Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

×


Kurs WordPress w Projekcie „Przyszły Programista”? Wywiad o programowaniu i szkoleniu WordPress z Moniką Burek, absolwentką Projektu

Kurs WordPress jest jedną ze specjalizacji jaką uczestnicy Projektu mogą wybrać po ukończeniu fundamentu szkolenia. Przeprowadziliśmy wywiad z Moniką, aby pokazać jak szkolenie WordPress wygląda z perspektywy naszego studenta. Jeśli interesujesz się programowaniem, nauką WordPressa oraz pracą programisty, to przeczytanie wywiadu z naszą absolwentką będzie dla Ciebie pomocne.

kurs WordPress

Monika Burek (monikaburek.it) jest absolwentką Politechniki Poznańskiej, na której uzyskała tytuł mgr inż. Technologii Chemicznej. W Projekcie wyspecjalizowała się w języku PHP oraz w tworzeniu stron internetowych w języku PHP opartych o system WordPress i framework MVC. Po ukończeniu fundamentu szkolenia wybrała kurs WordPress. Pracę otrzymała jeszcze w trakcie udziału w Projekcie. Została zatrudniona w firmie Primesoft Polska jako PHP Developer.

Nasza absolwentka opowiedziała nam m.in. czy nauka WordPressa jest łatwa, jak godziła naukę programowania z obowiązkami rodzinnymi. Odpowiedziała również na pytania dotyczące rekrutacji do swojej pierwszej pracy w branży IT, wyzwaniach związanych z nauką programowania, czym zajmuje się w swojej nowej pracy oraz czy jest zadowolona z wyboru kursu WordPress na specjalizacji.

Rozmowa z absolwentką Projektu „Przyszły Programista”

Artur Nowakowski: Czy po ukończeniu studiów na kierunku technologia chemiczna szukałaś pracy w branży chemicznej?

Tak, szukałam pracy w branży chemicznej. Większość ofert na które aplikowałam dotyczyły stanowiska Laboranta. Ostatecznie nie zdecydowałam się na żadną z ofert z powodu rodzaju zaproponowanej umowy lub wynagrodzenia. Podjęłam pracę nie związaną z kierunkiem studiów.

Kiedy pierwszy raz miałaś styczność z programowaniem i jak to się stało, że wzięłaś udział w Projekcie „Przyszły Programista”?

Postanowiłam, że muszę pomyśleć o innym zajęciu niż praca, którą obecnie wykonywałam. Mąż, który jest programistą zaproponował, abym sama również się z tym zapoznała. Programowanie zaciekawiło mnie bardzo i podjęłam wyzwanie. Uczyłam się z podarowanego przez męża podręcznika ze studiów C++. Zastanawiałam się czego chciałabym się nauczyć, w jakich językach programować. Zdecydowałam się na technologie webowe. Pierwszym szkoleniem, które znalazłam przez “przypadek” był Projekt “Przyszły Programista”, następnie przejrzałam kilka innych ofert szkoleń dotyczących tego zakresu. Projekt, w którym wzięłam udział wybrał mój mąż, ponieważ uważał że program zapewnia dobre podstawy, a to one są najważniejsze, żeby zrozumieć i dalej rozwijać się w programowaniu.

Czy według Ciebie studiowanie chemii lub technologii chemicznej pomaga w nauce programowania?

Hmm, trudne pytanie. Na technologii chemicznej było kilka przedmiotów na których używa się różnego oprogramowania np. AutoCad, Chemcad, MathCad. Przez co cały czas ma się kontakt z szeroko pojętą informatyką. Studia same w sobie uczą dużo: na pewno przydatna jest umiejętność rozwiązywania problemów krok po kroku w różnych dziedzinach.

Czy do Projektu aplikowałaś z myślą, żeby ukończyć kurs WordPress, czy zainteresowałaś się szkoleniem WordPress w trakcie szkolenia? Co spowodowało, że zainteresowałaś się tą technologią i wybrałaś taką specjalizację?

Kurs WordPress wybrałam w czasie szkolenia. Bardzo spodobało mi się to, że tak szybko można stworzyć prostą stronę “Wizytówkę”. Pomyślałam, że tak mogłaby wyglądać w przyszłości moja praca zawodowa.

