Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

×


Czy jest praca po Inżynierii Środowiska? Dlaczego tak wielu absolwentów, chce zmienić zawód, by zostać Programistami?

Myślę, że szukając odpowiedzi na pytanie czy jest praca po Inżynierii Środowiska i jak to z nią tak naprawdę jest, warto byłoby zacząć od zastanowienia się kto i z jakimi powodami wybiera ten kierunek. Można też porównać go z innymi kierunkami inżynierskimi, np. z budownictwem, elektrotechniką, elektroniką i telekomunikacją. A na końcu sprawdzić jak wygląda zatrudnienie w tej branży, aby dotrzeć do powodów, dla których tak wielu absolwentów tego kierunku zastanawia się nad zmianą zawodu.

Praca po inżynierii środowiska - jak to z nią jest

Jak wygląda studiowanie Inżynierii Środowiska?

Powiedzmy, że bliskie Inżynierii Środowiska jest budownictwo, na obu tych kierunkach można znaleźć podobne przedmioty, które z upływem kolejnych semestrów zaczynają się coraz bardziej różnić ze względu na wybraną specjalizację. Przeglądając przedmioty, które mają studenci Inżynierii Środowiska, można powiedzieć, że uczą się wielu różnych rzeczy. Jest tam: matematyka, fizyka, chemia, biologia, ochrona środowiska, rysunek techniczny, mechanika płynów, budownictwo, materiałoznawstwo, gospodarka odpadami i wiele innych (oczywiście zależą one również od specjalności jaką się wybierze). Z pewnością, aby ukończyć ten kierunek z oceną bardzo dobrą, należy się zaangażować i wykazać wytrwałością, zdolnością logicznego myślenia, cierpliwością oraz zaangażowaniem.

Jeśli weźmiemy pod lupę rekrutację na ten kierunek, to wymogi są niższe niż na budownictwie. Rozmawiałem ze znajomą, która studiowała na obydwu kierunkach i od razu powiedziała, że na Inżynierii Środowiska trzeba się uczyć, ponieważ są wymagające przedmioty, jednak studiowanie budownictwa jest dużo trudniejsze. Podsumowując, na Inżynierię Środowiska jest łatwiej się dostać i łatwiej utrzymać niż np. na budownictwie.

Studiowanie inżynierii środowiska

Praca po Inżynierii Środowiska – jak to z nią jest?

Po rozmowie z kilkoma osobami, jak i przeglądnięciu wielu stron, forum w Internecie, można wysunąć wniosek, że z pracą po Inżynierii Środowiska nie jest najlepiej. Wiele osób, które ją ukończyły nie pracuje w zawodzie. Dwie znajome, mimo ukończenia tych studiów nie zdecydowały się na pracę, ponieważ “nie odnajdywały się” na tym kierunku już podczas studiów. Można zapytać, to dlaczego go wybrały? Powody można mnożyć, zaczynając od kiepskiego przygotowania maturzystów, licealistów do wyboru ścieżki zawodowej. Ilu z nich ma jakie takie pojęcie o tym czym konkretnie będą się zajmować w pracy, jeśli wybiorą dane studia? Nie mówiąc o tym, że często, to czego uczą się na studiach, a co zastają w pracy, to nieraz dwie różne rzeczy. Do tego dochodzą naciski ze strony rodziny o wyborze “dobrych studiów”, a nie tego do czego ma się naprawdę predyspozycje. Jeszcze inny powód podała mi znajoma, powiedziała, że w LO była na kierunku mat. – fiz., na maturze zdawała właśnie te dwa przedmioty i chciała pójść na kierunek techniczny, ale taki, na którym nie będzie dominacji samych mężczyzn;)

Poszukiwanie pracy po inżynierii środowiska

A co się dzieje już po studiach? Niektórzy pracy po Inżynierii Środowiska po prostu nie mogą znaleźć, mimo wytężonych poszukiwań, inni, nawet jeśli im się udało, to szalenie zadowoleni z niej nie są. Podobno praca jest bardzo wymagająca i nieraz trzeba pracować po godzinach. Wspominają o braku satysfakcji z samej pracy lub nie najlepszym wynagrodzeniu. Oczywiście z pewnością są osoby, którym ta praca się podoba i daje im satysfakcję. Ja po prostu na takie osoby nie trafiłem.

Jakie są powody, dla których Inżynierowie Środowiska chcą zostać Programistami?

Uważam, że we wszystkim co robimy, bardzo ważna jest motywacja do działania. To ona daje nam siłę, aby w chwili zawahania i pojawienia się problemów, nie poddać się, tylko zmierzyć z wyzwaniem, wytrwale dążąc do uzyskania rozwiązania, aby osiągnąć zamierzony cel. Dlatego podczas rekrutacji do projektu “Przyszły Programista” pytamy kandydatów o powody, dla których chcą zostać programistami. Mamy dużo zgłoszeń właśnie od absolwentów Inżynierii Środowiska, dlatego poniżej wymienię te pojawiające się najczęściej.

