Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

×


Ile zarabia architekt – zarobki architekta i sposoby na ich zwiększenie

W tym artykule pokazujemy ile zarabia architekt oraz podpowiadamy w jaki sposób architekt zarobki może zwiększyć. Dostępne dane pokazują, że osoba wykonująca zawód architekta może liczyć na przyzwoitą pensję. Jednak nie wszyscy architekci są zadowoleni ze swoich wynagrodzeń. Wielu z nich chciałoby więcej zarabiać.

architekt zarobki

Architekt – zarobki

Poniżej przedstawiamy graficznie ile zarabia architekt na wybranych stanowiskach według portalu wynagrodzenia.pl. Na wykresie znajdują się dane, które pokazują zarobki architekta na pięciu stanowiskach: asystent architekta, architekt krajobrazu, architekt planowania przestrzennego, architekt wnętrz i architekt budowlany.

zarobki architekta

Jakie czynniki wpływają na to ile zarabia architekt?

Według portalu wynagrodzenia.pl na wysokość pensji architekta mają wpływ następujące czynniki:

  • wielkość firmy, w której architekt jest zatrudniony,
  • kapitał firmy – czy przedsiębiorstwo może sobie pozwolić na zwiększenie pensji pracowników,
  • wykształcenie – czy architekt jest absolwentem studiów magisterskich czy doktoranckich,
  • staż pracy – pracownicy o dłuższym stażu pracy mogą zajmować wyższe w hierarchii stanowiska, dzięki czemu ich pensja może być wyższa,
  • region zatrudnienia – czy pracuje się w małym czy wielkim mieście.

Co zrobić, aby architekt zarobki miał wyższe?

Istnieją różne sposoby na to, aby architekt zarobki mógł zwiększyć: ubieganie się o podwyżkę, zmiana pracy na lepiej płatną, szukanie dodatkowych zleceń, branie nadgodzin (o ile jest taka możliwość).

Są również inne rozwiązania. Dla architekta ciekawą alternatywą może być rozszerzenie własnych kompetencji poprzez zdobycie umiejętności programowania. Następnie nowo nabytą umiejętność można wykorzystać do tworzenia aplikacji usprawniających pracę w swojej obecnej firmie i swojej branży.

Jeśli stworzony przez architekta program przyczyni się do zmniejszenia czasu potrzebnego na wykonanie konkretnej pracy przez jedną lub kilka osób, doprowadzi to do tego, że firma w każdym miesiącu zaoszczędzi pieniądze. Następnie część z tych środków będzie mogła przeznaczyć na premię dla innowacyjnego architekta-programisty.

Dodatkowo, taką aplikację przedsiębiorczy architekt-programista może sprzedawać innym firmom z jego branży zwiększając w ten sposób swoje dochody. Dobrym miejscem na dotarcie do nowych użytkowników mogą być fora branżowe.

Aby móc tworzyć programy na początku konieczne jest zdobycie umiejętności programowania. Dla takich właśnie osób powstał Projekt PrzyszlyProgramista.pl. Jego program nauki jest dopasowany do osób pracujących, tak aby mogli na spokojnie po pracy, ucząc się w godzinach które najbardziej im odpowiadają, zdobyć nowe cenne kompetencje.

Jednym z absolwentów Projektu „Przyszły Programista” jest Emil Zając, inżynier budownictwa. W czasie uczestniczenia w szkoleniu stworzył program dla biura konstrukcyjnego, w którym pracował.

Mowa tutaj o kalkulatorze konstrukcji murowych, aplikacji napisanej w języku Java. Kalkulator pozwala obliczyć “nośność ścian murowych o wybranej charakterystyce materiałowej i konstrukcyjnej”. Grafika pokazująca aplikację znajduje się poniżej.

zarobki architekta

Zdobycie umiejętności programowania pozwala również na rozpoczęcie kariery w branży IT. Obecnie wciąż jest za mało programistów. Według badań Komisji Europejskiej w Polsce brakuje 50 tys. programistów, natomiast w Unii Europejskiej brakuje ich 600 tys.

