Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

×

Projekt Przyszły Programista – opinie uczestników

Po kolejnym seminarium utwierdzam się w przekonaniu, że przy wyborze ścieżki nauczania programowania nie mogłem trafić lepiej 🙂 Własne tempo nauki – dla osób takich jak ja, które pracują na etacie oraz posiadają dwójkę dzieciaków biegających po mieszkaniu – jest rozwiązaniem idealnym, ale trzeba zaznaczyć, że nie łatwym. Dużo nowej wiedzy w przystępnych porcjach i z różnych źródeł dla lepszego zrozumienia poszczególnych zagadnień. Możliwość samodzielnej pracy nad swoim kodem mając dużo czasu na rozwiązanie problemu (nie na zasadzie szybko-szybko i jedziemy dalej z materiałem), dzięki czemu nauka jest dużo bardziej efektywniejsza. Bardzo ważne jest również pokazanie toku postępowania programisty przy tworzeniu kodu i rozwiązywania wszystkich łamigłówek pojawiających się podczas jego tworzenia. Z perspektywy czasu uważam, że kurs idealnie pasuje do moich oczekiwań spośród wszystkich ofert.

Opinia Krzysztofa Kozłowskiego – lat 30, inż. Zarządzania i Inżynierii Produkcji, mgr Inżynierii Materiałowej / Inżynierii Jakości

Dajecie ludziom możliwość zmiany ich życia zawodowego 🙂
Jeszcze pół roku temu nawet bym nie pomyślał, że mogę cokolwiek zaprogramować. Teraz widzę, że najgorszy jest pierwszy krok. Reszta to małe ale wytrwałe i uparte kroki do przodu. Cały kurs jest silnie motywujący, a dosyłanie materiału po pokonaniu wyzwań jest doskonałym pomysłem na przekazanie ogromnej ilości wiedzy w sposób który nie zniechęca jej ilością. Serdecznie Wam dziękuję za to co robicie!

Opinia Łukasza Kruszelnickiego – Lat 30, Mgr Inż. Energetyki

Do uczestnictwa w projekcie, mówiąc pokrótce zmotywowała mnie chęć do rozwijania siebie, swojej kreatywności, zdobycie umiejętności przydatnych w otaczającym nas świecie, perspektywa godnej pracy w dobrych warunkach, a także chęć do odbywania przygód. Uważam, że projekt jest świetnie poprowadzony, tzn. z pasją, gdzie widać, że jego twórcy Arturowi, zależy na rozwojowi uczestników, a nie tylko na korzyściach materialnych z tym związanych. Jest również osobą cierpliwą, wyrozumiałą i bardzo ciekawą (w sensie bogatej osobowości, gdzie widać także doświadczenie życiowe), co bardzo pomaga, ponieważ czy idzie nam dobrze, czy nieco gorzej, wiemy, że możemy liczyć na wsparcie i przyjazne podejście. Do tego dochodzi liczenie się ze zdaniem uczestników i bardzo duże motywowanie ich do wspólnej pracy, tak, że sami są zaangażowani w projekt (mój artykuł pojawił się na blogu projektu). Seminaria są niesamowicie ciekawe i rozwijające, jeśli chodzi o programowanie i w ogóle w szerszym kontekście inspirujące.

Podczas nauki niewątpliwie pomaga mi najbardziej skupienie. Najlepiej gdy głowa jest czysta i nie jesteśmy rozpraszani innymi rzeczami czy myślami. Można przeczytać coś 5 razy, lecz gdy mamy mgłę w głowie – nic z tego nie rozumiemy, a gdy jesteśmy skupieni wchodzi w nas dużo lepiej. Staram się stawiać na zrozumienie i za nic nie lubię pośpiechu. W ogóle uważam, że „śpieszyć się trzeba powoli”. Nauka, a w tym dużej mierze programowanie to nie jest sprint, ani żadne wyścigi. Jeśli nie rozumiem kroku „A” to ciężko przejść do kroku „B”. Nie chodzi też o przedłużanie i bycie sztucznie powolnym, tylko o tempo które pozwala na spokój. Jest tak chyba ze wszystkim. Tak więc skupienie i zdrowa powolność jest dla mnie korzystna w czasie nauki.

Programowanie jest dziedziną, gdzie możemy użyć swoich szarych komórek w dobrych celach i w twórczy, kreatywny sposób. Dostarcza również satysfakcji, gdy już uda nam się coś wykonać. Wydaje mi się, że jeszcze znacznie bardziej podobać się może jednak, gdy nie będzie tylko treningiem, ale działaniem w określonym celu.

Jeśli chodzi o cechy charakteru, które pomagają przy programowaniu to będą na pewno:
– wytrwałość – polegająca na parciu do przodu w rozwiązywaniu problemów i w podejmowaniu wyzwań,
– ciekawość (jeśli takim czasownikiem można określić cechę charakteru) – programować można wiele rzeczy w różnych dziedzinach, więc pomaga ciekawość świata,
– odwaga – wydaje mi się, że mimo, że nie trzeba walczyć ze smokiem ziejącym ogniem, to jakiś ogrom kodu i cyfr może wyglądać jak wirtualny smok i czasem może przestraszyć, a nie warto się dać,
– otwarty umysł, samodzielne myślenie, kreatywność – programowanie nie jest dla osób które nie lubią myśleć samodzielnie, a wolną żeby wszystko załatwił za nich ktoś inny (np. rząd), myślał za nich itp.,
– cierpliwość – nie od razu Kraków zbudowali i tak jest z każdym programem, musi powstać i czasem jest to szybciej, czasem dłużej, bo i my możemy mieć gorsze dni i „zamulić”, a wtedy budowa musi być odłożona, poczekać i trwać swoje,

Wiele innych cech, również może być przydatnych jak myślę, np. komunikatywność, która pomaga nam lepiej porozumieć się z innymi przy wspólnym celu, czy projekcie, a nawet poczucie humoru – od tak żeby nie było przypadkiem za smutno, bo programowanie to nie pogrzeb, czy stypa (choć swoją drogą i na takich okazjach, jak np. w Indiach można się bawić i świętować). Tak więc, wymieniłem kilka cech, które przyszły mi do głowy (i są pewnie już znane), a mogą być przydatne, ale jest ich na pewno wiele, można by jeszcze dużo rozwinąć i żadna osoba nie może być z góry skreślona.

Opinia Krzysztofa Wróbla – lat 27

Miałam styczność z wieloma kursami jednak taka inicjatywa jak Projekt „Przyszły Programista” jest potrzebna. Pozwala ludziom rozpocząć przygodę z programowaniem w sposób sprawdzony – chodzi o materiały i przygotowanie merytoryczne.

Informacja od Zespołu „Przyszły Programista”

Cały wywiad z Karoliną, gdzie dzieli się ona spostrzeżeniami i radami dotyczącymi nauki programowania znajdziesz na stronie: https://blog.piotrnalepa.pl/2018/08/10/projekt-przyszly-programista-opinia-i-wywiad-z-karolina-absolwentka-szkolenia/

Opinia Karoliny Pasierbiewicz – lat 24, inż. Edukacji Techniczno-Informatycznej

Skończyłem studia na kierunku „elektronika”, około roku szukałem pracy jako elektronik w swoim mieście. W tym czasie coraz bardziej przekonywałem się, że może warto zwrócić się ku programowaniu. Zachęcała mnie większa ilość ofert, wyższa pensja i ciekawe zadania. Na studiach miałem trochę programowania ale nie czułem się pewnie i wydawało mi się, że chyba jednak lepiej skupić się na elektronice. Gdy w końcu znalazłem pracę w zawodzie całkowicie przekonałem się, że jednak nie chce tego robić. Postanowiłem szukać kursu programowania. Trafiłem na kurs „Przyszły Programista” i zainteresował mnie. Jestem jeszcze w trakcie kursu, ale w pracy pojawiła się możliwość zatrudnienia jako programista C++. Zgłosiłem się i otrzymałem zadanie próbne. Myślę, że gdyby nie ten kurs pewnie bym się wystraszył i nawet do niego nie podszedł. A po przeanalizowaniu zrobiłem je w kilka dni i zostałem zatrudniony. Dodam jeszcze, że prowadzący kurs nie robią problemu mimo, że trochę mi się przeciąga realizacja kursu co jest bardzo na plus dla mnie :).

Informacja od Zespołu „Przyszły Programista”
Wywiad z Piotrem, w którym opowiada o udziale w Projekcie i ścieżce do zdobycia pracy na stanowisku programisty, znajduje się na stronie: http://programistabyc.pl/elitarny-projekt-przyszly-programista-opinia-piotra-woznickiego/

Opinia Piotra – lat 25, inż. elektroniki

Chciałbym pochwalić się swoim sukcesem! Dwa dni po wysłaniu kodów, którymi zajmowałem się na początku miesiąca, odezwała się do mnie inna firma i zaprosiła na rozmowę kwalifikacyjną. Dwa dni po rozmowie, dostałem telefon, że zapraszają mnie do współpracy 😀 Nie jest to firma stricte informatyczna, będę tam jednak pracował w dziale IT zajmując się Javą. Zaczynam pracę za kilka dni. Dziękuję serdecznie za pomoc w osiągnięciu mojego celu, za cierpliwość do mnie i wyrozumiałość.

