Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

×


Jak nauczyć się programować? Rozmowa wideo z absolwentem Projektu Bartoszem Chodyłą

Jak nauczyć się programowania? Jeśli zadajesz sobie to pytanie, najpewniej pragniesz opanować tę dość skomplikowaną, acz bardzo przydatną umiejętność. Na wstępie pragnę Ci pogratulować,
ponieważ jest to świetna decyzja – tylko dziś na całym świecie poszukuje się około miliona
programistów. No dobrze, jak zatem rozpocząć przygodę z programowaniem? W tym artykule
opisujemy 3 sposoby, które pozwolą Ci ruszyć z miejsca. Ponadto, wyjaśniamy, czego powinien na
wstępie nauczyć się początkujący specjalista w tej dziedzinie. Zaczynamy!

Jak nauczyć się programowania? Idź na studia informatyczne

Jak nauczyć się programować? Cóż, studia informatyczne to najprostszy sposób na to, aby zdobyć wiedzę na ten temat. Nie oznacza to jednak, że bez takiego wykształcenia nie możesz pracować jako programista. Rzecz jasna, możesz! Chodzi o to, że studia informatyczne dają solidne podstawy, które ułatwiają uzyskanie wymarzonej pracy w tej dziedzinie. Studenci poznają wówczas wiele języków programowania, m.in. C++, Javę, JavaScript, PHP itd. Ważne jest również to, że otrzymują możliwość rozwoju w wielu kierunkach, eksperymentowania i poznawania informatycznego świata od podszewki. Takie osoby naturalnie wrastają w programistyczną społeczność, a przy okazji zdobywają przydatne kontakty.

Ważne jest to, aby wybrać informatyczne studia dzienne, ponieważ zaoczne wymagają ogromnej samodzielności, a ze względu na ograniczenia czasowe, wiele tematów porusza się jedynie „po łebkach”. Należy również zaznaczyć, że aby edukacja na uczelni przyniosła pożądane efekty, należy w pełni wykorzystać możliwości, które oferuje. Wiadomo również, że nie każdy może sobie pozwolić na pięcioletnie studia. Oznaczają one kilka lat codziennej pracy, a niektórzy muszą w tym czasie np. utrzymywać rodzinę. Nie oznacza to jednak, że drzwi do programowania wówczas bezpowrotnie się zamykają! Istnieją, na szczęście, alternatywy dla studiów, takie jak np. szkolenia online.

Jak się nauczyć programować? Zdecyduj się na szkolenia online

Jedną z najskuteczniejszych metod nauki programowania są szkolenia online. Jak się okazuje, na rynku jest ich całkiem sporo. Jak zatem wybrać to najlepsze? Cóż, warto zwrócić uwagę na te kursy, które zapewnią Ci kompleksowe wykształcenie na tym polu i fundamenty przydatne w każdym języku programowania. Pamiętaj, aby wybrać szkolenie, które pozwoli Ci się uczyć również we własnym tempie. Nie jesteś w stanie wszystkiego przewidzieć i pewne wydarzenia mogą spowodować, że w przypadku niektórych szkoleń zostaniesz w tyle, a nawet przestaniesz mieć dostęp do materiałów, za które zapłaciłeś, jeśli upłynie okres, w którym możesz korzystać z kursu.

Przed wyborem odpowiedniego kursu koniecznie zapoznaj się z opiniami osób, które z niego już skorzystały. Zwróć uwagę na to, czy uczestnicy opowiadają jedynie o wiedzy, którą zdobyli w jego ramach, czy również o tym, jak wzrosły ich szanse na rynku pracy. Przykładowo, w poniższym wywiadzie wideo, Bartosz Chodyła, uczestnik Projektu Przyszły Programista, opowiada o kursie, w którym wziął udział. Po jego ukończeniu zainteresowany nim były aż 3 firmy i to on mógł wybierać, w którym przedsiębiorstwie chce właściwie pracować.