Na swoim blogu napisałaś, że dzięki nowo narodzonemu synkowi Piotrusiowi odkryłaś, że programowanie jest Twoją nową pasją. Jak synek wpłynął na odkrycie pasji do programowania? Powiedz też proszę jak udawało Ci się łączyć obowiązki mamy z nauką programowania?

Dwa miesiące po rozpoczęciu kursu dowiedziałam się, że spodziewam się dziecka. Prawie cały okres ciąży musiałam spędzić w domu. Pani Ginekolog zasugerowała, abym na ten czas znalazła sobie jakieś zajęcie. Właściwie wtedy byłam już zdecydowana na naukę programowania, co moja Pani Doktor przyjęła ze zdziwieniem. Byłam jej pierwszą pacjentką, która podejmuje się takiego zadania. Zawsze lubiłam się uczyć, a nauka programowania była dla mnie przyjemnością. Tak spędzałam wolny czas w ciąży i po urodzeniu syna, gdy spał lub zajmował się nim mój mąż. Z perspektywy czasu mogę stwierdzić, że to właśnie dzięki ciąży i opiece nad Piotrusiem miałam czas na naukę programowania. Teraz pracuję 8h dziennie, potem spędzam czas z rodziną, wypełniam obowiązki domowe. Czasu na hobby, w tym na programowanie jest niewiele. Założenie rodziny było dla mnie też dodatkową motywacją do zmiany pracy.

kurs WordPress

Ile czasu dziennie uczyłaś się programowania? Jak mobilizowałaś się do nauki?

Uczyłam się 1- 2 h dziennie średnio 4-5 dni w tygodniu. Tak szybko się wciągnęłam, że ciężko było przestać :). Na co dzień nie miałam problemu z motywacją, gorzej było po dłuższych przerwach spowodowanych porodem, chorobą czy delegacją męża. Wtedy mobilizował mnie mąż. Wiedział, że gdy już do tego wrócę, znów ciężko będzie się oderwać, a nauka będzie mi sprawiała satysfakcję.

Ile czasu dziennie uczyłaś się programowania? Jak mobilizowałaś się do nauki?

Takie myśli miewałam nieraz. Jestem perfekcjonistką, wszystko muszę zawsze robić bardzo dokładnie, przez co moja praca, nauka trwa dłużej. Gdy, mimo moich starań i dokładności natrafiałam na kolejne błędy w programie, zniechęcałam się. Mój mąż wtedy też mnie wspierał. Powtarzał, że popełnianie błędów podczas programowania jest normalne i nie powinnam się nimi zniechęcać, a właśnie to zaakceptować, jeśli faktycznie z programowaniem chcę związać swoją zawodową przyszłość. Przez cały czas trwania Projektu uczyłam się rozwiązywać kolejne problemy, krok po kroku. Byłam wytrwała, dzięki czemu nauczyłam się także wielu nowych rzeczy. Teraz, w pracy, gdy muszę zdiagnozować jakiś problem dotyczący kodu zgłoszony przez użytkownika produktu, wiem jak to zrobić.

Na pierwszym etapie szkolenia na fundamencie poznałaś takie języki jak C++, Java oraz PHP. Następnie na specjalizacji wybrałaś kurs WordPress. Powiedz proszę jakie wyzwania wiążą się z nauką WordPressa i czy mając za sobą kilka miesięcy nauki tych języków łatwiej było Ci tworzyć strony internetowe oparte o system WordPress?

C++ dał mi podstawy, dzięki którym zrozumiałam programowanie i je pokochałam. PHP pozwolił mi odkryć w sobie duszę “backendowca” i to dzięki niemu zdecydowałam się wybrać na specjalizacji kurs WordPress. Myślę, że Projekt ma bardzo dobry program nauczania. Kursanci uczą się tworzyć aplikacje krok po kroku całkowicie samemu, znając podstawy każdej technologii. Wyzwaniem w nauce WordPressa jest na pewno chociaż podstawowe zrozumienie silnika WordPressa. Gdzie znajduje się kod odpowiedzialny za dany element strony.

Jakie specjalizacje brałaś pod uwagę oraz czy jesteś teraz zadowolona, że po ukończeniu fundamentu szkolenia wybrałaś kurs WordPress?

Szczerze przyznam, że myślałam o aplikacjach opartych o PHP i WordPress. Jestem zadowolona, że miałam okazję poznać bliżej WordPressa, choć moja aktualna praca jest związana z programowaniem w PHP i JS (jQuery).