Opinia Marcina – Lat 27, Mgr Inż. Inżynierii Produkcji

Na reklamę tego kursu natrafiłem przypadkowo podczas surfowania w internecie. Trochę się wahałem przed podjęciem decyzji o wzięciu w nim udziału, ale w końcu zdecydowałem się i nie żałuję tego. Osiągnąłem swój cel, którym było nabycie umiejętności samodzielnego pisania aplikacji okienkowych w Javie.

Po samodzielnych próbach nauki tego języka, trochę się zraziłem do programowania i straciłem wiarę, że kiedykolwiek się tego nauczę. Na szczęście podczas udziału w projekcie poznałem inny, poprawny sposób podejścia do tematu oraz jak radzić sobie z problemami podczas kodowania. Podczas udziału w kursie miałem możliwość zapoznania się z różnymi językami programowania, między innymi z językami webowymi. Jest to naprawdę fajne, gdyż mając już pojęcie o danej technologii, można według swojego upodobania zdecydować się na konkretną specjalizację.

Poza tym, kurs ten to nie tylko same technologie, ale przekazywana jest wiedza i wskazówki doświadczonego programisty oraz sposoby samodzielnego rozwiązywania problemów, które podczas kodowania na pewno wystąpią. Generalnie cieszę się, że wziąłem udział w tym projekcie, gdyż nabyłem umiejętności, których prawdopodobnie nie byłbym w stanie sam osiągnąć.

Opinia Tomasza – lat 33, Mgr Inż. Mechaniki i Budowy Maszyn

Ogromną zaletą projektu jest dla mnie jego elastyczność czasowa. Mianowicie chodzi o to, że w czasie trwania projektu po raz pierwszy zostałem ojcem i trochę nam zajęło zorganizowanie logistyki życia na nowo. Z pewnością nie uda mi się poświęcać na naukę tyle czasu co na początku, ale będziemy walczyć o tą godzinę dziennie;)

Opinia Tomasza – Lat 28, Mgr Inż. Technologii Chemicznej

Przed dołączeniem do projektu „Przyszły programista” zastanawiałem się, czy nie jest to jeden z tych kursów, które oferują „złote góry”, wysyłają słabej jakości materiały i nic nie gwarantują. W decyzji pomogła mi, zawarta w umowie możliwość o odstąpieniu od kursu jeżeli nie będę zadowolony. Do tego również wysokiej jakości rozmowa rekrutacyjna, która zrobiła na mnie pozytywne wrażenie. Zdecydowałem się akurat na to szkolenie, ponieważ przypadkowo trafiłem na reklamę tego kursu na facebooku. Filmik trafił do mnie i od razu postanowiłem się zaangażować.

Poleciłbym ten kurs każdemu, kto szuka czegoś nowego i ma w sobie determinację do nauki w domu. Wielką zaletą tego kursu jest to, że przerabiam seminaria kiedy mam na to czas. Nie mam wyznaczonych terminów ani ciśnienia, które wywierałoby na mnie negatywną presję. Przesyłane seminaria są wysokiej jakości, a do tego w cenie projektu są wysyłane książki, które mają pomóc w nauce.

Najbardziej podczas nauki pomaga mi cisza, a podczas pisania kodu pomaga mi słuchanie muzyki, którą lubię.
Programowanie podoba mi się bardzo. Choć czasami jest frustrujące, kiedy pisze kod, który wydaje się być dobry a zawiera jakiś błąd. Ale poznawane ciągle nowe techniki programowania pozwalają mi już na minimalizowanie tych błędów i wyciąganie z nich konstruktywnych wniosków.

Cechami, które pomagają mi przy nauce programowania jest determinacja, zaangażowanie oraz systematyczność. Codziennie staram się poświęcić programowaniu ok 2h. Nie ważne czy jest to pisanie kodu, przerabianie nowej lekcji, tworzenie notatek bądź czytanie literatury. Ważne aby programowanie towarzyszyło mi każdego dnia. Gorąco polecam kurs każdej osobie, która się waha. Naprawdę warto wejść w świat programowania.

Opinia Łukasza – lat 26, inż. geoinformatyki

Właśnie kończę swój udział w projekcie. Na początku miesiąca wysłałem CV do dwóch firm programistycznych. Jedna firma zajmuje się układami Embedded przy użyciu C/C++ i wydaje się mieć bardzo szeroki wachlarz zastosowań. Druga to brytyjski projekt tworzący nową grupę w Polsce, oferujący platformę do ultra-wydajnego przetwarzania i analizy dużych ilości danych opartej na komponentach GPU, z wykorzystaniem PostgreSQL oraz języka C++. Zostałem zaproszony do obu na rozmowę kwalifikacyjną i od obydwu firm dostałem propozycje pracy. Wybrałem tą, która wydaje mi się być najciekawsza i od początku miesiąca rozpoczynam pracę na stanowisku Młodszy Programista C/C++.

W związku z tym chciałem gorąco podziękować za te ponad pół-roku intensywnej i owocnej pracy, mówiąc krótko traktuje ten czas jako niezwykle wartościowy pod każdym względem i o ile dochodzenie do poziomu profesjonalnego programisty to ścieżka lat ciężkiej pracy i doświadczeń, o tyle mam wrażenie, że podczas tego kursu dostałem bardzo solidny pakiet z drogowskazami jak na tą ścieżkę wejść i nią dalej samodzielnie podążać.

Opinia Mateusza Walewskiego – Lat 28, Mgr Fizyki

Projekt „Przyszły Programista” uważam za  godny polecenia, szczególnie dla osób, które lubią wyzwania i chcą się rozwijać. Na szczególną uwagę zasługuje mentorskie podejście zespołu projektu do kursanta, dzięki któremu osoba ucząca się programować uczy się przede wszystkim samodzielności.

Program projektu jest bardzo dobrze dopasowany do wymagań przyszłych pracodawców, o czym przekonałam się podczas pierwszego testu technicznego oraz rozmowy technicznej. Żadne pytanie mnie nie zaskoczyło, a nawet zostałam wyróżniona, gdyż jako jedyna podczas procesu rekrutacyjnego umiałam odpowiedzieć poprawnie na pytanie dotyczące wzorców projektowych.

Zespół projektu dostarcza wszystkie niezbędne pomoce dydaktyczne, tak więc kursant nie jest obciążony żadnymi dodatkowymi kosztami. Dodatkowym atutem jest to, że zespół projektu nie narzuca ścisłych terminów w jakich należy oddać rozwiązanie danego wyzwania. Dzięki temu kursant może wykonywać zadania w swoim tempie, co jest istotne jeśli chce się łączyć pracę z nauką programowania.

Zespół projektu jest bardzo pomocny, ale nie ujawnia gotowych rozwiązań, tylko daje wskazówki, przez co kursant uczy się samodzielnie rozwiązywać problemy. Projekt „Przyszły Programista” dał mi ogromną szansę na rozpoczęcie kariery w branży IT, dostałam się na staż jeszcze przed zakończeniem specjalizacji. Tak więc gorąco polecam projekt „Przyszły Programista”, a całemu zespołowi serdecznie dziękuję 🙂

Informacja od Zespołu „Przyszły Programista”

Więcej informacji na temat Katarzyny znajduje się na stworzonej przez nią stronie: katarzynawilkosz.it

Jeśli chciałbyś przeczytać wywiad z Katarzyną wejdź na stronę: https://biomist.pl/inne-artykuly/kurs-programowania-przyszly-programista-opinia-katarzyny-wilkosz-absolwentki-technologii-chemicznej/9727

Opinia Katarzyny Wilkosz, MGR INŻ. TECHNOLOGII CHEMICZNEJ

Bardzo chciałem wrócić do programowania po dość długiej przerwie. Od pierwszego zetknięcia się z programowaniem wiedziałem, że to ciekawa nauka, praca, pasja, sposób na życie pozwalająca nieustannie się rozwijać i stwarzająca możliwości innego postrzegania otaczającej nas rzeczywistości. Jedyna rzecz nad którą się zastanawiałem przed przystąpieniem do projektu to czas, a w zasadzie jego brak na połączenie pracy zawodowej, życia osobistego oraz projektu. Dość nieoczekiwanie „otrzymałem” sporo wolnego czasu na przestrzeni kilku miesięcy i to zdecydowało o dołączeniu do projektu.
Wybrałem właśnie to szkolenie, ponieważ przed napisaniem pierwszej wiadomości do Artura, zorientowałem się w szkoleniach proponowanych na rynku. Każde wydawało się ciekawe, w każdym były pozytywne stwierdzenia, sformułowania, techniki, ale również w każdym znalazłem jakieś ale, coś co nie do końca mnie przekonywało. Tylko w tym szkoleniu znalazłem sformułowania odpowiadające mojej osobie, podejście, motywacja, innowacyjne spojrzenie na programowanie, przekazywanie nie tylko wiedzy branżowej, ale również z pogranicza innych nauk, odnalezienie się w środowisku IT. Moim zdaniem bardzo ważne szczególnie dla osób chcących się przebranżowić.

