W tym artykule pokażemy ile zarabia logistyk oraz jak może on zwiększyć swoje wynagrodzenie. Doświadczony logistyk zarobki może mieć przyzwoite, jednak mimo to do Projektu „Przyszły Programista” zgłaszają się osoby po logistyce, które chcą zmienić branżę lub nauczyć się programowania, żeby wykorzystać tę umiejętność w swojej pracy.
Logistyk- zarobki
Na poniższej grafice zostały przedstawione zarobki logistyków według portalu Wynagrodzenia.pl. Mediana, czyli wartość środkowa wynagrodzeń to 4236 zł brutto.
Co wpływa na zarobki logistyka?
Do czynników wpływających na to ile zarabiają logistycy (wg Wynagrodzenia.pl) zaliczają się:
- wykształcenie – absolwent określonych kierunków lub student w trakcie nauki,
- region zatrudnienia – kwestia pracy w małej lub dużej miejscowości,
- kapitał firmy – od budżetu firmy zależna jest wysokość wynagrodzenia jej pracowników,
- staż pracy – większe doświadczenie pracownika oznacza wyższe wynagrodzenie,
wielkość firmy, w której logistyk jest zatrudniony.
Jaki jest sposób na zwiększenie zarobków logistyka?
Na rynku pracy występują zawody, na które jest mniejsze lub większe zapotrzebowanie. Jedne z nich są płatne lepiej, a inne nieco gorzej. Zawód programisty jest dobrze płatnym zawodem, na którego jest ogromny popyt. Posiadanie dodatkowego zawodu pozwala na to, aby logistyk zarobki mógł zwiększyć. W dodatku mając drugi zawód ma on większe szanse na znalezienie pracy. Porównując ile zarabia logistyk, a ile programista dochodzi się do wniosku, że praca w branży programistycznej bardziej się opłaca. Perspektywa otrzymywania wyższego wynagrodzenia oraz zapotrzebowanie na rynku pracy na programistów najbardziej motywuje logistyków do nauki nowego zawodu. Sposobem na zwiększenie ich zarobków jest, więc praca jako programista lub wykorzystanie umiejętności programowania w swojej dotychczasowej pracy.
Logistyków do podjęcia nauki programowania motywują:
Prestiż zawodu programisty– kandydaci do Projektu PrzyszlyProgramista. pl uważają, że programista jest zawodem przyszłości dającym większe perspektywy rozwoju zawodowego niż praca w logistyce. Wiedzą, że dzięki byciu programistą mogą mieć dobrą pracę, dzięki której zapewnią sobie godne zarobki oraz będą mogli stale rozwijać swoje kwalifikacje. Zaznaczają też, że dzięki wysokim zarobkom można zapewnić bezpieczeństwo ich rodzinom.
Wyzwania– perspektywa ciągłej nauki, konieczność rozwiązywania logicznych problemów oraz możliwość wdrażania autorskich rozwiązań determinuje logistyków do nauki programowania.
Szansa na dobrą zmianę– zdarza się, że naukę programowania rozpoczynają logistycy, których nie satysfakcjonuje dotychczasowa praca w biurze. Perspektywa stania się programistą, dzięki praktycznej nauce programowania jest dla nich okazją do dokonania dobrej zmiany.
Szybka droga do wysokich zarobków– niektórzy kandydaci do Projektu pracujący w firmach logistycznych uważają, że muszą długo pracować w jednej firmie, aby otrzymać podwyżkę. Według nich zarobki logistyka nie są zadowalające. Perspektywa długiej ścieżki kariery celem uzyskania satysfakcjonującego wynagrodzenia nie każdemu z nich odpowiada. Szansę dla siebie upatrują w branży programistycznej, w której wejście na najwyższe szczeble rozwoju zawodowego potrafi zająć tylko pięć lat. Jeśli programista rozpoczynający karierę ma predyspozycje do wykonywania tego zawodu i jest silnie zmotywowany do nauki, to w ciągu pięciu lat jest w stanie osiągnąć stanowisko Senior Developera i zarobki w okolicach 9 000 zł. Sytuacja ta jest nie do pomyślenia w innych branżach. Przykładowo lekarze dochodzą do najwyższych stanowisk i górnych zarobków dopiero po kilkunastu latach pracy. Zjawisko to jest pewnym fenomenem branży IT.
Twórcze zajęcie– praca jako programista umożliwia twórcze zaangażowanie się, dzięki tworzeniu autorskich programów.
Konkurencyjność na rynku pracy– obecnie umiejętność programowania jest bardzo ważna na rynku pracy. Dlatego kandydaci chcąc wyróżnić się spośród innych decydują się zostać programistami. Uważają, że jeśli osiągną swój cel rozwinie to ich możliwości zawodowe.
Tworzenie rozwiązań przydatnych w codziennym życiu– duża ilość osób biorąca udział w rekrutacji do Projektu „Przyszły Programista” mówi, że chciałoby stworzyć coś, co będzie miało wartość i pomoże innym ludziom. Zależy im, aby efekty ich pracy zostały docenione przez osoby, które będą z nich korzystać.
