Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

×


Dla elektrotechnika praca zawsze się znajdzie. Mimo to, coraz więcej z nich myśli o zostaniu programistami – dlaczego?

Doświadczonego elektrotechnika praca „sama szuka”. Jest to dość pożądany zawód na rynku. Zarobki również nie zaliczają się do najmniejszych. Jak donoszą różne źródła, obecnie są oni jednymi z najbardziej poszukiwanych i najlepiej opłacanych specjalistów. Dlaczego więc inżynierowie Elektrotechniki podejmują wyzwanie i uczą się programowania?

Elektrotechnika - praca przy mikrokontrolerze

Po co inżynierowie Elektrotechniki chcą się uczyć programowania?

Istnieje wiele powodów, poniżej opisałem m.in. te, które najczęściej pojawiają się w odpowiedziach osób, chcących zakwalifikować się do projektu “Przyszły Programista”.

Większe wynagrodzenie

Mimo, że inżynierowie Elektrotechniki zarabiają dobrze, to ten powód pojawia się jako jeden z najczęściej wymienianych wśród kandydatów do Projektu. Osobiście uważam, że pieniądze nie powinny być wyznacznikiem tego co się robi, ponieważ jeśli są one głównym bodźcem, to człowiek prędzej czy później się wypali. Jednak jeśli praca, którą się wykonuje staje się pasją i naprawdę się ją lubi, a do tego się dużo zarabia, dzięki czemu wystarcza nie tylko na podstawowe wydatki, ale i na rozwój, zabezpieczenie swojej rodziny, spełnienie marzeń, podróże, itp., to jest to dobra droga:)

Mnóstwo możliwości rozwoju

Branża IT jest jedną z najszybciej rozwijających się. Dlatego, jest ona idealna dla osób, które chcą stale poszerzać swoje zdolności i umiejętności. Tutaj nie ma czasu na nudę. Każdy program można poprawić, każdą aplikację ulepszyć i każde działanie usprawnić. Kwestia tylko odpowiedniej motywacji, determinacji i czasu.

Możliwości rozwoju w pracy elektrotechnika

Doceniany zawód – prestiż – szacunek

Słyszałem kiedyś odpowiedź, że automatycy nie są tak doceniani w Polsce jak programiści. To również jeden z powodów, który jest często wymieniany przez inżynierów Elektrotechniki biorących udział w rekrutacji do Projektu. Nadal wiele osób uważa programowanie za wielką tajemnicę, a programistów za “czarodziejów”. Natomiast myślę, że szacunek wynika również z tego, że ciągle brakuje programistów, szczególnie tych dobrych, którzy programują z pasją. Obecnie wiele osób podejmuje się nauki programowania na własną rękę i w taki sposób, mamy wielu kandydatów na programistów bez doświadczenia i solidnego przygotowania do pracy. Teraz już nie jest tak łatwo zdobyć pracę programisty po przerobieniu tutoriali dostępnych na youtube czy przeczytaniu książki, o którymś z języków programowania, gdyż jest coraz więcej osób chętnych wejść do branży IT, zatem pracodawcy wybierają tylko tych dobrze przygotowanych. Dlatego tak ważne jest solidne przygotowanie, nabycie umiejętności oraz nauczenie się sposobu myślenia i podejścia do nauki programowania, a także co najważniejsze przygotowanie porządnego portfolio, które można pokazać przyszłemu pracodawcy.

Możliwość pracy za granicą oraz pracy zdalnej

Polscy programiści plasują się w czołówce międzynarodowych rankingów i są doceniani przez wiele zagranicznych firm, które chcą nawiązywać z nimi współpracę.
Język programowania jest językiem uniwersalnym praktycznie na całym świecie. Jeśli znasz C++, Java, Python czy jakikolwiek inny język, możesz znaleźć pracę zarówno w Polsce jak i za granicą. Możesz także wybrać czy chcesz pracować zdalnie (mieszkając w zacisznym miejscu na wsi) dla firm zagranicznych (za zagraniczną stawkę), czy wolisz pracować stacjonarnie.