Oczywiście, poleciłbym w 100% projekt innym. Dlaczego? – tak jak wspomniałem powyżej. Przekazywana jest wiedza nie tylko z programowania, ale również cały niezbędnik, który obrazuje branżę IT i który pomoże odnaleźć się w nowym środowisku zawodowym.

Podczas nauki najbardziej pomaga mi samo podejście osób pracujących przy projekcie. Bez nacisku, bez stresu związanego z pośpiechem, seminaria Artura (wiedza i doświadczenie) przekazywane w sposób zrozumiały, przystępny. Zupełny brak odczucia pozycji wykładowca-student. Świadomość, że mogę zawsze liczyć na wsparcie, pomoc, podpowiedzi, indywidualne seminaria jeśli coś jest niejasne, zbyt zawiłe.
Od momentu pierwszego zetknięcia się z programowaniem w Turbo Pascalu wiedziałem, że to coś dla mnie. Tworzenie czegoś nowego, wykonywanie całości od podstaw to coś co pozytywnie nakręca, dodaje sił do działania, a efekt końcowy i wielka satysfakcja to uwieńczenie niejednokrotnie ciężkiej pracy, ale pracy twórczej i za każdym razem innej nie pozwalającej popaść w efekt wypalenia.

Opinia Łukasza – lat 38, mgr inż. Zarządzania i Inżynierii Produkcji

Chciałbym na początku bardzo podziękować za możliwość nauki, wiele dla mnie znaczy to że dostałem szansę.
Mam nadzieję że umiejętności które nabyłem i nabędę pozwolą mi na tworzenie ciekawych rzeczy, które będą dawały mi mnóstwo satysfakcji. W tym momencie czuje jak sportowiec po solidnej rozgrzewce i pierwszym etapie treningu, który dostał pochwałę od trenera za dotychczasową pracę😃. Czuję sporą motywację żeby przejść dalej i nie mogę zapominać że sporo pracy jeszcze przede mną. Po pracy z C++ zobaczyłem jakie niesamowite rzeczy można robić za pomocą komputera i chciałbym zobaczyć więcej😊👍💪🔥

Kamil Szela, absolwent studiów I i II stopnia kierunku Technologia Chemiczna na Politechnice Rzeszowskiej

Jak się czuję jak początkujący programista?

Najfajniejsze uczucie jest wtedy, kiedy patrzę na kod dowolnej strony internetowej i jestem w stanie go zrozumieć, co byłoby nie do pomyślenia jeszcze rok temu, kiedy moje umiejętności koderskie były równe ZERO. Przed kursem nigdy wcześniej nie uczyłem się programować, nie miałem o tym pojęcia.

Potrzeba mnóstwo determinacji, żeby nie zrezygnować, zwłaszcza, kiedy tworzysz kod wiele dni, wszystko super, sklejasz te małe, działające kawałki w całość i trach!… nie działa, a oczywiście powinno. Nie masz pojęcia dlaczego, od czego właściwie zacząć naprawianie i gdzie szukać przyczyny. Przez kilka kolejnych dni błądzisz na oślep w czeluściach internetu. Potem próbujesz zmieniać kod by znaleźć błąd. Coś ci się nasuwa. Dalej przeszukujesz internet, ale już w bardziej specyficzny sposób. Znowu coś zmieniasz w kodzie. Wiesz już, o co chodzi. Już zaczynasz łapać. Znajdujesz rozwiązanie, poprawiasz kod i… oczywiście dalej nie działa :). 

Ale po kilku takich podejściach w końcu program nabiera kształtu i zaczyna spełniać swoją rolę. I to jest chwila, kiedy momentalnie przechodzi zmęczenie, znudzenie i stres, a w miejsce tego masz ochotę krzyczeć, żeby wszyscy się dowiedzieli o twoim małym-wielkim sukcesie. Wtedy dostajesz dużą ilość energii, żeby dokładnie w ten sam sposób przebrnąć przez kolejną dawkę materiału. Nauka nowego to zawsze dużo pracy, wyrzeczeń i samozaparcia. Nie zawsze się chce, nie zawsze są siły, zwłaszcza, kiedy ktoś pracuje dużo, ale zawsze warto.

Bardzo ważne jest znalezienie równowagi między pracą a wypoczynkiem. Kiedy dosłownie każdą wolną chwilę wypełnia programowanie, prędzej czy później dochodzi do kryzysu, a wiem co mówię, bo już przez to przechodziłem. Nie samą pracą człowiek żyje! Program Waszego kursu jest BARDZO BOGATY i napięty, nie żałuję, że się na niego zdecydowałem. A najciekawsze jest zawsze oczekiwanie po przesłaniu rozwiązanego zadania, co będzie dalej.

Informacja od Zespołu „Przyszły Programista”

Film autorstwa Adama, w którym opisuje swoją aplikację znajdziesz tutaj.

Opinia Adama Gołuba – mgr inż. Inżynierii Środowiska oraz Junior PHP Developer w firmie Glosel Sp. z o. o. ⠀

Jak się czuję po napisaniu tak rozbudowanej aplikacji? Czuję się wspaniale! Ale jeszcze lepiej się czuję, gdy przypomnę sobie całą moją programistyczną drogę, jaką przeszedłem od rozpoczęcia Projektu Przyszły Programista do dnia dzisiejszego. Jeszcze kilka miesięcy temu nie miałem większego pojęcia na czym polega programowanie. Rozpocząłem swoją przygodę od poznawania podstawowych konstrukcji językowych przy wykorzystaniu C++. Po nauczeniu się podstaw miałem solidne fundamenty pod naukę innych języków.

Dalsza nauka przebiegała w o wiele szybszym tempie. Poznałem m.in. HTML, CSS, JavaScript, MySQL, PHP i inne. W tym momencie przekonałem się na własnej skórze, iż znając jeden język programowania o wiele szybciej można nauczyć się innych. Z czasem Projekt coraz bardziej stawiał na samodzielne wyszukiwanie materiałów do nauki. W ten sposób poznałem m.in. framework Bootstrap czy też technologię AJAX. To wyrobiło we mnie umiejętność skutecznego wyszukiwania informacji korzystając z wielu źródeł. Do tego wszystkiego trzeba jeszcze dodać ogrom ciężkiej pracy, a także nerwy oraz frustrację, gdy nie zawsze wszystko działało tak jak powinno, a odnalezienie rozwiązania zajmowało wiele czasu.

Tak wygląda moja droga od początku mojej programistycznej drogi aż do dnia dzisiejszego, czyli ukończenia aplikacji do zarządzania budżetem domowym. Jednak pomimo faktu, iż moja aplikacja jest ukończona, widzę wiele możliwości jej usprawnienia, dodania nowych funkcjonalności. Myślę, że w wolnych chwilach będę cały czas nad nią pracował. Ale najlepsze w tym wszystkim jest to, że tak naprawdę jeszcze wiele nauki przede mną. Jest tak wiele fascynujących rzeczy do poznania, że nie mogę się już doczekać na dalszą naukę!

Informacja od Zespołu „Przyszły Programista”

Link do aplikacji Łukasza: www.e-swinka.lukaszgabka.pl

mgr inż. Łukasz Gąbka, absolwent studiów I i II stopnia kierunku Górnictwo i Geologia na Politechnice Śląskiej.

Czuję się bardzo zmotywowany do dalszej nauki, w szczególności tych języków/bibliotek/frameworków, które już wcześniej miałem okazję poznać przed tym szkoleniem (m. in. JS).

Wystarczył zaledwie pierwszy miesiąc nauki C++, abym dużo lepiej poznał ten język niż przez 3 lata liceum 😀. Ponadto dzięki Wam otrzymałem potężną dawkę motywacji, jakiej nigdy nie miałem przy innych kursach (nie wspominając już o edukacji szkolnej i studenckiej). Myślę, że ma to m. in. związek z tym, że tak naprawdę nie uczycie programowania w sensie stricte, tylko uczycie, jak uczyć się programowania 😀

Mam nadzieję, że takie nastawienie będzie mi towarzyszyć przy dalszych etapach szkolenia i oczywiście po znalezieniu pierwszej pracy w IT.🙂.

Michał Słabik, absolwent studiów I stopnia kierunku Logistyka Międzynarodowa oraz studiów II stopnia kierunku Logistyka na UMCS w Lublinie.

