Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

×


Od czego zacząć naukę programowania – radzi autorka książki English 4 IT

To już trzeci artykuł z serii porad od ekspertów na temat tego od czego zacząć naukę programowania, jak to zrobić, na co zwracać uwagę i jakich błędów unikać.

Przedstawiliśmy już wskazówki od Jerzego Grębosza, autora książek: „Symfonia C++”, „Symfonia C++ Standard” i „Opus magnum C++11”:
http://przyszlyprogramista.pl/blog/jak-programowac-podpowiada-jerzy-grebosz-autor-ksiazki-symfonia-c

Następnie porady od Mateusza Kupilasa, twórcy stron javadevmatt.pl,kanału na YouTube „JavaDevMatt – Mateusz Kupilas” oraz książki „Junior Developer”.

A dzisiaj mamy dla Ciebie rady od autorki książki „English 4 IT. Praktyczny kurs języka angielskiego dla specjalistów IT i nie tylko” – Beaty Błaszczyk.

Książka - programowanie od czego zacząć

Programowanie – od czego zacząć?

Pani Beata, chociaż bardzo zapracowana, znalazła czas, żeby napisać dla Ciebie kilka informacji na temat tego od czego zacząć naukę programowania. Mogą Ci się bardzo przydać podczas Twojej drogi do zostania dobrym programistą.

Rynek IT, a szczególnie rynek pracy programistów, bardzo potrzebuje nowych pracowników. Można niekiedy spotkać się ze stwierdzeniem, że bezrobotny programista jest jak Yeti: podobno istnieje, ale nikt go nigdy nie widział. Zanim jednak podejmiesz decyzję o rozwoju kariery właśnie w tym kierunku, weź pod uwagę następujące zalecenia i przestrogi:

  • Przeanalizuj trendy na rynku IT i na tej podstawie spróbuj zidentyfikować swoje preferencje. W internecie znajdziesz wiele zestawień wskazujących na tendencje w zapotrzebowaniu na ekspertów ze znajomością poszczególnych języków programowania, przygotowane przez portale związane stricte z branżą IT lub serwisy z ofertami pracy.
  • Nie koncentruj się na znajomości tylko jednego języka programowania. Staraj się zdywersyfikować swoje umiejętności, by w miarę potrzeb dostosować się do zmian rynkowych.

Od czego zacząć naukę programowania

  • Jeśli nie masz wykształcenia kierunkowego, nie zrażaj się tym. Dobry programista to przede wszystkim ktoś, kto skupia się na rozwiązaniu problemu, analizując go dogłębnie. Jeśli więc matematyka nigdy nie stanowiła dla Ciebie problemu, śmiało zacznij swoją przygodę z programowaniem, a jeśli dodatkowo posiadasz wiedzę z zakresu statystyki, nic nie stanie Ci na przeszkodzie w tym, byś został data scientistem.
  • Nie czytaj wyłącznie o języku programowania, a programuj! Oczywiście trochę teorii nie zaszkodzi, ale tylko pisząc samodzielne kod i rozwiązując zadany problem nabędziesz praktyczne umiejętności.
  • Korzystaj z pomocy doświadczonych ekspertów – jeśli utknąłeś i nie masz pomysłu co dalej, nie poddawaj się! Zadawaj pytania na specjalistycznych forach internetowych czy serwisach społecznościowych, takich jak Stack Overflow. Możesz również poprosić kolegów lub innych użytkowników internetu o sprawdzenie Twojego kodu. Przeglądaj kody zamieszczone w internecie przez ekspertów. W ten sposób poznasz dobre praktyki i optymalne sposoby budowania składni. Nie kopiuj ich jednak bezmyślnie, ale zawsze dokładnie je przeanalizuj i staraj się je zrozumieć.

Język angielski – czy jest ważny dla przyszłego programisty?

A teraz nawiążemy do samego angielskiego i postaramy się odpowiedzieć na pytanie, czy podczas nauki programowania i już później podczas szukania pracy programisty oraz w jej trakcie, ważna jest znajomość tego języka.

Patrząc na branżę IT, można śmiało powiedzieć, że angielski jest ojczystym językiem wszystkich programistów. Wiele ważnych materiałów przydatnych podczas nauki i pracy jest właśnie w tym języku. Oprócz tego obecnie coraz więcej pracodawców zatrudniających programistów wymaga znajomości angielskiego. Niektórzy wymagają, aby był tylko na poziomie rozumienia tekstu. Jednak w wielu firmach, jest to kluczowy element, na który mocno zwracają uwagę rekruterzy, gdyż większość profesjonalnych aplikacji napisanych jest przy użyciu języka angielskiego. Zmienne, funkcje, klasy, metody, komentarze, pisane są właśnie w tym języku.

Znaj angielski i zacznij naukę programowania

Jako osoby odpowiedzialne za jak najlepsze przygotowanie naszych studentów/uczestników/kursantów do zostania programistami i otrzymania pracy na stanowisku programisty, mamy ogromną świadomość, jak ważny jest angielski. Dlatego, aby dostać się do rekrutacji do naszego Projektu „Przyszły Programista” oprócz posiadania wykształcenia inżynierskiego lub ścisłego, zwracamy uwagę na poziom języka angielskiego u wszystkich kandydatów. Pozostałe wymagania i szczegóły na temat Projektu, znajdziesz na stronie: http://rekrutacja.przyszlyprogramista.pl

Jeśli chciałbyś wiedzieć w jaki sposób przygotować się do nauki programowania, to na poniższej stronie znajdziesz kilka krótkich filmików na ten temat: http://przyszlyprogramista.pl/przygotowania-do-nauki-programowania

Satysfakcjonujących Wyzwań!
Artur Nowakowski z Zespołem Projektu „Przyszły Programista”

P.S.
Jeśli natomiast chcesz sprawdzić jak dobrym programistą mógłbyś być, to przejdź na stronę: raport.przyszlyprogramista.pl i pobierz darmowy raport, który dla Ciebie przygotowałem.
Sprawdź – Jak dobrym programistą mógłbyś być!

Od czego zacząć naukę programowania – radzi autorka książki English 4 IT
5 (100%) 3 votes