Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

×


Angielski dla programistów. Czy jest konieczny by dostać pracę w IT?

Angielski dla programistów to kluczowa umiejętność czy dodatkowa kompetencja, bez której można poradzić sobie w świecie IT? Czy potrzebujesz angielskiego, aby zdobyć pracę marzeń? Wspólnie poszukajmy odpowiedzi na to pytanie! 

angielski dla programistów fot. Lewis Keegan

Chciałbyś dostać posadę jako programista? Jeśli tak, to bez wątpienia nie raz przeglądałeś oferty pracy w tej dziedzinie, by sprawdzić jakich potrzebujesz kompetencji. Pewnie rzuciło Ci się w oczy, że większość propozycji zawierało informację, że aby aplikować na wybrane stanowisko, musisz znać język angielski w programowaniu. 

Angielski dla programistów – dlaczego jest ważny? 

W dzisiejszych czasach pracodawcy zakładają, że Twój angielski powinien być na zadowalającym poziomie. Jednakże w zależności od branży, będzie on musiał być mniej lub bardziej zaawansowany. W przypadku branży IT sprawa jest prosta – pracownicy powinni znać język angielski w programowaniu. I choć nie wszyscy zatrudniający piszą to w wymaganiach, to jednak programista bez średniej znajomości tego języka, napotka wiele problemów. Dlaczego? Jest kilka powodów. 

Angielski – język ojczysty programistów 

Otóż tak się składa, że angielski dla programistów jest tak naprawdę “językiem ojczystym”. Oznacza to, że właśnie nim posługiwali się twórcy języków programowania podczas ich tworzenia. 

Ponadto, jak wskazuje wiele publikacji z zakresu programowania – język angielski dla programistów powinien być wręcz rozpatrywany na równi z poziomem języka ojczystego, ponieważ używa się go podczas budowania aplikacji – na przykład podczas nazywania zmiennych, klas i funkcji.

Materiały źródłowe o programowaniu 

Kiedy chcesz nauczyć się programowania, najlepiej jest szukać wiedzy po angielsku. Większość bardzo cennych materiałów źródłowych, opisujących jak uczyć się programowania, jest najłatwiej dostępnych właśnie w tym języku.

Trzeba też zaznaczyć, że programowania nie da się nauczyć raz a dobrze. Branża IT cały czas szybko się rozwija, pojawiają się nowe, sprawniejsze technologie i zawsze będziesz mógł wdrożyć niektóre rozwiązania lepiej. Nowinki z dziedziny programowania – opisy korzystania z nowych technologii, itp. są najszybciej udostępniane po angielsku. Dlatego abyś był na bieżąco i mógł cały czas się rozwijać i stawać się lepszym programistą – musisz dobrze znać ten język.  

Na pewno w Twojej karierze zdarzy się także moment, gdy będziesz potrzebował rady – np. z błędem w kodzie, który sprawi, że cały program przestanie działać. Wówczas najłatwiej jest poszukać rozwiązania na anglojęzycznych forach, gdzie z pewnością najszybciej dostaniesz odpowiedź na nurtujące Cię pytanie. Zatem język angielski dla programistów jest niezwykle istotny. 

Znajomość angielskiego = większe zarobki 

To możliwe, aby znaleźć pracę z podstawową znajomością angielskiego i charakterystycznego dla branży IT słownictwa. Wystarcza ona do tego, aby rozumieć dokumentację techniczną w tym języku i z pomocą dostępnych narzędzi w miarę sprawnie poruszać się w anglojęzycznym internecie, w poszukiwaniu nowych rozwiązań. Taka wiedza powinna być wystarczająca w polskich firmach, które programują tylko na polskim rynku. 

Natomiast, jeśli Twój język jest na poziomie zaawansowanym, pozwalającym na sprawne komunikowanie się zarówno w mowie, jak i w piśmie – to z pewnością rozszerza Twoje możliwości. Wówczas możesz pracować stacjonarnie jak i zdalnie dla międzynarodowych firm, co powoduje, że Twoje zarobki znacznie się zwiększą. 

Język angielski w programowaniu – co powinieneś umieć?

Jak już wiesz, angielski dla programistów to jedna z kluczowych kompetencji. Pewnie teraz zastanawiasz się co właściwie powinieneś umieć, aby być naprawdę dobrym specjalistą w swojej dziedzinie… 

W szkole, gdy uczyliśmy się angielskiego, zawsze ogromne znaczenie miała znajomość gramatyki. Bez niej, ciężko było dostać dobrą ocenę ze sprawdzianu lub dobrze napisać pracę pisemną. Natomiast w przypadku programowania sprawa ma się na szczęście zupełnie inaczej. Nikt w pracy nie będzie odpytywał Cię ze znajomości czasów gramatycznych, zdań warunkowych czy strony biernej. Twoja znajomość gramatyki w programowaniu może być naprawdę na solidnym podstawowym poziomie, najważniejsza jest znajomość słownictwa. 