Jak się czuję z ukończeniem tej pierwszej części kursu: dobrze się czuję😉. Mam wrażenie, że na przykładzie C++ całkiem nieźle poznałem podstawowe elementy składni wspólne dla wielu języków programowania i widzę, że jestem w stanie szybko niektóre z nich wyłapać i zrozumieć, nawet w kodzie napisanym w totalnie nieznanym mi języku.

A najcenniejszy były dla mnie długie filmy pokazujące, jak od A do Z wygląda proces pisania programu realizującego określony cel – od samego początku, czyli rozważenia różnych koncepcji rozwiązania problemu, przez pierwsze próby, czasem udane, czasem nie, poszukiwanie w internecie dobrego algorytmu, jego implementacja, sprawdzanie działania programu, naprawianie błędów, poprawa czytelności kodu. Cały proces twórczy prowadzący do powstania programu okraszony radami, jak najlepiej poradzić sobie na konkretnym etapie pracy. Świetna rzecz.🙂

Mariusz, absolwent studiów I stopnia kierunku Technologia Chemiczna na Politechnice Gdańskiej oraz studiów II stopnia kierunku Chemia na Uniwersytecie Gdańskim.

Przed rozpoczęciem udziału w szkoleniu wahałem się, ale niepotrzebnie. Bałem się, że nie pogodzę moich obowiązków wynikających z zawodowego uprawiania sportu z nauką programowania. Okazało się, że po wysiłku fizycznych z chęcią oddawałem się treningowi umysłowemu.

Wybrałem to szkolenie, przede wszystkim dlatego, że jest ono prowadzone zdalnie i w indywidualnym tempie, a także pozwala na wybranie ścieżki, którą chce się podążać. Nie jest to nauka jednego języka. Zresztą, na początku swojej przygody z programowaniem ciężko jest określić, co tak naprawdę chcemy robić – gry, strony czy aplikacje mobilne. W tym wypadku nie trzeba było od razu podejmować decyzji i ukierunkowywać się z góry. To duży plus. Poleciłbym to szkolenie innym, ale tylko tym, którzy nie oczekują cudów bez angażowania się. Jeśli ktoś jest zdeterminowany i rozumie, że bycie programistą to ciągła nauka, na pewno wyniesie ze szkolenia wiele korzyści.

Podczas nauki najbardziej pomaga mi kawa i muzyka sprzyjająca skupieniu 😉 Jednak na początku, gdy musiałem poznać podstawowe koncepty programowania i przestawić swoje myślenie na zrozumiałe dla maszyny bardzo pomagała mi znajomość języka angielskiego na poziomie, który pozwala mi spokojnie korzystać z anglojęzycznych materiałów i uczyć się z nich. Programowanie bardzo mi się podoba i zauważam u siebie schematy myślenia programistycznego w codziennym życiu. Bardzo się wciągnąłem, ale największy skok zaangażowania i motywacji zauważyłem w momencie, gdy zrobiłem swoją pierwsza aplikacje okienkową w C++. Wtedy poczułem prawdziwą moc jaką daje programowanie. Poza tym podczas nauki programowania pomagają mi systematyczność i wytrwałość w dążeniu do celu oraz chęć ciągłego rozwoju. Te cechy nabyłem w trakcie swojej 15 letniej przygody ze sportem i z powodzeniem wykorzystuje w każdej innej dziedzinie życia.

Informacja od Zespołu „Przyszły Programista”
Wywiad z Patrykiem na temat jego ścieżki do zostania programistą znajdziesz na stronie: https://lukasz-socha.pl/wywiady/przyszly-programista-opinia-absolwenta-projektu/

Opinia Patryka – lat 26, inż. mechaniki

Na początku chciałbym podziękować za umiejętne przeprowadzenie szkolenia, dzięki niemu byłem w stanie opanować zadany materiał 🙂
Uważam Twój Zespół za profesjonalny, przyjazny, z którym nauka jest czystą przyjemnością!
Niezmiernie mnie cieszy, że wiedza, która kiedyś była dla mnie tak odległa i do której zabierałem się bezskutecznie kilka razy została przeze mnie opanowana.
Mam świadomość, że to początek mojej drogi ale jestem zmotywowany do dalszej pracy, położę wszelki nacisk na dalszy rozwój w kierunku programowania.

Powyższa opinia została sformułowana po ukończeniu przez Piotra pierwszej części szkolenia związanego z poznaniem fundamentów programowania tj.: języka C++, algorytmiki, programowania obiektowego, narzędzia GIT oraz języka UML.

Opinia Piotra Maryńczaka – Lat 29, mgr inż. infomratyki

Muszę przyznać, że satysfakcja po napisaniu aplikacji internetowej jest ogromna, zwłaszcza kiedy się wie ile pracy się w nią włożyło. Zdaję sobie sprawę, że kilka rzeczy podczas pisania muszę jeszcze poprawić, ale staram się to robić stopniowo bo przecież praktyka czyni mistrza. Jeszcze niedawno uczyłem się wyświetlać tekst na ekranie monitora, a teraz proszę, jestem w stanie napisać całą i kompletną aplikację . Ta świadomość uskrzydla! 🔥

Informacja od Zespołu „Przyszły Programista”

Marcin sformułował powyższą opinię po tym jak stworzył aplikację internetową do zarządzania budżetem osobistym. Więcej informacji na temat Marcina znajduje się na stworzonej przez niego stronie: http://marcinpiwowar.it/

Opinia Marcina Piwowara – lat 34, mgr. inż. inżynierii środowiska

Głównym powodem, dla którego zdecydowałam się na wzięcie udziału w projekcie był fakt, że bardzo długo poszukiwałam pracy. Gdy trafiłam na ogłoszenie Artura o szkoleniu, natychmiast rozpoczęłam przeszukiwanie Internetu, aby znaleźć informacje o zapotrzebowaniu na programistów. Szybko dowiedziałam się, że ogłoszeń związanych z pracą dla programistów jest dużo więcej, niż w moim zawodzie (jestem absolwentką Matematyki na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie). Miałam ogromne obawy czy sobie poradzę na tym szkoleniu, ponieważ programowanie zawsze wydawało mi się dziedziną nie do „ogarnięcia” i nie dla kobiet;). Jednak czułam, że biorąc udział w szkoleniu nic nie stracę (poza cennym czasem na naukę – jednak jak wiadomo większość bezrobotnych czasu ma akurat pod dostatkiem;)), a wiele mogę zyskać.

W miarę upływu szkolenia pozbywałam się obaw (chociaż czasami zdarzały się chwile zwątpienia). Materiał szkoleniowy bardzo fajnie krok po kroku wprowadzał w świat programowania i sprawiał, że zaczynało mi się ono coraz bardziej podobać. Na naukę poświęcałam średnio 5 godzin dziennie. Myślę, że podczas nauki bardzo pomagał mi fakt, że jestem raczej osobą pracowitą, systematyczną i dokładną (chociaż oczywiście i tak na początku przygody z programowaniem nie obyło się bez bardzo długiego poszukiwania jakiejś niepotrzebnej kropki lub przecinka w kodzie ;)).

Najbardziej podczas nauki programowania pomagała mi jednak świadomość, że zawsze jak będę mieć jakiś problem ze zrozumieniem materiału, mogę liczyć na pomoc mojego Brata (który bardzo interesuje się programowaniem) i Artura.

Gdyby ktoś, przed rozpoczęciem szkolenia powiedział mi, że zaraz po nim będę pracować jako programistka, to na pewno bym mu nie uwierzyła.

Opinia Katarzyny, lat 27, mgr matematyki

„Zanim wziąłem udział w szkoleniu, sam przez pewien czas próbowałem nauczyć się tego i owego, jednak po przejściu przez jeden etap nauki, zawsze padało pytanie – co dalej?🤔

Podjąłem któregoś razu decyzję, że potrzebuję wsparcia kogoś, kto pokieruje mną i zapewni dobry poziom zdobywania wiedzy.

Bywałem również na spotkaniach informacyjnych dużych firm szkoleniowych, które oferowały jakieś kursy, ale już same spotkania wyglądały, jakby chciano wciskać ludziom „garnki z prezentacji”😕 „.

„Do samego Projektu Przyszły Programista przystąpiłem dopiero za drugim razem, ze względu na to, że bardzo sceptycznie nastawiony byłem do nauki całkowicie zdalnej i nie sądziłem, że może to wypalić. Po ukończeniu pierwszego etapu szkolenia (C++), mogę z całego serca stwierdzić, że bardzo się myliłem. Od samego początku wszystko było niesamowicie zrozumiałe i czytelne, a z każdym kolejnym seminarium rósł apetyt na wiedzę💪.””Oczywiście nauczyłem się podejścia strukturalnego, obiektowego, GITa, planowania, tworzenia algorytmów i wielu innych bardzo ważnych rzeczy, ale najważniejszym osiągnięciem dla mnie jest to, że nauczyłem się uczyć. Mam na myśli to, że przez całe życie, czy to w szkole, czy na studiach, wiedza była wręcz „wlewana” studentom do głów według z góry narzuconych programów. Tym razem jednak nauczyłem się jak sięgać po wiedzę📚, żeby oprócz skutku pochłonięcia jej, obok pojawiał się skutek satysfakcji🙂, jak i również samodzielnego znalezienia pewnego rozwiązania..”