Wybierając szkolenie, sprawdź również, czy uwzględniony jest w jego ramach program opieki nad młodymi programistami. W przypadku takich kursów uczestnicy mają własnego mentora, który odpowiada na ich pytania, jeśli istnieje taka potrzeba. Komunikuje się on z nimi poprzez e-maile lub Skype i dokładnie tłumaczy kursantom wybrane zagadnienie. Boisz się, że w pewnym momencie odkryjesz, iż programowanie nie jest dla Ciebie? Wybierz kurs, który możesz w każdej chwili przerwać i otrzymać zwrot za tę część szkolenia, z której już nie skorzystasz lub jeszcze lepiej taki, który oferuje jak największą ilość dni, kiedy możesz się uczyć i wycofać ze szkolenia otrzymując zwrot wszystkich zainwestowanych pieniędzy. W Projekcie Przyszły Programista masz na to, aż 77 dni!

Jak uczyć się programowania? Postaw na samodzielną naukę

jak nauczyć się programować

Jak nauczyć się programować? Cóż można to zrobić również samodzielnie, bez pomocy mentora. W internecie znajdziesz masę materiałów na temat programowania, do których dostęp jest zupełnie darmowy. Teoretycznie wystarczy więc zakasać rękawy, odpalić laptopa i wziąć się do roboty. No właśnie: teoretycznie. W praktyce nie wygląda to już tak różowo. Co zrobisz, gdy utkniesz w miejscu i nie będziesz wiedział, jak rozwiązać dany problem? Prawda jest taka, że w takich sytuacjach wiele osób się zniechęca i kończy swoją przygodę z programowaniem. Tym bardziej, że nie ma jednej drogi, którą powinno się przejść, aby zostać programistą – w każdym artykule czy filmiku możesz usłyszeć coś zupełnie innego o tym jak uczyć się programowania i poznać np. wiele języków programowania jedynie „po łebkach”, podczas gdy chodzi oto, by na wstępie dobrze poznać jeden język, najlepiej C++ z którego inne języki czerpały garściami, a dopiero później warto poznawać kolejne. Podczas samodzielnej nauki nie masz co liczyć również na jakikolwiek feedback, a jest on bardzo ważny zwłaszcza na tym początkowym etapie.

Jesteś na początku programistycznej drogi? Jeśli tak, bardzo ważne jest uporządkowanie wiedzy pochodzącej z darmowych materiałów. To prawda, jest ich w sieci mnóstwo, ale sztuką jest umiejętne korzystanie z nich – łatwo jest się w tym, po prostu, pogubić, bez doświadczonego mentora, który pokaże Ci z czego warto korzystać na początku Twojej drogi, a z czego później. Jeśli zamierzasz kierować się opiniami programistów na forach, musisz przygotować się na to, że każdy z nich może mieć inne zdanie o tym jak uczyć się programowania, przy czym wielu z nich nie ma żadnego doświadczenia w nauczaniu. Jeśli więc zastanawiasz się, jak się nauczyć programować samodzielnie, musisz przygotować plan działania i własny program nauki, a następnie skrupulatnie się go trzymać. Jeżeli jesteś w stanie to zrobić, chapeau bas! Warto jednak zaznaczyć, że dostępne w internecie materiały mają różną jakość, a na początku nie jesteś w stanie zweryfikować, które są dobre, a które zupełnie nieprzydatne. Układanie własnego programu nauki stanowi również – bądź co bądź – pewien eksperyment i nie wiesz, jakie będą jego finalne rezultaty.