Dla elektrotechnika pracy jest dużo, programista może pracować wszędzie

Polepszenie pozycji na rynku pracy

Oczywiście umiejętność programowania z pewnością podnosi wartość kandydata do pracy na wielu stanowiskach. Co zapewne wiąże się również z tym, że im więcej umiejętności się posiada i potrafi je wykorzystać w praktyce, aby pomóc w rozwoju firmy, tym bardziej można liczyć na docenienie przez pracodawcę.

Nowe wyzwanie

Wielu absolwentów Elektrotechniki, pisze (podczas rekrutacji), że lubią nowe wyzwania i nauka programowania oraz udział w projekcie “Przyszły Programista” jest dla nich takim wyzwaniem. To dobrze, ponieważ jak już wspomniałem wcześniej, praca programisty to ciągłe pokonywanie nowych wyzwań.

Elastyczne godziny pracy

Niektóre firmy dają możliwość elastycznych godzin pracy. Są biura otwarte przez 12 godzin dziennie, a programista wybiera w jakich godzinach będzie pracował. Ma wykonywać powierzone zadanie. Coraz więcej pracodawców ma świadomość, że niektóre osoby lubią pracować rano, inne wolą się dłużej wyspać, aby być wydajnym. Dlatego zostawiają wybór pracownikom. W pracy Elektrotechnika jest raczej trudno o elastyczne godziny pracy.

Przyszłościowy zawód

Bycie programistą daje mnóstwo możliwości. A bycie elektrotechnikiem – programistą, jeszcze więcej. Teraz umiejętność kodowania można wykorzystać praktycznie w każdej dziedzinie.

Praca programisty to przyszłość

Poprawienie efektywności pracy

Zauważyłem, że inżynierowie Elektrotechniki lubią usprawniać sobie pracę. Po co się męczyć i wykonywać w kółko tą samą czynność, skoro można by było ją usprawnić i skrócić czas potrzebny na jej wykonanie. I właśnie w taki sposób myślą dobrzy programiści. Szukają rozwiązań, które ułatwią oraz usprawnią im i innym życie;)

Zwiększenie możliwości analitycznego myślenia

Programowanie wymaga wytężonej pracy umysłowej, a dzięki regularnemu treningowi naszego mózgu, zwiększamy jego możliwości.

Poznanie programowania na studiach

Inżynierowie Elektrotechniki z programowaniem spotykają się już na studiach podczas nauki wielu przedmiotów takich jak: informatyka, sterowniki i regulatory, technika mikroprocesowa, podstawy automatyki, mikrokontrolery, itd. Wiążą się one nie tylko z poznaniem składni danego języka, ale także z wymyślaniem samego algorytmu – logiki działania programu.
Dzięki temu, jeszcze przed ukończeniem uczelni, mogą poznać programowanie i sprawdzić czy to jest coś co ich wciąga. Wiele z tych osób zaczyna kodować na własną rękę i zaraz po studiach szuka pracy na stanowisku programisty. Inni po przepracowaniu kilku lat w wyuczonym zawodzie zdają sobie sprawę, że to właśnie programować chcieliby na co dzień, gdyż to zajęcie daje im znacznie więcej satysfakcji i korzyści.

Elektrotechnika praca a programowanie

Czy inżynier Elektrotechniki to dobry kandydat na programistę?

