Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

×


Kobieta programistka – czy płeć ma znaczenie dla programowania?

Ok. 90% programistów to mężczyźni, więc łatwo wyliczyć jaki procent tego zawodu to płeć piękna. Czytałem na różnych forach wypowiedzi „panów”, którzy nie mieli co robić z wolnym czasem, na temat tego dlaczego kobieta programista to rzadkość w branży IT. Nie będę przytaczał tych najgorszych komentarzy. Za to znalazłem taki, który podaje jeden z głównych powodów, dla którego wiele Pań mających predyspozycje i odpowiednie cechy nie podejmuje działań, by nauczyć się tego zawodu: „…mamy w pracy programistkę, jakoś daje radę, ale może nikt jej jeszcze nie uświadomił, że kobiety nie potrafią programować…”.

Kobieta programista przy pracy

Czy kobieta programistka poradzi sobie w branży IT?

Dzięki naszej tradycji oraz mocno zakorzenionym stereotypom, kobiety uwierzyły w to, że do tej pracy się nie nadają. Przez dziesiątki lat (z pokolenia na pokolenie) wmawiano im, że tylko mężczyźni mają umysł ścisły, a jeśli już się zdarzy jakiś wyjątek, to ewentualnie może uczyć w szkole matematyki.

Problem kobiet nie polega na tym, że potrafią mniej, uczą się wolniej czy nie myślą logicznie. Jedyny kłopot jaki mają, to fakt, że uwierzyły w te stereotypy oraz krzyki hejterów, którzy zagłuszyli ich chęć robienia czegoś co mogłoby przynieść im mnóstwo satysfakcji. Nie tylko z efektów swojej pracy, ale również poprzez udowodnienie wszystkim, którzy negowali ich wizję ścieżki zawodowej, że nie mieli racji.

Osobiście znam kilka kobiet programistek, dlatego z całą pewnością mogę powiedzieć, że jeśli tylko chcą, mogą być tak samo dobre, a nawet lepsze od większości mężczyzn w tym zawodzie. Programistki są bardzo potrzebne i poszukiwane w wielu firmach, gdyż wprowadzają nową, świeżą wizję do różnych projektów, a dodatkowo miłą atmosferę do całego zespołu.

Kobieta pierwszym programistą

Dla wszystkich Pań, które nie wierzą w siebie i swoje możliwości, mam przykład, który powinien Was zmotywować do działania. Otóż za pierwszego programistę na świecie uznawana jest kobieta – Ada Lovelace (ur. 10.12.1815r., zm. 27.11.1852r.). W 197 rocznicę jej urodzin Google postanowiło uczcić jej pamięć, poprzez nowe logo, dedykowane właśnie jej.

Opracowała ona algorytm, który przez wielu uznawany jest za pierwszy program komputerowy. Była córką słynnego poety George’a Byrona i Annabelli Milbanke. Mimo tego iż żyła tylko 37 lat, dużo się przez te wszystkie lata u niej działo. Miała kreatywny, otwarty umysł, a do tego zdolność logicznego myślenia, czyli jedne z cech dobrego programisty. Mimo tego, że była kobietą, pokazała niejednemu mężczyźnie, że kobiety mogą pracować na równi z nimi.

Kobieta programista pracuje na równi z mężczyznami

Tak więc czy płeć ma znaczenie dla programowania? Oczywiście, że nie ma. Kobietom po prostu trudniej jest na starcie, gdyż muszą uporać się z nieraz uszczypliwymi uwagami otoczenia. Dlatego jeśli czujesz, że jesteś wystarczająco zmotywowana, by przeskoczyć wszystkie kłody i przebić się przez stereotypowe myślenie, to nie pozwól, aby inni mówili Ci do czego się nadajesz, a do czego nie. Nie daj się zaszufladkować i pozbawić perspektywy na pracę, która może stać się Twoją pasją.

Dołącz i Ty do fascynującego świata IT!

Spodobał Ci się powyższy artykuł? Chciałabyś zostać programistą i dołączyć do branży IT? Jesteś inżynierem lub absolwentem studiów ścisłych? Jeśli odpowiedziałaś 3xTAK, to możesz wziąć udział w rekrutacji do Projektu „Przyszły Programista”!

Jeśli przejdziesz wymagającą rekrutację, a następnie ambitne szkolenie, to droga do świata IT stanie przed Tobą otworem! Wejdź teraz na stronę http://rekrutacja.przyszlyprogramista.pl a następnie wyślij swoje CV na dole strony w formularzu i przekonaj się czy nadajesz się na programistkę!

Satysfakcjonujących Wyzwań!
Artur Nowakowski z Zespołem Projektu „Przyszły Programista”

P.S.

Jeśli natomiast chcesz sprawdzić jak dobrą programistką mogłabyś być, to przejdź na stronę: raport.przyszlyprogramista.pl i pobierz darmowy raport, który dla Ciebie przygotowałem.
Sprawdź – Jak dobrą programistką mogłabyś być!