Wpływ na to ma rosnąca informatyzacja różnych branż oraz to, że coraz więcej zagranicznych firm otwiera swoje oddziały IT w Polsce. Jest to jeden z powodów, dla którego inżynierowie po różnych kierunkach studiów – w tym architekci – uczą się programowania w ramach Projektu “Przyszły Programista”.

Poniżej podajemy pozostałe powody motywujące architektów do rozpoczęcia nauki programowania:

Poczucie ogromnej satysfakcji z wykonywanej pracy

– praca programisty jest pracą twórczą, której owocem jest konkretne dzieło, które może wnieść dużo dobrego do życia innych osób. Dzięki takim aplikacjom jak: moBilet, myTaxi, jakdojade.pl, ifiszki ich twórcy wnoszą ogromną wartość do życia innych ludzi.

Przez to programiści, którzy je stworzyli osiągają sporą satysfakcję oraz korzyści finansowe. Wielu architektów aplikujących do Projektu „Przyszły Programista”, ma pomysły na własne programy i strony internetowe, które chcieliby urzeczywistnić.

Perspektywa wysokich zarobków

– jest, to częsta przyczyna, dla której osoba pracująca w branży architektonicznej rozważa zmianę zawodu. Architekt chciałby otrzymywać wyższą pensję, która według niego daje niezależność i wolność. Zarobki początkującego programisty sięgają 4 000 do 5 000 zł brutto.

Ponadto można szybko osiągnąć wysokie w hierarchii stanowiska, ponieważ ścieżka awansu zawodowego programisty jest bardzo krótka. Zakładając intensywną naukę w ciągu pięciu lat może on uzyskać stanowisko Senior Developera i zarobki w kwocie 9 000 zł brutto.

Na poniższym wykresie pokazujemy ile średnio zarabia programista na siedmiu różnych stanowiskach.

zarobki architekt

Warunki pracy

– firmy z branży IT starają się stworzyć w swoich biurach jak najlepsze warunki dla pracowników, aby zapewnić im komfort oraz w celu przyciągnięcia do siebie nowych ludzi. Właściciele firm chcą, aby ich pracownicy mogli być skoncentrowani na swoich obowiązkach.

Efektem tego jest tworzenie w biurach różnych stref aktywności: strefa komunikacji (służy do rozmów z członkami zespołu), strefa ciszy (przeznaczona do pracy przy biurku), część socjalna (można w niej zjeść posiłek), strefa odpoczynku i relaksu (przestrzeń, w której można np. zagrać na konsoli lub w piłkarzyki). Firmy robią, to także dlatego, aby programiści nie zastanawiali się nad ewentualną zmianą pracodawcy.

Możliwość pracy zdalnej

– praca w domu jest atrakcyjna dla części architektów. Podoba im się, że programista potrzebuje tylko komputer z dostępem do internetu. Dzięki temu możliwa jest praca w dowolnym miejscu.

Dzięki zdalnemu wykonywaniu pracy nie jest konieczne poświęcanie pieniędzy i czasu na dojazd do firmy. Czas potrzebny na podróż można np. przeznaczyć dla rodziny lub na swoje pasje. Podoba im się również perspektywa samodzielnego organizowania czasu oraz możliwość pracy „wszędzie”.

Potrzeba robienia czegoś innego

– niektórzy architekci podejmują decyzję o zmianie pracy, ponieważ odczuwają potrzebę dokonania zmian w swoim życiu zawodowym. Mówią, że chcieliby robić coś innego.

Intelektualne wyzwanie

– bywa, że kandydaci do szkolenia potrzebują w swoim życiu wyzwań. Mówią, że nauka programowania dla osoby wykonującej zawód architekta jest wymagającym przedsięwzięciem, które może przynieść wiele pozytywnych efektów w przyszłości.

Klucz do zrozumienia nowoczesnego świata

– niektórzy uważają, że znajomość języków programowania jest konieczna, aby w pełni zrozumieć współczesne czasy. Według nich programowanie jest tak samo ważne jak umiejętności pisania i czytania.