Jakie widzisz zalety i wady programowania w języku PHP?

Zalety

  • Jest to popularny język wykorzystywany do tworzenia aplikacji internetowych.
  • Daje możliwość programowania obiektowego.
  • Jest to język cały czas rozwijany.
  • Ma czytelną dokumentację z przykładami.

Trudno podać mi wady, możliwe że mam za krótki staż aby je dostrzec 🙂 albo ich nie ma.

szkolenie WordPress

W trakcie szkolenia stworzyłaś blog o chemii. Skąd pomysł, aby zaprojektować taką stronę?

Chciałam pomagać w zrozumieniu chemii dzieciom, które w szkole mają problem z tym przedmiotem. Nie zawsze rodziców stać na dodatkowe korepetycje, a większość dzieci ma dostęp do Internetu, więc wiedzę mogłyby czerpać z mojego bloga. Niestety, prowadzenie bloga jest czasochłonne. W zeszłym roku sytuacja rodzinna oraz nowa praca uniemożliwiły mi realizację tego projektu.

W jakich okolicznościach otrzymałaś swoją pierwszą pracę w branży IT? Powiedz proszę ile trwały Twoje poszukiwania pracy, na ilu byłaś rozmowach rekrutacyjnych oraz jak rekruterzy ocenili Twoją wiedzę?

Zaczęłam szukać pracy na początku października. Miałam w planach przebywanie na urlopie wychowawczym do końca grudnia, następnie od stycznia chciałam zacząć pracę. Wysłałam dwa CV na stanowisko programisty PHP. W jednej z firm zaproszono mnie na rozmowę, natomiast dla drugiej miałam wykonać zadanie w domu. Skupiłam się na przygotowaniu się na rozmowę. Były na niej pytania dotyczące zapytań SQL oraz test w postaci napisania kilku funkcji. Test praktyczny oraz merytoryczny poszły mi dobrze, udział w Projekcie pośrednio bardzo dobrze mnie do tej rozmowy przygotował. Powiedziano mi jednak, że szukają kogoś bardziej doświadczonego niż ja na aplikowane stanowisko. Kilka dni później zadzwonili z propozycją pracy dla osoby początkującej do innego zespołu.

Jakie są Twoje obowiązki w firmie, w której pracujesz? Czy ta praca daje Ci satysfakcję?

Jestem programistką w firmie Primesoft Polska, w zespole zajmującym się utrzymaniem oraz rozszerzeniami dla wdrożeń aplikacji V-Desk (elektroniczny obieg dokumentów). W pracy programuję w PHP, JavaScript (jQuery) oraz Ajax. Tworzę również zapytania np. widoki SQL, wykorzystywane w różnego typu zestawieniach widocznych w aplikacji VDesk. Większa część mojej pracy to wykonywanie ofert na rozszerzenie aplikacji o nową funkcjonalność, np. dodanie weryfikacji Vat, białej listy, automatycznej akceptacji dokumentu, przekazania dokumentu, gdy spełnione są określone warunki. Dodatkowo otrzymuję zadania związane z diagnostyką aktualnego oprogramowania. Zdarzają się sytuacje, że według użytkownika programu coś działa nieprawidłowo, muszę zweryfikować co dokładnie i dlaczego tak się stało, jaka część kodu za to odpowiada oraz szukać rozwiązania, naprawić to. Praca daje mi bardzo dużo satysfakcji. Cieszę się, że cały czas otrzymuję nowe wyzwania, które krok po kroku realizuję.

Jak dobrze kurs WordPress w ramach Specjalizacji Projektu „Przyszły Programista” przygotował Cię do projektowania i tworzenia stron internetowych opartych o system WordPress?

Uważam, że dał bardzo dobre podstawy, abym mogła stworzyć pierwszą moją stronę internetową. Była to strona na zlecenie Wspólnoty Dobry Pasterz. Dwa tygodnie po tym jak rozpoczęłam pracę, byłam na WordCampie w Łodzi, na którym mogłam rozwijać swoją specjalizację. Na tej konferencji otrzymałam trzy propozycje pracy. Miałam wrażenie, że mało jest początkujących deweloperów WordPressa, którzy nie tylko kastomizują motyw, ale znają solidne podstawy programowania, dzięki czemu mogą stworzyć własny motyw i własną wtyczkę.

kurs WordPress

Jak oceniasz swoją wiedzę i umiejętności po ukończeniu Projektu w porównaniu do osób o podobnym stażu, które są absolwentami informatyki?