Optymalizowanie programów– zdarza się, że kandydaci do Projektu pracujący w branży logistycznej dostrzegają możliwość ulepszenia swojej pracy. Mają wiele pomysłów jak poprawić i usprawnić programy, na których pracują. Nie potrafią tylko przełożyć swoich inicjatyw na język programistyczny. Właśnie ten fakt determinuje ich do wzięcia udziału w szkoleniu.
Możliwość pracy zdalnej– ewentualna praca w domu jest atrakcyjna dla części kandydatów. Według nich praca w miejscu zamieszkania pozwala na spędzanie większej ilości czasu z rodziną. Podoba im się także perspektywa samodzielnego organizowania czasu pracy.
Wolność ubioru w pracy– część kandydatów do Projektu wskazuje na fakt, że w branży programistycznej nie obowiązuje dress code. Wiedzą, że programiści mogą pozwolić sobie na nieformalny strój. Uważają, że jest to jedna z zalet bycia programistą, ponieważ dzięki temu panuje luźniejsza atmosfera w pracy.
Zarobki logistyka, a zarobki programisty
W celu przekonania się ile zarabiają logistycy w stosunku do programistów i czy rzeczywiście kwoty te znacznie się różnią, poniżej pokazujemy porównanie ich wynagrodzeń według portalu Wynagrodzenia.pl
Może wydawać się, że programowanie ma niewiele wspólnego z logistyką. Jednak, gdyby przyjrzeć się logistyce nieco bliżej, okazuje się, że studiowanie tego kierunku pomaga kształtować umiejętności mogące przydać się programiście. Ukończenie studiów logistycznych wymaga dużo pracy oraz posiadania odpowiednich cech. Osoby po logistyce biorące udział w rekrutacji do Projektu „Przyszły Programista”, nieraz zastanawiają się, czy są odpowiednimi kandydatami, aby zostać programistami. Dzięki swoim studiom (przedmiotom takim jak: planowanie, projektowanie i badanie efektywności procesów logistycznych, zarządzanie projektami i procesami) zdobywają umiejętności, które pozwalają im na efektywną naukę programowania. Podczas studiów logistycznych uczą się również matematyki i statystyki – co pomaga im trenować logiczne myślenie, które w zawodzie programisty jest bardzo ważne. Podsumowując, studiowanie logistyki dobrze przygotowuje do nauki programowania. Dzięki temu logistycy mogą nie tylko całkowicie się przebranżowić i zostać programistami, ale także nauczyć się go, aby następnie wykorzystać tę umiejętność w swojej dotychczasowej pracy.
Co logistyk mówi o nauce programowania?
Jednym z logistyków, który wziął udział w Projekcie ”Przyszły Programista” jest Oskar Białek, inżynier logistyki przedsiębiorstw. Dzięki udziałowi w szkoleniu stał się programistą. Po ukończeniu szkolenia otrzymał pracę jako Junior SQL Developer, a konkretnie jako Młodszy Inżynier ds. Wsparcia Oprogramowania. Oskar o tym szkoleniu napisał m.in.:
„(…) W Projekcie nie stawia się na naukę wszystkich zagadnień na pamięć, az materiałem nie działa się „na wariata”. Wszystko jest poukładane, każdy kolejny etap i przekazywaną w nim wiedzę przyswajasz w tempie najodpowiedniejszym dla Ciebie. Projekt nie ma charakteru typowej szkoły programowania – gdzie w ciągu 8-mio godzinnego dnia „pracy” masz szansę nauczyć się (tylko bądź aż) tyle, co reszta grupy. Tu wiedzę przyswajasz samemu, wtedy i w takich porcjach, jakie są dla Ciebie w danym momencie najwygodniejsze. (…)”
Oskar udowadnia, że możliwa jest jednoczesna praca w logistyce oraz nauka programowania. W czasie udziału w szkoleniu pracował jako Koordynator ds. Logistyki. Pełna wypowiedź Oskara oraz więcej informacji na jego temat znajduje się na stworzonej przez niego stronie: OskarBialek.it
Porady na temat nauki programowania, godzenia jej z różnymi obowiązkami (pracą, studiami, obowiązkami rodzinnymi – życiem prywatnym) oraz opinie uczestników Projektu, znajdziesz na stronie, gdzie są zebrane ich wypowiedzi:PrzyszlyProgramista.pl/opinie
Dołącz i Ty do fascynującego świata IT!
Spodobał Ci się powyższy artykuł? Chciałbyś zostać programistą i dołączyć do branży IT? Jesteś inżynierem lub absolwentem studiów ścisłych? Jeśli odpowiedziałeś 3xTAK, to możesz wziąć udział w rekrutacji do Projektu „Przyszły Programista”!
Jeśli przejdziesz wymagającą rekrutację, a następnie ambitne szkolenie, to droga do świata IT stanie przed Tobą otworem!
Wejdź teraz na stronę https://rekrutacja.przyszlyprogramista.pl a następnie wyślij swoje CV na dole strony w formularzu i przekonaj się czy nadajesz się na programistę!
Satysfakcjonujących Wyzwań!
Artur Nowakowski z Zespołem Projektu „Przyszły Programista”
P.S.
Jeśli natomiast chcesz sprawdzić jak dobrym programistą mógłbyś być, to przejdź na stronę: raport.przyszlyprogramista.pl i pobierz darmowy raport, który dla Ciebie przygotowałem.
Sprawdź – Jak dobrym programistą mógłbyś być!