Dobra organizacja szkolenia

– architekci zwracają uwagę, na Artura Nowakowskiego, twórcę Projektu PrzyszlyProgramista.pl. Według nich opracowany przez niego system nauki pozwoli im opanować umiejętność programowania. Wskazują też, że potrzebują takiego mentora, na którego wsparcie będą mogli liczyć przez cały okres nauki.

Czy architekt jest dobrym kandydatem na programistę?

Architekci w programie studiów mieli takie przedmioty jak: matematyka, fizyka, geometria, mechanika i inne. Dzięki temu trenowali logiczne myślenie, które jest niezbędne w zawodzie programisty.

Dodatkowo ogromnym atutem architekta jest jego wysokie poczucie estetyki, które jest bardzo pożądane podczas tworzenia wyglądu aplikacji oraz projektowania sposobu komunikacji aplikacji z użytkownikiem. Niestety bardzo często słabym punktem większości programistów jest to, że skupiają się głównie na tym, aby program działał, zupełnie pomijając kwestię tego w jaki sposób komunikuje się on z użytkownikiem.

Skutkuje to tym, że aby móc używać aplikację trzeba wcześniej przestudiować skomplikowaną i nużącą instrukcję obsługi. Natomiast architekci wykorzystując swoją wiedzę i doświadczenie wyniesione ze studiów mogą projektować intuicyjne i przyjemne w obsłudze aplikacje, w których użytkownicy wprost zakochają się.

Innymi cennymi cechami architektów są kreatywność, cierpliwość, skrupulatność oraz umiejętność pracy pod presją czasu i w zespole. Posiadanie takich cech jest bardzo pożądane u programistów. Bycie cierpliwym jest kluczowe w sytuacji, gdy podczas tworzenia programów pojawia się błąd w napisanym kodzie.

Wtedy należy uzbroić się w cierpliwość i przejrzeć kod w celu znalezienia błędu. Skrupulatność jest ważna, ponieważ bycie dokładnym pozwala uniknąć pomyłek, które wpływają na funkcjonowanie programu. Umiejętność pracy pod presją czasu pomaga przy realizowaniu zleceń na czas zgodny z umową. Natomiast zdolność do pracy w grupie jest przydatna jeśli programista pracuje w zespole.

Projekt “Przyszły Programista” – co powiedzieli uczestnicy szkolenia?

Opinie uczestników Projektu pokazują, że nie trzeba skończyć informatyki, aby stać się programistą. W szkoleniu biorą udział inżynierowie oraz absolwenci kierunków ścisłych. Jednym z inżynierów, który uczestniczył w szkoleniu był wspomniany już Emil Zając, absolwent inżynierii budownictwa.

Gdy rozpoczynał naukę programowania pracował jako asystent w biurze konstrukcyjnym. Natomiast w trakcie szkolenia otrzymał pracę w branży IT jako programista. Obecnie pracuje jako Junior Java Developer.

Opinie uczestników Projektu, a także wskazówki na temat efektywnej nauki programowania znajdują się na stronie: http://przyszlyprogramista.pl/opinie

Dołącz i Ty do fascynującego świata IT!

Spodobał Ci się powyższy artykuł? Chciałbyś zostać programistą i dołączyć do branży IT? Jesteś inżynierem lub absolwentem studiów ścisłych? Jeśli odpowiedziałeś 3xTAK, to możesz wziąć udział w rekrutacji do Projektu „Przyszły Programista”!

Jeśli przejdziesz wymagającą rekrutację, a następnie ambitne szkolenie, to droga do świata IT stanie przed Tobą otworem! Wejdź teraz na stronę http://rekrutacja.przyszlyprogramista.pl a następnie wyślij swoje CV na dole strony w formularzu i przekonaj się czy nadajesz się na programistę!

Satysfakcjonujących Wyzwań!
Artur Nowakowski wraz z zespołem Projektu PrzyszlyProgramista.pl

P.S.
Jeśli natomiast chcesz sprawdzić jak dobrym programistą mógłbyś być, to przejdź na stronę: raport.przyszlyprogramista.pl i pobierz darmowy raport, który dla Ciebie przygotowałem.
Sprawdź – Jak dobrym programistą mógłbyś być!