Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

×


Ile zarabia chemik i czy może więcej zostając programistą?

Szukając pracy po studiach chemicznych warto sprawdzić ile zarabia chemik, aby wiedzieć czego się spodziewać – szczególnie podczas rozmowy rekrutacyjnej. Zarobki chemika różnią się w zależności od stanowiska i miejsca pracy, co przedstawię w poniższym artykule. Napiszę również w jaki sposób absolwent chemii może zarabiać więcej po przyswojeniu pewnej umiejętności.

Ile zarabia chemik na różnych stanowiskach?

Poniższa tabelka zawiera informacje o na temat tego ile zarabiają chemicy na czterech różnych stanowiskach – laboranta, nauczyciela chemii, aparatowego procesów chemicznych i wykładowcy. Dane pochodzą z raportu o zarobkach firmy Sedlak & Sedlak (ostatnio aktualizowanego w lutym 2018 r.).

Ile zarabia chemik na różnych stanowiskach?

Z powyższych danych wynika, że najsłabiej zarabiają laboranci chemiczni, a najlepiej wykładowcy. Co jednak zrobić, kiedy chciałoby się zarabiać więcej lub gdy praca nie przynosi satysfakcji? Można pomyśleć o nabyciu dodatkowych umiejętności, które podniosą nasze kwalifikacje lub o zmianie branży.

Czy chemik może zostać programistą?

Na pierwszy rzut oka chemia ma niewiele wspólnego z programowaniem. To jednak pozory. Nauka na studiach chemicznych wykształca pewne niezbędne umiejętności, potrzebne do pracy programisty. Obecność matematyki, fizyki i chemii na studiach trenuje umysł pod kątem logicznego i analitycznego myślenia. W pracy programisty te umiejętności są niezbędne, ponieważ w dużej części polega ona na rozumieniu. Na zajęciach laboratoryjnych chemicy przeprowadzają eksperymenty chemiczne, co rozwija umiejętność koncentracji i precyzji. Programiście te zdolności się przydają, ponieważ zrobienie przez nieuwagę błędu może skutkować straconym czasem na szukaniu jego przyczyny. Co ciekawe, na niektórych kierunkach inżynierskich, (np. chemia budowlana), jest obecny taki przedmiot, jak technologie informacyjne. Daje on chemikom podstawową wiedzę na temat algorytmiki, tworzenia oprogramowania, czy też budowy stron internetowych.

Od uczestników Projektu „Przyszły Programista” wiemy, że zanim podjęli decyzję o wysłaniu do niego zgłoszenia, zastanawiali się, czy po takim kierunku jak chemia
będą w stanie nauczyć się programowania. Myślała nad tym również Katarzyna, absolwentka Projektu „Przyszły Programista”:

„Początkowo byłam sceptycznie nastawiona do wzięcia udziału w projekcie, ze względu na brak wykształcenia w tym kierunku (jestem po Technologii Chemicznej na AGH). Wgłębiając się dalej w temat dowiedziałam się, że do projektu mogą przystąpić osoby wykształcone w innym kierunku niż Informatyka, gdyż kurs zaczyna się od podstaw. Postanowiłam podjąć wyzwanie i rozpocząć naukę programowania.”
Ciąg dalszy tej wypowiedzi można znaleźć na jej stronie: http://katarzynawilkosz.it/o-mnie/

W pracy chemika

Absolwenci chemii mają dwie możliwości zastosowania umiejętności programistycznych – przebranżowienie się na programistę lub wykorzystanie programowania w obecnej pracy. W jaki sposób mogą pomóc swojej branży? Na przykład pisząc lub modyfikując program czy aplikację, które chemik wykorzystuje na co dzień. Wystarczy się zastanowić kto mógłby napisać program bardziej przydatny w pracy chemika – chemik, doskonale orientujący się w potrzebach branży, który potrafi dobrze programować, czy absolwent informatyki, który o pracy chemika nic nie wie?

W Projekcie „Przyszły Programista” biorą udział m.in. absolwenci chemii i technologii chemicznej. Sposób w jaki radzą sobie w Projekcie, pokazuje, że po takich kierunkach ma się odpowiednie przygotowanie do tego, aby nauczyć się programowania i naprawdę się w nie wciągnąć. Monika – mgr inż. technologii chemicznej, a zarazem uczestniczka Projektu – napisała „Programowanie jest „wciągające”, im więcej programów tworzy się samemu, tym więcej chce się nauczyć i zrobić kolejnych. Przy tym czas spędzony podczas tworzenia daje dużo satysfakcji i radości. Podczas nauki najbardziej pomaga mi moja wytrwałość, cierpliwość i dokładność.” (fragment opinii Moniki ze strony: http://przyszlyprogramista.pl/opinie). Wykształcenie chemiczne wsparte odpowiednimi cechami, o których mowa jest w wymaganiach na stronie: http://rekrutacja.przyszlyprogramista.pl dają szansę na zostanie naprawdę dobrym programistą.