W wielu firmach można spotkać specjalistów samouków, którzy nieraz pracują na wysokich stanowiskach. Prawda jest jednak taka, że większość z nich otrzymała pracę 5 lat temu albo i jeszcze wcześniej, kiedy to rekruterzy mieli wobec Junior Developerów o wiele mniejsze wymagania. Dzisiaj na jedno stanowisko aplikuje czasem nawet 20 lub 30 osób, co sprawia, że wybierani są głównie ci najlepsi – trzeba umieć zatem bardzo dużo, a trudno jest zdobyć taką wiedzę podczas samodzielnej nauki. Warto tu przy okazji zaznaczyć, że osoby, które zaczynają samodzielnie uczyć się programowania, wybierają jeden z trzech najpopularniejszych języków: Java, JavaScript lub Python – to błąd, ponieważ konkurują wówczas o stanowisko z setkami innych osób. Tymczasem warto nauczyć się języka, który jest mniej popularny wśród juniorów, aby konkurencja była dużo, dużo mniejsza. Przykładowo, może to być PHP, C#, Ruby – jeśli wyspecjalizujesz się w jednym z nich, o wiele łatwiej Ci będzie dostać pracę.

jak nauczyć się programowania

Pandemia spowodowała, że wymagania wobec Junior Developerów wzrosły jeszcze bardziej – wynika to m.in. z tego, że większa liczba początkujących programistów pracuje dziś zdalnie. Dla porównania, kiedyś przyjmowano takie osoby głównie do pracy stacjonarnej, gdzie towarzyszył im starszy programista. Pomagał on Junior Developerom we wdrażaniu się oraz w nauce systemu, w ramach którego mieli oni programować. Obecnie, ze względu na pandemię, więcej Junior Developerów pracuje zdalnie, ale od takich osób wymaga się jeszcze więcej – muszą oni wykazać się bowiem dużą samodzielnością. Często na rekrutacjach oczekuje się od nich, że stworzą już jakąś konkretną aplikację – dawniej, aby dostać się na takie stanowisko, wystarczyło mieć jedynie pewne pojęcie o programowaniu. Można powiedzieć, że wymagania w stosunku do Junior Developera są dziś takie, jak jeszcze kilka lat temu wobec Regular Developera.

Jak więc widzisz, samodzielna nauka nie będzie łatwa, jeśli chcesz wejść aż na tak wysoki poziom. Wymaga ona ogromnej determinacji i wielkiego zaangażowania, ale jeżeli chcesz nauczyć się programowania w taki sposób, jak najbardziej możesz to zrobić (powyżej opisaliśmy jak). W takiej sytuacji będziesz jednak musiał poświęcić więcej czasu niż na naukę w ramach szkoleń, gdzie cały materiał jest uporządkowany i dopasowany do Twojego aktualnego stanu wiedzy. Naszym zdaniem samodzielna nauka sprawdza się głównie wtedy, gdy traktuje się programowanie jako hobby. Zamierzasz znaleźć pracę w tym zawodzie? Jeśli tak, skorzystaj raczej z pomocy profesjonalisty, który poprowadzi Cię we właściwym kierunku i sprawdzi Twój kod.

Jak nauczyć się programowania? Etapy nauki

Zastanawiasz się, jak nauczyć się programować krok po kroku? Poniżej opisujemy, w jakiej kolejności warto przyswajać wiedzę na ten temat.

