Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

×


Praca dla inżyniera budownictwa w IT? Czy po budownictwie można zostać programistą?

Na brak pracy dla inżyniera budownictwa – jak podają różne źródła – dobrzy absolwenci raczej nie narzekają. Po tym kierunku można zdobyć solidny zawód. Jednak obecne przepisy są takie, że zaraz po studiach kierownikiem budowy czy projektantem być nie można. Oprócz ukończenia studiów trzeba odbyć praktykę przy sporządzaniu projektów i na budowie (o określonej długości). A następnie zdać egzamin, który jest bardzo wymagający.

Inżynier budownictwa - praca

Praca dla inżyniera budownictwa jest, a mimo to absolwenci decydują się na zmianę zawodu?

Ciekawe jest jednak to, że mimo tego solidnego zawodu, w naszym projekcie “Przyszły Programista”, do którego przyjmujemy osoby po kierunkach inżynierskich oraz ścisłych, najwięcej osób jest właśnie po budownictwie. Jakie są powody, dla których te osoby postanowiły zmienić zawód lub nauczyć się programowania i wykorzystać tę umiejętność w swojej branży? Wpływ na to ma wiele czynników.

Wyjazdy/delegacje

Jednym z nich są wyjazdy/delegacje. Budowy są w różnych miastach, a jako kierownik budowy, trzeba być tam, gdzie każą jechać. Jest to największy problem dla osób, które chcą założyć lub już mają swoje rodziny. Jednak trzeba liczyć się z rozłąką.

Delegacje w pracy inżyniera budownictwa

Nieadekwatne wynagrodzenie

Wynagrodzenie również pozostawia wiele do życzenia, szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że na budowie wielu z nich spędza po kilkanaście godzin dziennie (czy tego chcą, czy nie – odmówić zawsze można, tylko jakie będą konsekwencje…). I tutaj także pojawia się problem pogodzenia czasu pracy z życiem rodzinnym. Szczególnie trudne jest to dla matek. Prawdopodobnie jest to jeden z powodów, dla których jest tak mało kobiet pracujących jako kierownik budowy.

Brak czasu dla rodziny

Mam znajomą, która ogólnie lubi pracę na budowie, ale niedawno wzięła ślub i nie wyobraża sobie dalszej pracy w ten sposób, szczególnie jeśli chce myśleć o macierzyństwie. Na budowie trudno jest mieć “sztywny” czas pracy. Wszystko zależy od dnia, etapu budowy, problemów, które na bieżąco trzeba rozwiązywać, itd. Zazwyczaj jest to praca po 9-10 godzin dziennie. Ale różnie to bywa, np. podczas betonowania inżynierowie ustalają, który z nich zostaje do 22:00 (chyba, że robią to w nocy, wtedy nieraz pracują od 22:00 do 5:00). Znajoma przeważnie wychodzi z domu ok. 6:30 i wraca ok. 18:00. Niestety taki tryb pracy ciężko jest pogodzić z wychowywaniem dzieci i życiem rodzinnym.

Godziny pracy inżyniera budownictwa

Stagnacja w rozwoju

Poza tym praca kierownika budowy nie do końca pozwala na rozwijanie swoich umiejętności. Słyszałem od inżyniera budownictwa, pracującego od 2 lat na budowie, że czuje, jakby się cofał w rozwoju – biorąc pod uwagę, to czego uczył się na studiach, a to co zastał w rzeczywistości.

Odpowiedzialność bez satysfakcji

Myślę, że należy podkreślić, iż budownictwo, to bardzo wymagający kierunek. Osoby, które chcą studiować, dla “papierka”, raczej będą omijać go z daleka. Profesorowie jak najbardziej powinni na nim być bardzo wymagający, ponieważ praca inżyniera budownictwa wiąże się z dużą odpowiedzialnością (w końcu każdy chce spać spokojnie, a nie martwić się, że dom, wieżowiec, galeria czy most może się zawalić).

Inżynier Budownictwa – solidny kandydat na programistę

Patrząc na współpracę z naszymi studentami, którzy skończyli budownictwo, widzimy, że są to świetni kandydaci na dobrych programistów (oczywiście sam fakt, że ukończyli ten kierunek nie wystarczył, aby zakwalifikowali się do projektu).

Studiując budownictwo cały czas “trenowali” swój umysł. Przedmioty takie jak: matematyka, mechanika ogólna, fizyka, chemia budowlana, geologia inżynierska, metody obliczeniowe, geometria wykreślna i wiele innych zmuszają do myślenia. A logiczne myślenie w zawodzie programisty jest bardzo ważne. Dlatego absolwentom tego kierunku, dużo łatwiej przychodzi nauka programowania. Szybko przyswajają wiedzę i wykonują wyzwania.

