Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

×


Automatyka i robotyka a programowanie. Praca automatyka i możliwości pracy w IT

Dobrze obrany kierunek studiów to pierwszy krok na drodze do szczęśliwego życia zawodowego. Automatyka i robotyka z pewnością jest kierunkiem z ogromnym potencjałem. Jak wygląda praca automatyka, ile zarabia automatyk oraz co sprawia, że zostanie programistą po automatyce jest takie proste? Zainteresowanych odpowiedziami na te pytania zapraszam do lektury.

praca automatyka

Na czym polega praca automatyka? Jakie są perspektywy po kierunku automatyka i robotyka?

Niewątpliwie automatyka i robotyka to jeden z najbardziej elitarnych kierunków studiów w dzisiejszych czasach. Wyjątkowy charakter tych studiów wynika z kilku rzeczy. Po pierwsze, żeby zostać absolwentem automatyki trzeba posiadać wiedzę z kilku dziedzin. Solidne przyswojenie matematyki, informatyki czy mechaniki nie jest łatwe i wymaga ścisłego, analitycznego umysłu. Kolejnym plusem tych studiów jest perspektywa zatrudnienia. Większość absolwentów automatyki nie musi się obawiać wejścia na rynek pracy, ponieważ z racji ukończonych studiów dla nich raczej znajdzie się praca. Automatyk może szukać zatrudnienia w tych branżach, gdzie pracownicy korzystają z robotów przemysłowych. Obecnie na szeroką skalę są one wykorzystywane w lotnictwie, przemyśle samochodowym czy przemyśle elektromaszynowym.

automatyka i robotyka praca

W tych branżach praca automatyka może polegać na programowaniu sterowników cyfrowych czy projektowaniu systemów automatyki. Kolejnymi obowiązkami automatyka mogą być projektowanie układów przetworników i czujników sensorycznych a także ich programowanie i sterowanie komputerowe.

Po kilku latach pracy w tej branży można wspiąć się na lepiej płatne stanowisko i zdobyć posadę inżyniera robotyki, kierownika utrzymania ruchu czy programisty-automatyka. Do kwestii zarobków przejdę za moment. Natomiast teraz chciałbym chwilę poświęcić jednej z bardziej popularnych specjalizacji w zawodzie automatyka.

Na styku dwóch branż. Praca automatyka jako programisty PLC

Praca automatyka może polegać m. in. na projektowaniu sterowników PLC.  Jest to praca łącząca zawód automatyka i programisty. Na rynek coraz częściej wchodzą sterowniki, które można zaprogramować w języku C++. Z tym językiem większość automatyków powinna zaznajomić się już na studiach. Natomiast coraz częściej można zobaczyć w ogłoszeniach o pracy programisty plc wymagania dotyczące innych języków, jak Java czy C#. Zapowiada się, że za parę lat programowanie sterowników plc w tzw. językach wysokiego poziomu będzie normą.

Programista sterowników PLC część swojej pracy spędza w biurze, gdzie pisze stosowne aplikacje. Kolejną częścią jego pracy są delegacje, podczas których jedzie do miejsca, gdzie jego aplikacja jest testowana. Taki rodzaj pracy ma swoje plusy i minusy. Często z wyjazdem na delegację związane są wyższe zarobki; dzięki nim można również zwiedzić różne części świata. Natomiast dla osób chcących więcej czasu spędzić w swoim środowisku rodzinnym takie rozwiązanie może nie być na rękę, ponieważ ogranicza czas który mogliby spędzić z rodziną.

Programista sterowników plc łatwo może zostać bardziej klasycznym programistą. Wkładając nieco wysiłku by opanować bardziej zaawansowane zagadnienia związane z językami C++, C# czy Java może zostać regularnym programistą tworzącym aplikacje w tych językach. Praca takiego programisty raczej nie wiąże się z delegacjami. Wręcz przeciwnie – po kilku latach praktyki może być wykonywana częściowo lub całkowicie zdalnie. Na ogół też programista tych języków zarabia więcej niż jego kolega automatyk. Zarobki w tych dwóch branżach zestawiam poniżej.

praca automatyka

Automatyk – zarobki. Czy trawa u sąsiada jest rzeczywiście bardziej zielona?