Studia na Elektrotechnice nie należą do łatwych. Aby ukończyć je z dobrym wynikiem, trzeba włożyć dużo wysiłku i solidnie się przyłożyć do nauki. Oprócz tego z pewnością należy posiadać odpowiednie cechy, aby móc pracować w tym zawodzie. Większość poniższych cech bardzo pomaga lub jest wręcz niezbędna również w zawodzie programisty:

  • wytrwałość i cierpliwość – nauka na tym kierunku wiąże się z wielokrotnymi ćwiczeniami. Tutaj sama teoria nie wystarczy, trzeba wiele razy powtarzać obliczenia i próby wykonania prostych obwodów czy urządzeń. W momencie, gdy człowiek dochodzi już do wprawy w wykonywaniu jakiejś czynności, zaczyna ją robić automatycznie i rutynowo. I niestety to właśnie rutyna jest często powodem popełnianych błędów w każdej dziedzinie. Jednak podczas wykonywania zawodu Elektrotechnika ewentualne błędy mogą być zagrożeniem nie tylko dla zdrowia i życia człowieka, ale także mogą przynieść znaczne straty materialne. Dlatego ważne jest, żeby wszystkie czynności wykonywać wytrwale, cierpliwie i w skupieniu. Są to również bardzo ważne cechy podczas nauki i pracy programisty. Jego działania głównie polegają na pokonywaniu nowych wyzwań, wyszukiwaniu błędów i ulepszaniu programów. Dlatego, aby zostać dobrym programistą, trzeba posiadać te cechy i je rozwijać;
  • zdolności matematyczne – matematyka na Elektrotechnice jest na wysokim poziomie (trzeba zapoznać się tutaj między innymi: z całkami pojedynczymi i wielokrotnymi, liczbami zespolonymi, równaniami różniczkowymi, elementami topologii). Dzięki takiemu treningowi mózgu, jaki przechodzą studenci tego kierunku, lepiej rozumieją zagadnienia z programowania i szybciej się uczą. Matematyka sama w sobie jest również wykorzystywana w programowaniu w mniejszym lub większym stopniu;
  • zdolność logicznego i analitycznego myślenia – w pracy elektrotechnik musi często rozwiązywać problemy, gdy coś się zepsuje, musi starać się działać szybko i kreatywnie. Oczywiście programista również musi posiadać te zdolności;
  • samodyscyplina – myślę, że jest ona ważna w każdym zawodzie jaki wykonujemy, jednak tutaj np. odkładnie jakichś rzeczy do zrobienia na jutro, może sprawić, że następnego dnia ma się do wykonania tak wiele zadań, że w ich natłoku coś się pomija, a to podobnie jak w przypadku braku cierpliwości może spowodować wiele szkód.

Następny krok dla inżyniera elektrotechnika

Podsumowując, oprócz wszystkich powodów, które zostały już wymienione, mogę powiedzieć, że absolwenci Elektrotechniki, biorący udział w projekcie “Przyszły Programista”, który prowadzę, dobrze sobie radzą. Część z nich chce zmienić branżę, by zostać programistami, a inni uczą się w celu wykorzystania programowania w swoim obecnym zawodzie.

Dołącz i Ty do fascynującego świata IT!

Spodobał Ci się powyższy artykuł? Chciałbyś zostać programistą i dołączyć do branży IT? Jesteś inżynierem lub absolwentem studiów ścisłych? Jeśli odpowiedziałeś 3xTAK, to możesz wziąć udział w rekrutacji do Projektu „Przyszły Programista”!

Jeśli przejdziesz wymagającą rekrutację, a następnie ambitne szkolenie, to droga do świata IT stanie przed Tobą otworem! Wejdź teraz na stronę http://rekrutacja.przyszlyprogramista.pl a następnie wyślij swoje CV na dole strony w formularzu i przekonaj się czy nadajesz się na programistę!

Satysfakcjonujących Wyzwań!
Artur Nowakowski z Zespołem Projektu „Przyszły Programista”

P.S.
Jeśli natomiast chcesz sprawdzić jak dobrym programistą mógłbyś być, to przejdź na stronę: raport.przyszlyprogramista.pl i pobierz darmowy raport, który dla Ciebie przygotowałem.
Sprawdź – Jak dobrym programistą mógłbyś być!