„Mimo tego, że po pracy mam niewiele czasu🕜 na naukę, a ostatnio znalezienie dłuższej chwili na czerpanie przyjemności z nauki programowania graniczy z cudem😒, codziennie znajduję chociaż godzinę

na to, żeby marzenie zostania programistą wdrożyć w życie😉.

Bo najważniejsze, to czerpać z tego przyjemność i cieszyć się każdym, nawet najmniejszym sukcesem😊.”

„Jestem Wam bardzo wdzięczny, że pokazaliście mi drogę i nie mogę się doczekać kolejnych wyzwań 😊 .”

Piotr Romańczak, absolwent kierunku budownictwo na Politechnice Krakowskiej.

„(…) W Projekcie nie stawia się na naukę wszystkich zagadnień na pamięć, a z materiałem nie działa się „na wariata”. Wszystko jest poukładane, każdy kolejny etap i przekazywaną w nim wiedzę przyswajasz w tempie najodpowiedniejszym dla Ciebie. Projekt nie ma charakteru typowej szkoły programowania – gdzie w ciągu 8-mio godzin­nego dnia „pracy” masz szansę nauczyć się (tylko bądź aż) tyle, co reszta grupy. Tu wiedzę przyswajasz samemu, wtedy i w takich porcjach, jakie są dla Ciebie w danym momencie najwygodniejsze. (…)”

Informacja od Zespołu „Przyszły Programista”

Pełna wypowiedź Oskara oraz więcej informacji na jego temat znajduje się na stworzonej przez niego stronie: OskarBialek.it

Jeśli chciałbyś przeczytać wywiad z Oskarem wejdź na stronę: https://przyszlyprogramista.pl/blog/kurs-c-czy-warto-go-wybrac-jak-to-jest-z-nauka-c-w-projekcie-przyszly-programista-wywiad-z-oskarem-bialkiem-absolwentem-projektu

Opinia Oskara Białka – lat 27, inż. logistyki przedsiębiorstw oraz inżynier oprogramowania w warszawskiej firmie BAKK

„Jestem bardzo szczęśliwy, że udało mi się dotrzeć do tego etapu. Trwało to długo, ale było warto. Cały kurs jest bardzo przemyślany i co bardzo ważne, jak już ktoś z uczestników napisał: „kurs uczy tego jak się uczyć”. Cała nauka C++ w moim przypadku to jeden wielki Rollercoaster odczuć. Od załamywania się za każdym razem gdy po kilku godzinach pracy nad kodem nadal stałem w miejscu….”.

„Po falę radości, gdy coś co na początku wydawało się „czarną magią”, nagle okazuje się „takie proste”😊. Działający kod na szczęście dawał tyle satysfakcji, że człowiek nabierał ogromnej chęci do dalszego zgłębiania tej „tajemnej” 😉 wiedzy. Bardzo istotną sprawą w moim przypadku jest sposób nauki jaki jest zastosowany w tym kursie. Szkolenie pozwala na pracę w chwili gdy mamy na to wolny czas.”

„A ponieważ wolnego czasu zawsze mi brakuje, bo praca na etacie, bo rodzina itd. to możliwość wykorzystywania każdej wolnej chwili na kodowanie to jedyny sposób nauki w moim przypadku. Uzmysłowiłem sobie jak ważna jest organizacja czasu w danym dniu, tygodniu i jak bardzo niewiele go zostaje na pasje i zainteresowania.”

„Reasumując, jestem bardzo zadowolony z kursu i nie mogę się doczekać kolejnego etapu. Zwłaszcza po poznaniu nowej technologii (Builder) i pracy nad grą PingPong… to była świetna zabawa😁. Priorytetem na tą chwilę jest dla mnie poprawa organizacji czasu oraz nauka j.angielskiego.”

Paweł Baran, absolwent kierunku górnictwo i geologia na Politechnice Wrocławskiej.

Podczas każdej ważniejszej decyzji nękają nas wątpliwości, jednak najlepszym sposobem by się przekonać czy to, aby na pewno dla Ciebie, jest podjęcie próby, jakiegoś wysiłku. Nasz czas jest bezcenny, dlatego właśnie tak ważnym jest, aby go dobrze wykorzystać i tym właśnie jest dla mnie ten projekt, szansą. Największym atutem tego programu, który mnie przekonał, jest indywidualne i profesjonalne podejście do uczestnika. Na pewno jest to projekt godny polecenia, zawiera mnóstwo praktycznych porad jak efektywnie uczyć się programowania, których nie znajdziemy na żadnym forum. Moim zdaniem bardzo istotne jest, aby znaleźć radość w nauce programowania, czuć satysfakcję z każdej nawet najmniejszej, ale działającej rzeczy. Wytrwałość i odpowiednia motywacja to jedyny sposób na osiągnięcie sukcesu.

Opinia Iwony – lat 24, inż. Energetyki

„Właśnie skończyłem ostatnie wyzwanie z C++ w waszym kursie. Była to największa część szkolenia, która trwała około 6 miesięcy. Zacząłem od analizy pracy robota🤖 do produkcji przetworów, co mimo swojej niepozorności stanowiło pierwszy krok w wielkiej przygodzie😉. Kolejnymi bardzo (może i najbardziej) ważnymi umiejętnościami były: wyszukiwanie informacji w internecie oraz umiejętność samodzielnej nauki z wielu źródeł. Bez tego dalej nie dało się ruszyć. Dalej kurs trwał, a ja dowiadywałem się nowych rzeczy oraz szlifowałem już to co umiem, ponieważ nie przyszedłem do was jako kompletny „świeżak”.”

„Bardzo ważnymi elementami szkolenia były i są dla mnie takie rzeczy jak GIT czy diagramy UML, które wykorzystywane są codziennie przez zawodowców, a które nie są tak obecne w świadomości kandydatów na programistów.”

„Wisienkę na torcie stanowiły dla mnie projekty, które oparte są o podejście obiektowe i współpracę z użytkownikiem za pomocą interfejsów.”

„Mimo niektórych trudności czy momentów zmniejszenia tempa, uważam że dość sprawnie przez tę część przeszedłem. Jedynie co to może za dużo czasu mi to zajęło, ale niestety kurs często staje się kursem „wieczorowym.”

„Stoję teraz u progu kolejnych części związanych, np z technologiami webowymi, na których dość mocno mi zależy, ponieważ skłaniam się ku ścieżce web developera.”

„Najbardziej cenię w waszym kursie podejście do kursanta. Nie robimy tu wyścigów jak to bywa na niektórych bootcampach. Szczerze wskazujecie na inne źródła wiedzy, a nie zamykacie się tylko na swoje umiejętności (YT, Udemy, książka), co jest po prostu świetne. Odpowiada mi także sposób pracy (wyzwania i webinaria). Na koniec wspomnę jeszcze o miłych akcentach przrywnikowo-filozoficznych jak zasada Pareto, samodoskonalenie czy właśnie możliwość opisania swoich przemyśleń.”

Jędrzej Graczykowski, student kierunku Fizyka Techniczna na Politechnice Łódzkiej

Zanim zgłosiłem się do projektu zastanawiałem się i to bardzo dużo czy do niego dołączyć. Z jednej strony wiadomo słyszy się o różnych oszustwach, itd. Z drugiej myśl „czy to jest dla mnie?”. Zdecydowała moja chęć wzięcia spraw w swoje ręce i stać się kimś kto zajmuje się czymś kreatywnym, a przy Tym na dobrych warunkach. Ceny:)
System rekrutacji sprawił, że naprawdę czuć profesjonalizm i poważne podejście „do sprawy”. Już poleciłem to szkolenie znajomemu, który zakwalifikował się i też bierze udział w tym projekcie. Podczas nauki najbardziej mi pomaga kontakt z prowadzącym, indywidualny tok, wystarczający czas na key materiał i moje cechy charakteru: upór, cierpliwość, chęć rozwoju. Programowanie naprawdę jest dla mnie fascynujące. Chce tu dać z siebie wszystko.