Ciężko mi się porównać do absolwentów informatyki, w pracy spotkałam jedną osobę, która ukończyła ten kierunek. Wiem, że nie stworzyła żadnego projektu samodzielnie od A do Z, nie miała własnej wizytówki w internecie. Wiedzę merytoryczną miała większą ode mnie, prawie trzyletni staż pracy, przez co ciężko mi porównywać nasze umiejętności. Wydaje mi się, że bardzo dużo zależy od indywidualnego podejścia, zarówno po skończeniu studiów informatycznych jak i po skończeniu kursów można stać się profesjonalnym programistą. W obu przypadkach sama nauka nie wystarczy, trzeba się dokształcać i tworzyć własne projekty, by zostać zauważonym na rynku pracy.

Jak wyobrażałaś sobie pracę programisty zanim zaczęłaś pracę w tym zawodzie?

Wydawało mi się, że w pracy będę rozliczana z błędów, które popełnię w czasie tworzenia oprogramowania w związku z tym praca będzie bardziej stresująca niż udział w Projekcie. Zamiast tego mam dużo wsparcia ze strony zespołu gdy pytam o pomoc. Wiele moich programistycznych pytań jestem w stanie sama rozwiązać rozkładając problem na mniejsze części.

Zdarza się, że programiści decydują się na współpracę w oparciu o umowę B2B. Co myślisz o takiej formie zatrudnienia?

Wiele firm daje możliwość wyboru formy umowy. W firmie w której pracuję również można zdecydować się na umowę B2B. Uważam, że warto przeanalizować co jest dla nas korzystniejsze w danej sytuacji życiowej, gdy stoimy przed takim wyborem. Ja zdecydowałam się na umowę o pracę, ze względu na udogodnienia jakie mi przysługują np. wypłata części wynagrodzenia w przypadku nieobecności w pracy z powodu opieki nad chorym dzieckiem w wieku przedszkolnym.

Jak poszerzasz swoją wiedzę i umiejętności z programowania?

Korzystam z blogów, kursów internetowych, czytam książki i rozwiązuje zadania na codewars.com.

Co byś powiedziała osobom, które postanowiły się przebranżowić i zostać programistą? Jakie rady/wskazówki byś im dała?

  1. Wybierz kurs programowania, który da Ci podstawy. Nie ograniczaj się już na początku tylko do jednego języka. Jeśli np. chcesz w przyszłości tworzyć aplikacje internetowe naucz się podstaw każdej technologii wykorzystywanej do stworzenia takiego produktu.
  2. Wyrusz w tę drogę razem z przyjacielem, mężem, żoną, kimś kto będzie pomagał Ci w chwilach zwątpienia. Dziel się z tą osobą wszystkimi sukcesami 🙂 Będzie ich bardzo wiele.
  3. Staraj się wszystko zrozumieć, szukaj z różnych źródeł informacji na dany temat.
  4. Oprócz dużych projektów, warto doskonalić się, uczyć nowych rzeczy, ćwiczyć biegłość w kodowaniu np. na stronach spoj.com, codewars.com.

Dołącz i Ty do fascynującego świata IT!

Interesujesz się szkoleniem WordPress? Zastanawiasz się jaki kurs WordPress wybrać? Jesteś inżynierem lub absolwentem studiów ścisłych? Jeśli odpowiedziałeś 3xTAK, to możesz wziąć udział w rekrutacji do Projektu „Przyszły Programista”!

Jeśli przejdziesz wymagającą rekrutację, a następnie ambitne szkolenie, to droga do nauki WordPressa oraz świata IT stanie przed Tobą otworem! Wejdź teraz na stronę http://rekrutacja.przyszlyprogramista.pl a następnie wyślij swoje CV na dole strony w formularzu i przekonaj się czy nadajesz się na programistę!

Satysfakcjonujących Wyzwań!
Artur Nowakowski z Zespołem Projektu „Przyszły Programista”

P.S.
Jeśli natomiast chcesz sprawdzić jak dobrym programistą mógłbyś być, to przejdź na stronę: raport.przyszlyprogramista.pl i pobierz darmowy raport, który dla Ciebie przygotowałem.
Sprawdź – Jak dobrym programistą mógłbyś być!