Poza tym, można się zastanowić czy za 10 – 20 lat umiejętność programowania u każdego inżyniera nie będzie normą? Może są to daleko idące spekulacje, ale pomyśl – na niektórych studiach niezwiązanych z programowaniem pojawiają się przedmioty, które do tego tematu wprowadzają. Już teraz wyłania się w dyskusji publicznej wątek, by dzieci od najmłodszych lat uczyć programowania. Nowe plany nauczania w szkołach podstawowych przewidują większe ilości godzin informatyki. I mówi się o tym jako o dostosowaniu do realiów XXI wieku. Zatem scenariusz, że w przyszłości pracownicy, niezależnie od branży, będą musieli umieć programować jest bardzo prawdopodobny.

Ile zarabia chemik a ile programista?

Programiści obecnie mają bardzo dobrą sytuację na rynku pracy. Powód takiego stanu rzeczy jest prosty. Jest nim ogromny skok w rozwoju branży IT. Obecnie programowanie jest wykorzystywane w większości branż, dlatego ta umiejętność staje się bardzo cenna. Z tego powodu zarobki programisty są obecnie jednymi z najwyższych na rynku pracy. A doświadczeni i profesjonalni programiści mogą zarabiać nawet kilkanaście czy kilkadziesiąt tysięcy złotych miesięcznie. Tym bardziej, że mogą pracować zdalnie w Polsce dla firm zagranicznych (a wynagrodzenie mogą otrzymywać w euro lub dolarach). Kolejnym atutem ich pracy jest fakt, że programowanie nie musi wiązać się z pracą na pełen etat. Można w ramach dodatkowego zarobku, jako freelancer, wykonywać zlecenia, nie wiążąc się na dłuższy czas z żadną firmą. To ważne z punktu widzenia osób, które uwielbiają swoją dotychczasową pracę (np. chemika) i nie chcą z niej rezygnować, ale ich zarobki nie pozwalają na spełnienie marzeń (wymarzoną podróż, zakup samochodu czy mieszkania). W poniższej tabeli przedstawię informację na temat tego ile zarabiają chemicy, a ile programiści wg raportu firmy Sedlak&Sedlak.

Ile zarabia chemik a ile programista?

Na poniższym wykresie porównujemy zarobki chemików i programistów.

Diagram pokazujący ile zarabia chemik i programista

Należy pamiętać, że dane przedstawione w tabeli, nie pokazują tak naprawdę górnych ani dolnych zarobków. Jest tylko informacja, że „25% zarabia mniej niż…”, a „25% zarabia więcej niż…”. W przypadku pracy programisty na wynagrodzenie wpływ ma wiele czynników, a najlepsi mogą zarabiać dużo więcej niż górna stawka przedstawiona w tabeli. Jednak wymaga to mnóstwa pracy, doświadczenia, zaangażowania, wytrwałości, cierpliwości i stałego rozwoju, czyli ciągłej nauki.

Jak pogodzić pracę chemika z nauką programowania?

Wiele osób przed podjęciem decyzji o solidnym rozpoczęciu nauki programowania (np. na kursach, szkoleniach), zastanawia się czy będzie w stanie pogodzić ją z pracą, studiami i obowiązkami rodzinnymi. Czasem są również w życiu sytuacje, które wywracają je na drugą stronę i burzą cały harmonogram dnia. W takiej sytuacji znalazł się Tomasz – mgr inż. technologii chemicznej – biorący udział w Projekcie „Przyszły Programista„. Tomek o tym szkoleniu napisał:
„Ogromną zaletą projektu jest dla mnie jego elastyczność czasowa. Mianowicie chodzi o to, że w czasie trwania projektu po raz pierwszy zostałem ojcem i trochę nam zajęło zorganizowanie logistyki życia na nowo. Z pewnością nie uda mi się poświęcać na naukę tyle czasu co na początku, ale będziemy walczyć o tą godzinę dziennie;)”.

Dlatego jesteśmy pewni, że jeśli ktoś ma wystarczającą motywację, konkretny cel i odpowiednie cechy, to jest w stanie osiągnąć to, co sobie wyznaczył. Każdemu chemikowi i osobie, która podejmie się wyzwania, aby nauczyć się programowania, życzymy powodzenia i wytrwałości w dążeniu do celu.

Satysfakcjonujących Wyzwań!
Artur Nowakowski z Zespołem Projektu PrzyszlyProgramista.pl

P.S.
Jeśli natomiast chcesz sprawdzić jak dobrym programistą mógłbyś być, to przejdź na stronę: raport.przyszlyprogramista.pl i pobierz darmowy raport, który dla Ciebie przygotowałem.
Sprawdź – Jak dobrym programistą mógłbyś być!