Opinia Bartłomieja – lat 25, mgr inż. Geodezji i Kartografii

Myślę, że studia matematyczne miały duży wpływ na podjęcie decyzji o nauce programowania – miałam kilka przedmiotów mniej lub bardziej związanych z informatyką, czy też samym programowaniem – to dało mi pewną podstawową wiedzę (choćby o pętlach bądź instrukcjach warunkowych), dzięki której czułam się nieco pewniej na początku kursu 🙂

Jeśli chodzi o samo szkolenie, na plus zdecydowanie zasługuje indywidualny tryb nauki – mam tyle czasu, ile potrzebuję. Fajne jest również to, że pracuję nad danym seminarium samodzielnie. Owszem, nauka nie jest wtedy łatwa, ale jest za to efektywna. Oczywiście, w razie problemu ktoś z Zespołu Projektu zawsze pomoże, wykazując przy tym dużą cierpliwość. Na obecnym etapie szkolenia mogę śmiało powiedzieć, że uczestnictwo w Projekcie nie tylko znacznie poszerzyło moją wiedzę o programowaniu, ale również zwróciło uwagę na aspekty nie związane bezpośrednio z programowaniem, ale wpływające na prawidłowy rozwój człowieka w każdej dziedzinie:)

Opinia Katarzyny Królikowskiej – lat 27, mgr matematyki

Uważam, że wzięcie udziału w Waszym kursie było bardzo dobrą decyzją. Podoba mi się sposób prowadzenia kursu, to że sama decyduje kiedy i ile czasu mogę poświęcić na naukę. Kurs jest bardzo dobrze przygotowany. Dostając zadanie do zrobienia, nie mam poczucia, iż tematyka zadania jest zbyt trudna. Wszystko jest idealnie dopasowane to poziomu aktualnej wiedzy. Sposób motywacji uczestnika kursu oraz pokazanie, że wszystkiego można się nauczyć, poświęcając temu odpowiednią ilość czasu oraz cierpliwości jest również cenną lekcją na przyszłość. Materiały do nauki oraz zadania do wykonania są ciekawe, co tylko zachęca do dalszej nauki. Bardzo się cieszę, że wybrałam akurat Wasz kurs 🙂

Opinia Anny Gromczak, lat 27, mgr inż. geodezji i kartografii

Jak się czuję? Jestem szczęśliwa, bo właśnie spełniają się moje marzenia 😁. Odkryłam pasję, zajęcie, które chcę robić w przyszłości. Programowanie wpisuję się idealnie w mój charakter i ciągłą potrzebę uczenia się nowych zagadnień, pokonywania wyzwań dających tak wiele satysfakcji. Troszkę ciężko było mi uwierzyć, że sama stworzę tak rozbudowaną aplikację, na samym początku szkolenia.

Projekt ten pozwolił mi uwierzyć w pełni w moje możliwości, jak wiele jestem w stanie zrozumieć i nauczyć się. Potrzeba do tego chęci, cierpliwości, czasu oraz wsparcia dobrego nauczyciela. Zdobywając cały czas nową wiedzę, rozumiejąc coraz więcej zagadnień patrzę teraz na całą moją aplikację i zmieniłabym kilka rzeczy (Moją wadą niestety jest perfekcjonizm).

Wiem, że wykonując kolejne aplikacje będę robić je coraz lepiej i bardziej profesjonalnie. Mam teraz ogromną chęć do dalszej nauki i realizacji kolejnych wyzwań. Prawdziwe jest stwierdzenie, że programowanie wciąga. 🔥

Informacja od Zespołu „Przyszły Programista”

Powyższa opinia to komentarz Moniki po stworzeniu programu do zarządzania budżetem osobistym 💵. Więcej informacji na temat Moniki znajduje się na stworzonej przez nią stronie: monikaburek.it

Opinia Moniki Burek, mgr inż. Technologii Chemicznej oraz PHP Developer w firmie: Primesoft Polska

Na wstępie powiem tyle że odczuwam  sporą satysfakcję z faktu realizacji pierwszej części kursu. Najbardziej chyba cieszy mnie fakt że moje umiejętności zostały zweryfikowane przez wasz zespół i potwierdzone. To daje poczucie pewności i dodaje śmiałości w realizacji zadań. Najbardziej cenię sobie to że na kursie nacisk kładziony jest na swoisty sposób myślenia i to że dowiaduję się dobrych praktyk. No i mam komfort tego że czuwacie nad tym żebym przede wszystkim nie pominął rzeczy najistotniejszych, a to jest problem w samodzielnej nauce, żeby przyswajać wiedzę systematycznie. Ja sobie uporządkowałem wiedzę i wypełniłem luki w wiedzy które utrudniały mi zrozumienie różnych zagadnień.

Opinia Marka, mgr inż. Leśnictwa

Długo zastanawiałem się czy wziąć udział w szkoleniu, ale jak już się zdecydowałem i przystąpiłem do Projektu to nie żałuję swojej decyzji. Bez wątpienia na przestrzeni kilku miesięcy moja wiedza i umiejętności z zakresu programowania znacząco zwiększyły się. Bardzo cenię sobie Wasze podejście oraz sposób prowadzenia kursu dostosowany do możliwości czasowych studenta. Na pochwałę również zasługują materiały jakie oferujecie w kursie, które są dobrze przygotowane i za każdym razem dowiaduję się czegoś nowego i poznaję coraz to nowsze narzędzia pracy. Mam nadzieję, że kurs programowania pozytywnie wpłynie na moją dalszą przyszłość.

Opinia Mateusza Paczwy, lat 30, doktor nauk fizycznych

Moja historia jest prawdopodobnie odmienna od większości uczestników szkolenia. Na projekt „Przyszły Programista” natknąłem się przypadkowo. Powiem szczerze, iż nie zamierzałem nawet uczyć się programowania stron internetowych ani aplikacji. Jestem szczęśliwym programistą sterowników PLC i nie planuję z tym zerwać. To projekt znalazł mnie. Skusił, żebym kliknął na link a później już się zaczęło… Pierwszy filmik z Arturem w roli głównej uderzył we mnie… otwartością, z jaką On przemawiał. Zaufałem temu gościowi z video, iż zamierza On mnie naprawdę czegoś nauczyć. No i stwierdziłem, czemu nie. Uznałem to za pewnego rodzaju inwestycję we własny rozwój. Później była rekrutacja, przeprowadzona na profesjonalnym poziomie no i przeszliśmy do pierwszych zajęć.
Co mi najbardziej przypadło do gustu, to to, iż Artur wraz z zespołem nie uczy mnie tylko programowania, ale także jak być programistą. Jak podchodzić do wielu rzeczy niezbędnych podczas pisania kodu i jak odnaleźć się w świecie zer i jedynek. Jako, iż programistą PLC jestem z zawodu a nie z wykształcenia, to kurs ten pomaga mi także usystematyzować wiedzę, którą już posiadam.

Programowanie jest… fajne. Może i prostota tego zdania powala, ale o to chodzi. Programowane funkcje mają być proste i przejrzyste. Programowanie pozwala rozwijać wyobraźnię i zapewnia świetną zabawę. Programowanie jest… użyteczne. Daje ogromną satysfakcję z tworzenia aplikacji, które przydają się w codziennym życiu. Programowanie jest… frustrujące, męczące i czasochłonne… ale to tylko motywuje mnie do dalszego programowania.

Jestem człowiekiem z natury upartym. Uporem sięgam najznamienitszych przedstawicieli gatunku osłów. Jestem również ciekawy, ciekawy wszystkiego co dla mnie nowe. I dzięki połączeniu tych dwóch cech żaden projekt nie został przeze mnie porzucony przed ukończeniem. Cechy te są ważne w zawodzie programisty, gdyż to one najbardziej motywują do pracy. Jeśli zastanawiasz się nad rozpoczęciem tego a nie innego kursu i zgadzasz się z tym co napisałem, to myślę iż jesteś na dobrej drodze, aby Artur nauczył Cię bycia dobrym programistą. Powodzenia.

Opinia Łukasza – lat 30, mgr inż. Elektrotechniki

Solidnie przygotowane szkolenie oszczędza czas, który trzeba poświęcić na wybranie odpowiednich źródeł nauki oraz dostarcza istotnych wskazówek. Dlatego też postanowiłem przystąpić do projektu. Szkolenie spełniło moje powyższe oczekiwania. Zamiast samemu szukać najlepszej drogi zaufałem Twórcy Szkolenia. Sam mogłem poświęcić się programowaniu. Brak wykształcenia informatycznego nie przeszkodził mi w podjęciu pracy w branży IT. Zdobyte umiejętności niejednokrotnie pomogły mi już w pracy.

Opinia Krzysztofa – Absolwenta Uniwersytetu Rolniczego, lat 28

Wysłałam dwa CV na stanowisko programisty php. W jednej z firm zaproszono mnie na rozmowę, natomiast dla drugiej miałam wykonać zadanie w domu. Skupiłam się na przygotowaniu się na rozmowę. Były na niej pytania dotyczące zapytań SQL oraz test w postaci napisania kilku funkcji. Powiedziano mi, że szukają kogoś bardziej doświadczonego niż ja na aplikowane stanowisko, jednak klika dni później zadzwonili z propozycją pracy dla osoby początkującej do innego zespołu. Jest to zespół utrzymania aplikacji. Zajmuje się on rozwiązywaniem problemów po okresie wdrożenia produktu u klienta oraz tworzeniem wszelkiego typu rozszerzeń o nowe funkcjonalności istniejącego produktu. Firma ta to Primesoft Polska, zespół zajmuje się produktem V-Desk (elektroniczny obieg dokumentów).