  1. Na początku warto poznać budowę komputera oraz dowiedzieć się, jak właściwie on działa. 
  2. Następnie polecamy poznać język C++ strukturalny i obiektowy, czyli jeden z najważniejszych języków programowania. Od niego zwykle rozpoczyna się nauka programowania na studiach i nic dziwnego, ponieważ wiele innych języków czerpie z niego garściami. Co więcej, nie ma w nim wielu ułatwień, nie wyręcza on programisty w wykonywaniu wielu czynności, dzięki czemu ucząca się go osoba lepiej rozumie sam proces programowania i ma świadomość tego, co się dzieje „pod spodem”, kiedy tworzy kod także i w innych językach. Ponadto, jest to język statycznie typowany (dzięki czemu nie ma bałaganu w zmiennych, gdzie jedna zmienna może być różnego typu). Język C++ zawiera także takie narzędzia, jak np. Debugger, który pozwala analizować program krok po kroku i pokazuje, jak zmienia się wartość poszczególnych zmiennych na kolejnych etapach tworzenia programu. To z kolei sprawia, że język C++ doskonale nadaje się do nauki tworzenia zaawansowanych algorytmów, ponieważ można dzięki niemu zrozumieć, w jaki sposób one tak naprawdę działają. Po dokładnym jego poznaniu dużo łatwiej idzie przyswajanie innych języków. To wszystko sprawia, że pracodawcy bardzo doceniają jego dobrą znajomość.
  3. Później warto poznać zasady algorytmiki, czyli umiejętności tworzenia algorytmów. Wiedza ta, w połączeniu z językiem C++, pozwoli Ci stworzyć już pewne konkretne programy. Spróbuj na tym etapie wykonać np. program do tłumaczenia tekstu na alfabet Morse’a bądź służący do sprawdzania, czy dana liczba jest poprawnym numerem PESEL.
  4. Zapoznaj się z algorytmami sortowania i ze strukturami danych.
  5. Na kolejnym etapie spróbuj się dowiedzieć, jak działa internet oraz sieci komputerowe.
  6. Naucz się wykonywać strony internetowe na bazie technologii HTML, CSS, języka PHP oraz JavaScript. Poznaj bazy danych MySQL oraz WordPress i stwórz na tej podstawie piękną i nowoczesną witrynę. Naucz się, jak działa Java i wykonaj aplikację mobilną na Androida, np. pokazującą pogodę na kilka kolejnych dni.
  7. Naucz się, jak tworzyć czysty kod i poznaj zasady programowania obiektowego SOLID.
  8. Poznaj notację UML i naucz się, jak tworzyć automatyczne testy aplikacji (TDD).
  9. Poznaj narzędzia, które pomogą Ci pracować w zespole, np. GIT.
  10. Po zdobyciu tak gruntownej wiedzy pora na specjalizację. Jest to bardzo istotne, ponieważ programowanie jest na tyle szeroką dziedziną, że po prostu nie da się nauczyć wszystkiego. Należy więc wybrać obszar, w którym najlepiej się czujesz. Jego wybór powinien wiązać się z Twoimi predyspozycjami oraz wymaganiami pracodawców w Twojej miejscowości.

 

Naucz się programowania od najlepszych!

Spodobał Ci się artykuł oraz historia jak nauczyć się programować na przykładzie Bartosza?
Zależy Ci, aby skorzystać z maksymalnie skutecznego programu nauki, a przede wszystkim – aby po szkoleniu otrzymać wymarzoną pracę?
Dołącz do szkolenia Przyszły Programista. Na naszych absolwentów czeka z otwartymi ramionami mnóstwo firm. I nic dziwnego, są oni wszak świetnie wyedukowani. Część z nich otrzymuje pracę już w połowie szkolenia!

Doskonale wiemy jak się nauczyć programować. Stawiamy nacisk na praktykę, dlatego podczas kursu nauczysz się tworzenia pierwszych programów. Nie musisz się martwić, że sobie nie poradzisz – zadania będą idealnie dopasowywane do poziomu Twojej wiedzy. Co więcej, przez cały proces nauki będzie Cię prowadził nasz mentor, a jeśli w pewnym momencie utkniesz, zawsze będziesz mógł poprosić go o pomoc i cenne wskazówki. Ponadto, uzyskasz dostęp do forum, gdzie będziesz mógł korzystać z rad innych uczestników szkolenia. Przy okazji „wejdziesz” w ten  sposób w programistyczną społeczność, a przy okazji – jeśli będziesz miał ochotę – wypróbujesz programowanie w parach! 

Wejdź teraz na stronę https://rekrutacja.przyszlyprogramista.pl a następnie wyślij swoje CV na dole strony w formularzu i przekonaj się czy nadajesz się na programistę! Czekamy na Ciebie!

Satysfakcjonujących Wyzwań!

Artur Nowakowski z zespołem Projektu „Przyszły Programista”

P.S.

Jeśli natomiast chcesz sprawdzić jak dobrym programistą mógłbyś być, to przejdź na stronę: raport.przyszlyprogramista.pl i pobierz darmowy raport, który dla Ciebie przygotowaliśmy.

Sprawdź – Jak dobrym programistą mógłbyś być!