Przed przystąpieniem do nauki, warto jest poznać słówka do poziomu B1 włącznie. Nie musisz od razu płynnie mówić po angielsku, najważniejsze byś rozumiał i znał znaczenie poszczególnych wyrazów. Podczas zdobywania programistycznej wiedzy, zetkniesz się ze słownictwem typowym dla branży IT, dlatego, abyś wystarczająco poznał język angielski w programowaniu – naucz się ich! W jaki sposób? 

Fiszki.IT! 

Zespół elitarnego Projektu “Przyszły Programista” przygotował wyjątkową DARMOWĄ aplikację www.Fiszki.it. Jej celem jest umożliwienie naszym studentom oraz każdej osobie, która pragnie rozpocząć karierę w branży IT, najłatwiejszego i najszybszego poznawania słownictwa anglojęzycznego, charakterystycznego dla programowania. 

Dzięki korzystaniu z aplikacji, którą dla Ciebie przygotowaliśmy, otworzą Ci się drzwi do wielu informatycznych film, dla których angielski to jedna z kluczowych kompetencji. Będziesz mógł także korzystać z dokumentacji do dowolnego języka i technologii oraz poznawać najbardziej aktualne ich wersje. A przede wszystkim, będziesz mógł swobodnie zacząć pisać swoje pierwsze programy! 

angielski dla programistów

Jak działa aplikacja? 

Język angielski w programowaniu to niezwykla istotna kwestia, dlatego w aplikacji zebrana jest baza charakterystycznych słów. Zasada jej działania to prosta sprawa! Najpierw poznajesz słowo i jego znaczenie, a następnie je powtarzasz, dzięki czemu szybciej je zapamiętujesz. Gdy wyraz wyświetli Ci się kilkukrotnie, a Ty za każdym razem będziesz znał jego znaczenie – będzie on uznany za przyswojony. 

Natomiast gdyby było jakieś słówko, którego nie ma w naszej bazie, a które uznasz, że powinno się w niej znaleźć… Wystarczy, że skorzystasz z funkcjonalności dodawania nowych słów i wpiszesz jego angielską wersję, a następnie system sam podpowie jego tłumaczenie. 

Aby mieć dostęp do pełnej wersji aplikacji, wystarczy się zarejestrować. Podajesz: imię, adres e-mail, nadajesz hasło, zaznaczasz poziom wykształcenia i zaawansowania w programowaniu. I już – gotowe! Możesz uczyć się za darmo, bez reklam i ograniczeń. 

Szkoła programowania “Przyszły Programista” 

A jeśli chciałbyś poza umiejętnościami językowymi, zdobyć kompleksową wiedzę z zakresu programowania… Dołącz do Projektu “Przyszły Programista”, dzięki któremu masz pewny start do kariery w branży IT! 

W nauce programowania niezwykle istotnym jest, byś miał kogoś, kto Cię poprowadzi, kto zrozumie i podpowie Ci co dalej, gdy tego potrzebujesz dokładnie tak, jak na prywatnych korepetycjach. Potrzebujesz kogoś, kto zmotywuje i po prostu – da Ci możliwość rozwinięcia skrzydeł. Taki właśnie jest Projekt “Przyszły Programista”, gdzie masz pełną swobodę nauki – sam wybierasz kiedy i gdzie się uczysz bez żadnych ograniczeń. Uczysz się w swoim tempie, dostosowanym do Twojej sytuacji życiowej – możesz kurs przerobić w pół roku, w rok, a nawet dwa lata. Kiedy potrzebujesz zrobić sobie przerwę, robisz ją! Kiedy masz czas na intensywną naukę – uczysz się kilka godzin dziennie. Tryb pracy dostosowany jest indywidualnie do Twoich możliwości.

Przez cały okres szkolenia masz do dyspozycji mentora, który da Ci feedback do wszystkich, napisanych przez Ciebie programów. Możesz zadawać wszystkie, nurtujące Cię pytania, a nauczyciel nie zostawi żadnego bez odpowiedzi. Dzięki takiemu prowadzeniu, osiągniesz progres i z seminarium na seminarium będziesz stawał się lepszym programistą. 

Aby zgłosić się do Projektu „Przyszły Programista”, wejdź na stronę rekrutacja.przyszlyprogramista.pl i wyślij CV w formularzu na dolę strony. 

Zgłoszenia do Projektu Przyszły Programista >>> 

A jeśli wciąż nie jesteś pewien, czy programowanie to droga dla Ciebie… Sprawdź, jak dobrym programistą mógłbyś być. Pobierz raport, który dla Ciebie przygotowaliśmy, z którego dowiesz się, czy posiadasz odpowiednie cechy do wykonywania zawodu programisty.

Sprawdź! Może to będzie praca, którą pokochasz! 

Raport do pobrania tutaj >>> 

Satysfakcjonujących wyzwań! 

Zespół Projektu “Przyszły Programista”