Dziękuję Arturze, z całego serca, za to, że stworzyłeś ten projekt. Pisząc test na rozmowie kwalifikacyjnej nie miałam większych chwil zastanowienia po prostu rozwiązywałam zadania, pisałam funkcje czy zapytania. Byłam dobrze przygotowana do testu, a przede wszystkim do pracy.

Pracuję już od 4 miesięcy jako programistka. W ciągu miesiąca udało mi się wdrożyć, poznać jak stworzony jest produkt, aby móc stopniowo dodawać na początku proste zmiany, a później tworzyć większe komponenty. Projekt przygotowuje świetnie do tego, aby stać się dość szybko osobą samodzielną. Uczy szukać potrzebnych informacji oraz jak poznawać nowe zagadnienia. Jest to niezbędne, bo w każdej pracy trzeba się czegoś nowego uczyć. Projekt daje solidną podstawę tworzenia zapytań SQL, dzięki niej od samego początku byłam w stanie tworzyć złożone zapytania.

Jestem szczęśliwa, to moja pierwsza praca związana z programowaniem i bardzo ją lubię.

Informacja od Zespołu „Przyszły Programista”

Powyższa opinia to komentarz Moniki po otrzymaniu pierwszej pracy w branży IT. Więcej informacji na temat Moniki znajdziesz na stworzonej przez nią stronie: monikaburek.it

Jeśli chciałbyś przeczytać wywiad z Moniką wejdź na stronę: https://przyszlyprogramista.pl/blog/jak-wyglada-kurs-wordpress-w-projekcie-przyszly-programista-wywiad-o-programowaniu-i-szkoleniu-wordpress-z-monika-burek-absolwentka-projektu

OPINIA MONIKI BUREK, MGR INŻ. TECHNOLOGII CHEMICZNEJ ORAZ PHP DEVELOPER W FIRMIE: PRIMESOFT POLSKA

„Przede wszystkim fajnie jest zobaczyć już kompletną całość tej aplikacji i to taką całość z której swobodnie można korzystać w Internecie🙂. Przy pisaniu programów konsolowych zawsze gdzieś tam zostawał mały niedosyt, brakowało jednak trochę tego wizualnego efektu.”

„Teraz patrząc na to co samodzielnie stworzyłam mam pewność, że poradzę sobie z każdym kolejnym wyzwaniem 😎 Bardzo podoba mi się samodzielna praca – co prawda czasami są to kilkugodzinne próby odnalezienia błędu czy też szukania odpowiedniego rozwiązania, ale jednak uważam, że takim sposobem można się najwięcej nauczyć.”

„Po tym seminarium naprawdę czuję, że już niedługo zostanę programistką 😁 Cieszę się, że trafiłam na Wasz kurs, bo z każdym dniem i każdym nowym wyzwaniem widzę bardzo duże postępy  już nie mogę się doczekać kolejnego seminarium!”

Informacja od Zespołu „Przyszły Programista”

Magdalena sformułowała powyższą opinię po tym jak stworzył aplikację internetową do zarządzania budżetem osobistym.

Link do aplikacji: https://www.mybudget.magdalena-slomiany.pl/

mgr inż. Magdalena Słomiany, absolwentka studiów I i II stopnia kierunku Energetyka na Akademii Górniczo-Hutniczej.

Zdecydowałem się wziąć udział w projekcie, aby zmienić swoje życie i wykonywać taką pracę, która będzie sprawiała mi dużo satysfakcji, a jednocześnie będzie przyszłościowa. Projekt ten jest niezwykle wymagający, gdyż trzeba zmierzyć się przede wszystkim ze samym sobą, ale dzięki właśnie temu, jest on taki niezwykły. Każde zwycięstwo buduje, a każda przeszkoda rozwija i to mnie osobiście najbardziej motywuje do nauki i pasjonuje w programowaniu. Nie ma nic lepszego niż iść spać z myślą o problemie, który wydaje się być nie do przeskoczenia, a obudzić się z kilkoma różnymi odpowiedziami i pomysłami jak go rozwiązać.

Podczas nauki najważniejsza wydaje mi się systematyczność – dzielenie problemów na części i rozwiązywanie ich po kolei oraz samodyscyplina. Projekt „Przyszły Programista” jest świetnym uzupełnieniem studiów, które ukończyłem, mimo iż nie były one związane z informatyką. Prócz programowania uczę się tutaj zdobywać wiedzę, a przed wszystkim odczuwam głód informacji oraz potrzebę ciągłego rozwoju i nauki dla samego siebie.

Opinia Grzegorza – lat 26

„Zakończenie etapu c++ to na pewno duży krok do przodu. Ciesze się że udało mi się przejść chyba najtrudniejszy próg nauki programowania. Zaczynając od podstaw jest na pewno znacznie trudniej niż mając już bazową wiedzę, która pomaga zrozumieć nowe rzeczy.🙂.”

„Bardzo podoba mi się wasze podejście co do czasu studentów, nie każdy może przysiąść codziennie po kilka godzin zdarza się że na drodze stają obowiązki, ale ten projekt pozwala takim ludziom pracować według swojego własnego tempa i dostępnego czasu.”

„Co do samego c++, podejście strukturalne następnie obiektowe do tego zaznajomienie z obecnie jednym z popularniejszych systemów kontroli wersji (GIT-em), poznanie zasad Clean Code to naprawdę solidna podstawa.”

„Mimo tego to dalej sama „sucha” wiedza do nauczenia – a przecież nie tylko to macie do zaoferowania, chyba byłoby nie sprawiedliwie gdybym nie docenił przekazywanej mentalności programisty. Duży nacisk jest przecież kładziony na samodzielność, umiejętność czytania dokumentacji (Polsko i Angielskojęzycznej) a to wydaje mi się że jest największy plus tego projektu. Przecież właśnie to ma dać w przyszłości taki efekt że będę mógł poradzić sobie z każdym wyzwaniem po swojemu a jedynym ograniczeniem stanie się czas w jakim osiągnę cel.”

„Po przeanalizowaniu ostatnich miesięcy i mojej nauki jestem naprawdę zadowolony z postępów i mam też nadzieję że w kolejnych etapach wyniosę równie dużą dawkę wiedzy. ”

Opinia Arkadiusza Pacewicza, lat 25, inżynier geodezji i kartografii na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie

Do udziału w Projekcie zachęciły mnie perspektywy pracy jako programista oraz to, że zdobyte umiejętności będę mógł wykorzystać w moim wyuczonym zawodzie. Podczas nauki bardzo pomaga mi różnorodność wskazanych źródeł, z których mogę czerpać wiedzę. Im dalej zagłębiam się w tajniki programowania, tym bardziej mi się ono podoba. Dla osób cierpliwych i wytrwałych programowanie łatwo może stać się hobby.

Opinia Geodety – lat 27

Za ofertami rozglądałem się od kilku miesięcy. Z uwagi na czas wakacyjny było dosyć mało ofert pracy. We wrześniu pokazało się kilka ciekawych ofert, z których znalazłem tę dla siebie. Tak naprawdę, intensywne szukanie zajęło mi 2-3 tygodnie .

 

Jakub Krajniewski, absolwent studiów I stopnia kierunku górnictwo i geologia na Akademii Górniczo-Hutniczej

Przed rozpoczęciem szkolenia zastanawiałam się czy będę mogła codziennie poświęcić czas na naukę podczas pracy i obowiązków rodzinnych. Zdecydowałam, że dam radę pomimo wszystko. Wybrałam to szkolenie, dlatego że jest online. Można uczyć się wtedy, gdy ma się na to czas. Mogę z czystym sumieniem polecić szkolenie osobom takim jak ja, które pomimo ukończenia studiów w innym kierunku mają chęci, zdolności i odwagę by zmienić zawód. Podczas nauki dostępne materiały są na bardzo dobrym poziomie. Twórca programu Artur Nowakowski jest osobą, która potrafi przekazać wiedzę i wytłumaczyć trudne zagadnienia – uważam, że to dar. Programowanie jest „wciągające”, im więcej programów tworzy się samemu, tym więcej chce się nauczyć i zrobić kolejnych. Przy tym czas spędzony podczas tworzenia daje dużo satysfakcji i radości. Podczas nauki najbardziej pomaga mi moja wytrwałość, cierpliwość i dokładność.

