Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

×


Jak nauczyć się programować efektywnie?

Jak nauczyć się programować efektywnie - mając spokój

Często osoby, które chciałyby zostać programistą, najpierw zastanawiają się jak nauczyć się programować efektywnie. Podpowiem Ci, że programista do owocnej nauki oraz pracy potrzebuje głównie spokoju. Nie mogą go rozpraszać czynniki zewnętrzne (nie mówię tutaj o muzyce, gdyż są osoby, które potrzebują jej, by wejść do swojego świata). Mam na myśli telefony od klientów czy zapytania młodszego kolegi, który znowu ma problem i „wybija z rytmu”, zamiast wrzucić hasło w wyszukiwarkę. Dlaczego spokój jest tak bardzo istotny?

Pozwól programiście śnić

Ostatnio natknąłem się na świetne porównanie, a mianowicie, wyobraź sobie, że praca programisty jest jak sen. Zastanów się jak Ty się czujesz, kiedy się porządnie wyśpisz? Jest Ci dobrze, prawda? Masz mnóstwo energii, by zacząć kolejny dzień. Z programistą jest tak samo.

Gdy programista ma głęboki sen może stworzyć wielkie rzeczy, zbudować świat, do którego będziesz mógł wejść jak tylko skończy swój projekt i się obudzi. Może to być świat Twojej ulubionej gry, nowsza i lepsza nawigacja samochodowa czy szybszy dostęp do Facebook’a z Twojego iPad’a. Mogąc spać bez niepotrzebnego „wybijania się”, śni tak mocno i tak bardzo wczuwa się w ten świat, że dzieło jakie powstanie będzie zdumiewające. Profesjonalnego programistę napędzają efekty jego pracy. Kiedy śpiąc głęboko, zbuduje coś z czego jest dumny, ma mnóstwo motywacji i energii do kolejnego projektu.

Załóżmy, że słodko spałeś głębokim snem i nagle ktoś Cię brutalnie obudził. Pomyśl teraz, ile Ci zajmuje ponowne zaśnięcie? Nie dość, że nie łatwo jest usnąć, to jeszcze czasami śnią się jakieś bzdury.

Nasz programista również nie lubi jak mu się przerywa. Nie jest mu łatwo znowu wejść głębiej do swojego snu. Zajmuje mu to sporo czasu i energii. A w końcu od tego jak mocno będzie śnił, zależy jakość jego dzieła. Dobry programista nie chce wypuścić spod swoich skrzydeł „byle jakiego” programu. A jeśli dodatkowo zbliża się deadline (a tutaj co chwile coś go odrywa od pracy), to nie jest to zbyt przyjemne.

Naucz się "śnić" programistycznie

Jednak co się dzieje jeśli przez kilka czy kilkanaście dni nie możesz się wyspać i masz płytki, czujny sen? Po przebudzeniu jesteś poirytowany i masz mało energii do życia, prawda? Przełóżmy to na sen naszego programisty.

Jeśli nie pozwolisz mu zasnąć głębokim snem, owoc jego pracy będzie tylko zadowalający (lub nie), a dodatkowo może być pełen błędów, które później będzie musiał poprawiać. Kończy się to stratą czasu, energii, spadkiem motywacji do dalszych działań oraz otrzymaniem programu o niskiej jakości. Niestety na naszym rynku są również programiści, którzy preferują „płytki sen”, nie wczuwają się w to co robią (takich osób nie można nazwać „dobrymi programistami”). Jednak większość programistów, którzy „nie śpią głęboko” nie robią tego z własnej woli. Problem tkwi w złej organizacji firm, które nie pozwalają im wejść w fazę „głębokiego snu” (nakazywanie odbierania telefonów czy odpisywania na maile klientów, itd.).

Wskazówki jak nauczyć się programować efektywnie

Dlatego pamiętaj, że programista potrzebuje do efektywnej pracy spokoju. Jeśli więc chcesz zacząć efektywnie uczyć się programować, mam dla Ciebie kilka wskazówek, które przygotują Cię do przyszłego zawodu. Zanim zaczniesz się uczyć (np. przez godzinę dziennie):

  • wyłączaj wszystko co może Cię rozproszyć: pootwierane okienka przeglądarki, FB, GG, Skype, skrzynkę pocztową, itd.,
  • zamknij się w pokoju, gdzie będziesz miał spokój
  • skup się tylko na tym, czego będziesz się uczył,
  • poproś bliskich, by przez tą godzinę nikt Ci nie przeszkadzał.

A kiedy pójdziesz do pierwszej pracy, pamiętaj, zanim o cokolwiek zapytasz kolegów programistów, najpierw zastanów się dobrze nad tym czy nie znasz na to pytanie odpowiedzi, jeśli nie, zapytaj „wujka Google”, on wie prawie wszystko. A jeśli przeszukasz już wszystkie możliwe strony i nie wymyślisz rozwiązania, to dopiero wtedy możesz przerwać pracę innemu programiście. Ale zrób wszystko, byś nie musiał rozpraszać kolegi.

Wyszukiwarka pomaga jak nauczyć się programować

Jeśli chcesz sprawdzić czy będziesz dobrym programistą, to wypełnij poniższy formularz i pobierz raport „Czy będę dobrym programistą”.

Jak nauczyć się programować efektywnie?
3.9 (77.14%) 7 votes

Pobierz raport i sprawdź jak dobrym programistą mógłbyś być

Tym samym wyrażasz zgodę na otrzymanie informacji marketingowych z przyszlyprogramista.pl