Oba zawody raczej nie mogą narzekać na niski poziom comiesięcznym płac. Zacznijmy najpierw od przyjrzenia się wynagrodzeniu automatyka na stanowisku programisty plc.

automatyk zarobkiPowyższy wykres przedstawia statystyczne zarobki. Programista plc średnio zarabia ok 6500 brutto. Natomiast górna wartość rynkowa to 7730zł i na taką kwotę również może liczyć automatyk. Zarobki powyżej wartości rynkowej dotyczą 25% najlepszych specjalistów danej dziedziny.

Jak na tym tle wypadają regularni programiści? Zamieszczam wykres na podstawie danych z tej samej strony wynagrodzenia.pl dla miesięcznych zarobków java developera:

praca automatykaJak widać programista java średnio zarabia 8200zł. Górna granica rynkowych zarobków to ok. 10 300zł, co jednak nie jest górna granicą zarobków w ogóle. Podobnie jak w przypadku automatyków 25% najlepszych specjalistów zarabia jeszcze więcej.

Pieniądze to nie wszystko. Znajdź w sobie pasję!

Odłóżmy jednak na bok zarobki. Praca automatyka, programisty czy przedstawiciela jakiegokolwiek innego zawodu musi charakteryzować się jedną cechą: każdy z nich powinien lubić to, co robi na co dzień. Bez pasji szybko można się zniechęcić, a wszystkie benefity oferowane przez pracodawcę mogą wydawać się niewystarczające.

Chciałbym przed zakończeniem przytoczyć opinię osoby, która przeszła drogę od automatyka do programisty. Alek początkowo pracował jako automatyk w firmie zajmującej się wdrożeniami systemów dla automotive. Postanowił jednak się przebranżowić i zostać programistą. Na pytanie czy jest zadowolony ze zmiany odpowiedział: Jestem bardzo zadowolony ze swojej decyzji – w pracy programisty Java udało mi się znaleźć te rzeczy, które podobały mi się w pracy programisty PLC. Gdybym mógł podjąć tę decyzję to zdecydowanie postąpiłbym tak samo (opinia z blogu pasja-automatyki.pl, wątek automatyka czy IT?).

Wśród naszych studentów również mamy osoby które studiowały automatykę lub pokrewne do niej kierunki. Jedną z takich osób jest Łukasz, magister elektrotechniki. Zgłaszając się do nas był programistą sterowników PLC. Dzięki przejściu przez nasze szkolenie nabył biegłości w tworzeniu aplikacji w języku C++ oraz projektowania stron internetowych. Jedna z jego aplikacji pomaga zarządzać finansami przez księgowanie przychodów i wydatków (link do aplikacji Łukasza: http://domowybudzet.lukaszwojciech.it).

praca automatyka i robotyka

Jeśli więc pracujesz jako programista plc i lubisz pisać aplikację, ale niekoniecznie chcesz spędzać czas w delegacjach lub na studiach z automatyki lubiłeś zajęcia z programowania może warto spróbować swojej szansy i sił wprost w branży IT?

Z doświadczenia wiem, że inżynierowie dobrze sobie radzą w nauce programowania. Bardzo szybko potrafią się nauczyć tworzenia algorytmów i nabywają kluczowe umiejętności profesjonalnego programisty. Dla automatyka zostanie programistą jest jeszcze prostsze, ze względu na częściowe pokrewieństwo naszych branż.

Jeśli zatem od jakiegoś czasu zastanawiasz się czy nie spróbować swoich sił w branży IT to może właśnie nadszedł czas by się o tym przekonać?

Dołącz i Ty do fascynującego świata IT!

Spodobał Ci się powyższy artykuł? Chciałbyś zostać programistą i dołączyć do branży IT? Jesteś inżynierem lub absolwentem studiów ścisłych? Jeśli odpowiedziałeś 3xTAK, to możesz wziąć udział w rekrutacji do Projektu „Przyszły Programista”!

Jeśli przejdziesz wymagającą rekrutację, a następnie ambitne szkolenie, to droga do świata IT stanie przed Tobą otworem! Wejdź teraz na stronę https://rekrutacja.przyszlyprogramista.pl a następnie wyślij swoje CV na dole strony w formularzu i przekonaj się czy nadajesz się na programistę!

Satysfakcjonujących Wyzwań!

Artur Nowakowski z Zespołem Projektu „Przyszły Programista”

P.S.

Jeśli natomiast chcesz sprawdzić jak dobrym programistą mógłbyś być, to przejdź na stronę: https://raport.przyszlyprogramista.pl/ i pobierz darmowy raport, który dla Ciebie przygotowałem.

Sprawdź – Jak dobrym programistą mógłbyś być!