Zmienić branżę i zostać programistą czy wykorzystać programowanie w budownictwie?

Mamy w projekcie absolwentów budownictwa, którzy chcą się przebranżowić i zostać programistami. Są jednak też tacy, którzy potrzebują nabrać pewnych umiejętności programistycznych (oraz poznać sposób myślenia programistów), po to, aby wykorzystać je w swoim obecnym zawodzie. Z jakiego powodu? Jest ich przynajmniej kilka.

Usprawnienie pracy inżyniera budownictwa

Jeden z nich to pewna “niemożność”, która jest bardzo demotywująca. Występuje ona np. wtedy, gdy podczas pracy kierownik budowy czy projektant korzysta z gotowego programu, np. aby coś policzyć i ma świadomość, że zadanie można by było wykonać szybciej, gdyby program posiadał określone funkcjonalności. On wie co pomogłoby mu sprawniej to zrobić, ale nie ma do tego wiedzy programistycznej, a czasem wystarczyłoby dopisać kawałek kodu…

Bezsilność w pracy inżyniera budowy

Automatyzacja i zwiększenie wydajności

Czasem słyszy się, jak programista mówi o sobie, że jest “leniwy”, ale za to “sprytny”, gdyż działa w taki sposób, aby usprawnić sobie pracę. Zamiast kopiować np. tysiąc plików i ręcznie zmieniać im nazwy (co zajęłoby kilka godzin), woli napisać program, który zrobi to automatycznie w parę chwil. Skoro programista może usprawniać sobie pracę, to dlaczego inżynier budownictwa by nie mógł?

Stworzenie lepszych programów

Kolejna kwestia jest następująca. Kto zna lepiej branżę budownictwa i wie jakie narzędzia mogłyby najbardziej usprawnić pracę inżynierom budownictwa:

  • programista, który jest po informatyce,
  • czy inżynier budownictwa, który nauczył się programować?

Programowanie w pracy inżyniera budownictwa

Satysfakcja i ciągły rozwój

Poza tym programowanie, mądrze wytłumaczone wciąga i sprawia ogromną satysfakcję. Wyobraź sobie, że wymyślając nowy program lub ulepszając ten, którego na co dzień używasz podczas pracy inżyniera, pomagasz nie tylko sobie. Możesz pomóc całej branży i mieć wpływ na jej rozwój. W programowaniu nie ma nudy. Jest to dziedzina, która dynamicznie się zmienia. Systematycznie powstają nowe narzędzia, które zwiększają możliwości programistów i ułatwiają im pracę. Dzięki temu ciągle możesz trenować swój umysł.

Podsumowując, nie tylko wierzę w to, ale moi studenci, którzy są po Budownictwie i biorą udział w projekcie „Przyszły Programista” pokazują mi dowody (w postaci gotowych programów – poniżej PrtSc jednego z nich, autorstwa Emila Zająca) na to, że mają ogromny potencjał. Mogą zarówno mocno usprawnić i rozwinąć swoją branżę dzięki programowaniu, jak również z powodzeniem się przebranżowić i zostać programistami.

Kalkulator konstrukcji murowych - budownictwo

Budownictwo - program - kalkulator

Dołącz i Ty do fascynującego świata IT!

Spodobał Ci się powyższy artykuł? Chciałbyś zostać programistą i dołączyć do branży IT? Jesteś inżynierem lub absolwentem studiów ścisłych? Jeśli odpowiedziałeś 3xTAK, to możesz wziąć udział w rekrutacji do Projektu „Przyszły Programista”!

Jeśli przejdziesz wymagającą rekrutację, a następnie ambitne szkolenie, to droga do świata IT stanie przed Tobą otworem! Wejdź teraz na stronę https://rekrutacja.przyszlyprogramista.pl a następnie wyślij swoje CV na dole strony w formularzu i przekonaj się czy nadajesz się na programistę!

Satysfakcjonujących Wyzwań!
Artur Nowakowski z Zespołem Projektu „Przyszły Programista”

P.S.

Jeśli natomiast chcesz sprawdzić jak dobrym programistą mógłbyś być, to przejdź na stronę: raport.przyszlyprogramista.pl i pobierz darmowy raport, który dla Ciebie przygotowałem.

Sprawdź – Jak dobrym programistą mógłbyś być!