Po co uczyć się programowania - powody

Obawa przed utratą pracy lub problem z jej znalezieniem

Wiele osób ma problemy ze znalezieniem pracy po Inżynierii Środowiska w swoim zawodzie. Inni, już podczas studiów czują, że to nie dla nich. Dlatego też, często decydują się oni na pracę w innej branży, która nieraz nie przynosi im satysfakcji, ani nie pozwala się rozwijać. Są również tacy, którzy pomimo, iż pracę w zawodzie znaleźli, to boją się, że w każdej chwili mogą ją stracić, a wtedy będzie problem ze znalezieniem kolejnej.
Od dłuższego czasu słyszy się natomiast, że programowanie oprócz tego, że sprawia wielką satysfakcję, to jest przyszłościowym zawodem i programista zawsze znajdzie pracę nie tylko w branży IT.

Zarobki

Inżynierowie Środowiska piszą mi, że ich obecna praca nie pozwala im na stabilizację finansową, rozwijanie siebie, realizowanie marzeń czy podróże. Wiedzą, że wynagrodzenia w branży IT są dużo wyższe, dlatego jest to jeden z powodów, dla których chcą dać z siebie 100%, by zostać dobrymi programistami.

Zarobki w pracy po inżynierii środowiska

Brak możliwości rozwoju – brak satysfakcji

Osoby, które pracują w swoim zawodzie piszą, że nie mają w niej możliwości rozwoju, a chcieliby podnosić swoje kwalifikacje oraz nabywać nowe umiejętności, przez co nie czują satysfakcji z tego co robią i tracą motywację do pracy.
Natomiast branża IT rozwija się bardzo dynamicznie, dlatego nie ma tutaj miejsca na nudę i stagnację. Programiści powinni stale poszerzać swoją wiedzę i umiejętności. Praca programisty polega na ciągłym podejmowaniu nowych wyzwań, “naprawianiu”, ulepszaniu i usprawnianiu programów, narzędzi, które mogą pomóc nie tylko im, ale setkom, tysiącom innych osób… co daje ogromną satysfakcję.

Praca zdalna i elastyczny czas pracy

Inżynier Środowiska raczej nie ma możliwości pracy w trybie zdalnym ani na elastyczny czas pracy. Taki system pracy może natomiast wybrać programista. Dla niego nie ma ograniczeń. Wiele firm programistycznych zostawia wybór swoim pracownikom, ponieważ rozumie, że jedni są bardziej efektywni pracując samemu w domu, w środowisku, w którym najlepiej się czują, inni natomiast uwielbiają pracę w grupie, ponieważ to ludzie ich motywują do jeszcze wydajniejszego działania. Wiele kobiet – matek może preferować również tryb zdalny, ponieważ mogą wtedy łatwiej pogodzić macierzyństwo z pracą zawodową.

Czy Inżynierowie Środowiska mają predyspozycje do tego, by zostać programistami?

Należałoby rozpocząć od tego, że osoba, która decyduje się na studiowanie Inżynierii Środowiska, raczej przejawia jeszcze przed studiami upodobanie do przedmiotów ścisłych. Matematyka czy fizyka nie powinny być jej obce ani sprawiać wielkich problemów (zazwyczaj Ci, których matematyka przeraża, skłaniają się ku kierunkom humanistycznym). Student Inżynierii Środowiska przez lata, trenuje swój umysł poprzez naukę kolejnych przedmiotów oraz głównie tworzenie projektów na zaliczenie. Wszystko to daje solidne podstawy do tego, by sądzić, że posiada zdolność logicznego myślenia. Oczywiście podczas programowania jest to podstawa. W programowaniu najważniejsze jest rozumienie tego, co się robi. Tutaj nauczenie się regułek nic nie daje. Trzeba myśleć, myśleć i myśleć:)

Praca programisty - myślenie

W projekcie “Przyszły Programista” Inżynierowie Środowiska plasują się w czołówce, jeśli chodzi o ilość wysyłanych zgłoszeń do rekrutacji oraz osób, które się szkolą. Natomiast jeśli chodzi o to jak im idzie, to po przeanalizowaniu tego, stwierdzam, że różnie. Są osoby bardzo zmotywowane do nauki i szybko przerabiające materiał. Są też takie, którym nauka idzie wolniej. Sądzę, że bardzo dużo zależy od determinacji i motywacji do działania. Odpowiednie cechy i predyspozycje mają, Ty z pewnością też je masz, jednak co z nimi zrobisz, to zależy tylko od Ciebie.

Dołącz i Ty do fascynującego świata IT!

Spodobał Ci się powyższy artykuł? Chciałbyś zostać programistą i dołączyć do branży IT? Jesteś inżynierem lub absolwentem studiów ścisłych? Jeśli odpowiedziałeś 3xTAK, to możesz wziąć udział w rekrutacji do Projektu „Przyszły Programista”!

Jeśli przejdziesz wymagającą rekrutację, a następnie ambitne szkolenie, to droga do świata IT stanie przed Tobą otworem! Wejdź teraz na stronę http://rekrutacja.przyszlyprogramista.pl a następnie wyślij swoje CV na dole strony w formularzu i przekonaj się czy nadajesz się na programistę!

Satysfakcjonujących Wyzwań!
Artur Nowakowski z Zespołem Projektu „Przyszły Programista”

Czy jest praca po Inżynierii Środowiska? Dlaczego tak wielu absolwentów, chce zmienić zawód, by zostać Programistami?
3 (60%) 28 votes

Pobierz raport i sprawdź jak dobrym programistą mógłbyś być

Tym samym wyrażasz zgodę na otrzymanie informacji marketingowych z przyszlyprogramista.pl