OPINIA MONIKI BUREK, MGR INŻ. TECHNOLOGII CHEMICZNEJ ORAZ PHP DEVELOPER W FIRMIE: PRIMESOFT POLSKA

„Po ukończeniu pierwszego etapu szkolenia czuję przede wszystkim zmęczenie😪, ale również ogromną satysfakcję😎. Dokładnie rok temu wysłałam swoje zgłoszenie rekrutacyjne do projektu „Przyszły Programista”. Pamiętam co wtedy czułam – bardzo chciałam nauczyć się programować, byłam pełna entuzjazmu😃. Obliczyłam sobie, że po roku szkolenia będę świetnie przeszkoloną programistką gotową do rozpoczęcia nowych projektów w obecnej pracy, a być może nawet jakiejś zmiany. A potem przyszły pierwsze zderzenia z rzeczywistością: nie wszystkie algorytmy były dla mnie zrozumiałe, nie zawsze miałam dobre warunki do programowania, nie zawsze mój umysł otwarty był na przyswajanie nowej wiedzy😔. Od zadania do zadania mijały tygodnie – czasami trwało to dłużej niż miesiąc. Za każdym razem miałam z tego powodu wyrzuty sumienia – że niewystarczająco się przykładam, że jestem głupsza od innych. Rozwiązania wyzwań wysyłałam z ciężkim sercem i myślami, że otrzymam odpowiedź w stylu: „mogłaś się bardziej postarać”, albo: „niby ok, ale zajęło ci to zdecydowanie za długo”. Ale nigdy nic takiego nie miało miejsca 😊 Mało tego – nagrody🎁 w postaci filmów o motywującej treści otrzymywałam zawsze dokładnie wtedy kiedy były one najbardziej potrzebne!😁 ”

„Dziś, po ukończeniu pierwszego etapu szkolenia, rok od rozpoczęcia kursu, widzę, jak dużo udało mi się osiągnąć w przeciągu tego czasu – nie tylko utrwaliłam sobie podstawy C++, ale udało mi się napisać własnoręcznie całkiem fajną grę i mam swoje konto na GitHubie!🔥 #jakdotegodoszloniewiem😉”.

„Projekt „Przyszły Programista” to coś więcej niż kurs programowania. Dzięki udziałowi w Projekcie przywiązuję większą uwagę do samodyscypliny, wyrabiam dobre nawyki. Przypomniałam sobie czym jest pokora, stałam się bardziej dojrzała, bardziej świadoma i bardziej wierzą we własne możliwości”.

Zofia Iskierko, doktor nauk chemicznych w Instytucie Chemii Fizycznej PAN.

Hej, pierwsze CV wysłałem na początku maja, pracę dostałem na początku czerwca😁. Ze względu na brak ofert na juniorskie stanowiska w ostatnim czasie, wysyłałem do firm zapytanie czy nie oferują praktyk, stażu itp. oraz odpowiadałem na pojedyncze oferty pojawiające się w internecie. W sumie z ponad 10 wysłanych CV odezwała się tylko jedna firma. Wysyłałem tam gdzie pracują w PHP ze względu na to, że tylko w tym ukończyłem jakąś aplikację. Na rozmowie chyba wypadłem dobrze, bo mnie przyjęli. Była rozmowa przez telefon, potem zadanie rekrutacyjne jako CRUD w Laravelu i potem rozmowa na żywo. Firma używa do swojego biznesu aplikacji, które są napisane w PHP w starym frameworku napisanym przez nich samych kilka lat temu i na ten moment dodaje w nim pojedyńcze funkcjonalności, a w najbliższym czasie aplikacje będą przepisywane w Laravelu.

Informacja od Zespołu „Przyszły Programista”

Marek napisał powyższy komentarz po tym jak otrzymał pracę jako PHP Developer i dołączył do kilkuosobowego zespołu programistów🔥.

Marek, absolwent kierunku budownictwo na Politechnice Poznańskiej.

Samo poszukiwanie zajęło mi ok 5 tygodni, w tym przez 3 tygodnie wysyłałem CV z błędnym numerem telefonu😂, choć nie wiem czy miało to większe znaczenie, bo pierwszy kontakt i tak jest mailowy😉.
W moim przypadku poszło dosyć gładko, bo poszło za pierwszym strzałem.
Najpierw dostałem test online do rozwiązania. Trwał 60 minut (choć na rozmowie dowiedziałem się, że tykający czas miał tylko wywołać presję🧑‍🏫 czasu i nic poza tym). 70% z pytań to były zagadki logiczne. Jedno z zadań otwartych polegało na refaktoryzacji podanego kodu pod kątem wzorca projektowego strategia. Drugie z zadań otwartych dotyczyło ułożenie zapytania do bazy danych, aby otrzymać wynik z kilku tabel o niepowtarzalnych rekordach. Ostatnie otwarte zadanie dotyczyło ułożenia prostego wyrażenia regularnego.

Po tygodniu zostałem zaproszony na rozmowę. Trwała 1,5h.
Na starcie zostałem poinformowany, że najważniejszą dla nich cechą jest umiejętność logicznego myślenia🤔🧠, bo reszty to się zawsze douczę.
Dostałem do rozwiązania zadanie nazwane przez pana Andrzeja „algorytmem skoczka” (próbowałem go wygooglać, ale z niepowodzeniem). W skrócie polegało ono na tym, że dostałem rozrysowany na tablicy graf słupkowy, który był planszą dla naszego skoczka. Skoczek ów, według pewnego algorytmu miał skakać na następne słupki. Musiałem opracować schemat, wg którego skoczek znajdzie się na najdalszym słupku i wykona jak najmniejszą liczbę skoków (jakby ktoś był ciekawy, to mogę osobiście wytłumaczyć o co chodziło xD).

Potem rozmawialiśmy luźno na temat wzorców projektów, po czym miałem dokładnie opisać wzorzec fabryki oraz w jakich sytuacjach może być przydatny.
Na koniec dostałem do refaktoryzacji prostego if’a. Miałem to tak zrobić, by inny programista bez zastanowienia wiedział o co w nim chodzi. O php nie zostałem zapytany ani razu xD.

Mój przyszły szef był na pewno pozytywnie zaskoczony znajomością wzorców projektowych oraz poziomem refaktoryzacji kodu, które na kursie są przerabiane.

mgr Marcin Kapela, absolwent kierunku farmacja na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu.

Ostatnie zadanie(gra) to było coś niesamowitego. Do tej pory programowałem w konsoli. Choć pod okienkiem terminala drzemie potęga wielu wierszy kodu to jednak sam program (mój) zwykle nie robił dużo więcej, niż byłem w stanie wcześniej zrobić w Excelu. Natomiast własna gra to już zupełnie inny poziom. Napisanie gry robi wrażenie, chociaż – Bogiem a prawdą – to zadanie wcale nie była dla mnie najtrudniejszym projektem podczas kursu.

Po zamknięciu etapu nauki C++ czuję wielki niedosyt i chcę dalej chłonąć wiedzę o programowaniu. Czuję, że należę już do tej pory niezrozumiałego wcześniej dla mnie świata koderów. Nie ma we mnie jednak pychy, bo dobrze zdaję sobie sprawę ze swoich ograniczeń. Kompilator uczy pokory. On wytyka wszystkie błędne linijki w kodzie: brak średników, kropek, nawiasów. A potem debugger wytyka błędy w algorytmie, który nie działa tak jak miał działać.Co do świata programistów to kiedyś gdzieś przeczytałem dowcip, który mnie rozbawił. Brzmiał on mniej więcej tak:

ech, bycie programistą jest trochę jak bycie Harrym Potterem
idziesz do pracy czarujesz cały dzień
i możesz o tym pogadać tylko z innymi czarodziejami.

i zgadza się, programowanie to magia która pozwala robić na PC rzeczy niewyobrażalne dla typowego użytkownika. Doświadczam tego w aktualnej pracy, gdzie często przez parę linijek kodu w VBA w Excelu mogę zaoszczędzić sobie i innym kilka godzin żmudnej pracy. Kiedyś trochę zżymałem się, że programiści zarabiają kilkakrotnie więcej, niż inni inżynierowie. Teraz jednak widzę, że nawet początkujący programista jest w stanie, poprzez automatyzację, wykonać pracę kilku osób. Pasuje mi tutaj cytat z Goethego, który poznałem czytając którąś z książek K. O. Borchardta (prawdopodobnie Krążownik spod Samosierry):

iloma językami mówisz, tylekroć jesteś człowiekiem

i faktycznie. Kto umie kodować często może robić za dwóch ludzi

mgr inż. Mateusz Nowakowski, absolwent kierunku mechanika i budowa maszyn na Politechnice Wrocławskiej.

Bardzo się cieszę, że ukończyłam język C++, choć nie było to łatwe zadanie 😊 z czasem wyrobiłam sobie niezły nawyk wieczornego programowania🙂 miewałam chwile, gdy chciałam wyrzucić komputer przez okno, bo nie mogłam znaleźć błędu 😁 ale też chwile „wow, ale fajnych rzeczy się uczę” i jestem bardzo ciekawa kolejnych języków🙂.

Patrycja, inżynier geodezji i kartografii na Akademii Górniczo-Hutniczej.

Jeśli jesteś inżynierem lub ukończyłeś studia ścisłe oraz chciałbyś dołączyć do uczestników projektu, wejdź na stronę rekrutacja.przyszlyprogramista.pl
i weź udział w rekrutacji wysyłając swoje CV przez zamieszczony tam formularz kontaktowy.