Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

×


Inżynier budowy ‒ zarobki i sposoby na ich zwiększenie

W tym artykule przedstawimy sytuację zawodową osób po inżynierii budownictwa, w tym osób pracujących jako inżynier budowy. Zarobki tych osób będą tematem, na którym szczególnie się skupimy. Pokażemy też ile zarabia kierownik budowy. Okazuje się, że dla wielu  inżynierów budowy zarobki nie są satysfakcjonujące. Jest to jeden z najczęstszych powodów (ale nie jedyny), dla którego do Projektu „Przyszły Programista” napływają zgłoszenia od osób po budownictwie.

ile zarabia inżynier budowy

Ile zarabia kierownik budowy? Ile zarabia inżynier budowy? A ile osoby na innych stanowiskach?

Na poniższym wykresie przedstawiliśmy ile zarabia kierownik budowy oraz jak jego zarobki wyglądają na tle innych stanowisk dla osób po inżynierii budownictwa.

inżynier budowy zarobki

Jakie czynniki wpływają na to ile zarabia inżynier budowy?

Jak podaje portal wynagrodzenia.pl na wysokość wynagrodzenia inżyniera budowy wpływają m.in. poniższe czynniki:

  • kapitał firmy,
  • region zatrudnienia,
  • wykształcenie,
  • staż pracy,
  • wielkość firmy.

Co może zrobić inżynier budownictwa, aby zwiększyć swoje zarobki?

Inżynierowie budownictwa ‒ w tym kierownicy budowy ‒ zarobki mogą zwiększyć poprzez wydłużenie swojego czasu pracy, albo zmianę pracodawcy. Mogą również starać się awansować w swojej branży na stanowiska, na których można więcej zarobić. Jeśli ktoś ma umiejętności menedżerskie może starać się objąć stanowisko kierownicze. Jednak nie są to jedyne rozwiązania. Dobrym sposobem na zwiększenie zarobków może być rozpoczęcie pracy w innej w branży. Jedną z branż, która pozwala na otrzymywanie wysokich zarobków jest branża IT. Poza tym już na samym początku rozpoczęcia w niej pracy można otrzymywać dobrą pensję. Coraz więcej osób po inżynierii budownictwa zgłasza się do Projektu „Przyszły Programista”, żeby nauczyć się programowania. Wielu z nich chce się całkiem przebranżowić, by zostać programistami, a inni myślą o wykorzystaniu umiejętności programowania w obecnej pracy.

Na poniższym wykresie pokazujemy ile zarabiają inżynierowie budownictwa w porównaniu z programistami na różnych stanowiskach. Uwagę zwraca to ile zarabia kierownik budowy czy kierownik robót w porównaniu z kierownikiem zespołu IT. Jest to spora różnica, która zapewne przekonuje wiele osób po budownictwie do nauki programowania w celu przebranżowienia się.

Ile zarabia kierownik budowy a ile programista

Pozostałe powody, dla których inżynierowie budownictwa chcą zostać programistami:

Osoby rozpoczynające naukę programowania kierują się różnymi motywami. Poniżej przedstawiamy, co wpływa na ich decyzję:

Niezadowolenie z obecnej pracy ‒ często osoby pracujące w branży budowlanej mają dość długiej pracy na budowie. Zdarza się, że ich praca wydłuża się w efekcie nadgodzin. Zwracają także uwagę, że ich wysiłek jest nieproporcjonalny do wynagrodzenia jakie otrzymują. Natomiast inni są sfrustrowani “pracą na walizkach”. Męczące są dla nich częste wyjazdy służbowe i praca w delegacji. Najbardziej chcieliby pracować w miejscu swojego zamieszkania. Częste przebywanie poza domem nie pomaga budować dobrych relacji rodzinnych. Członkowie rodzin inżynierów pracujących w delegacji są niezadowoleni, że rzadko widzą bliską im osobę. Dlatego też inżynierowie budownictwa chcą mieć taką pracę, która pozwoli im posiadać więcej czasu dla siebie i swoich bliskich. Zależy im również, aby mieć wolny czas na realizowanie swoich pasji.

Chęć stworzenia praktycznego programu ‒ część inżynierów decydująca się na naukę programowania mówi, że chcieliby tworzyć programy, które usprawnią pracę w różnych dziedzinach życia. Zależy im na tym, aby stworzyć aplikacje, które ułatwią życie innym ludziom.

Szybka droga do wysokich zarobków ‒ inżynierowie zwracają uwagę na fakt, że programiści otrzymują odpowiednie wynagrodzenie za wykonywaną pracę bez konieczności posiadania wieloletniego stażu pracy. W branży IT wiele osób dochodzi do stanowiska Senior Developera i zarobków na poziomie 9000 brutto w ciągu 5-ciu lat (oczywiście zakładając intensywną naukę w tym czasie).

Satysfakcja i radość z wykonywanej pracy ‒ jednym z elementów, który motywuje programistów do pracy jest zadowolenie osób, które korzystają z ich stron internetowych, aplikacji mobilnych lub programów komputerowych. Chęć do pracy wzrasta wraz z powiększaniem się grona odbiorców korzystających ze stworzonego przez programistów programu. Efektem twórczej pracy programisty jest powstanie konkretnego dzieła, które może ułatwić życie innych osób. Twórcy takich aplikacji jak: BLIK (aplikacja do płatności mobilnych), moBilet (aplikacja pozwalająca na zakup biletów komunikacji miejskiej i opłacenia miejsca parkingowego), jakdojade.pl (aplikacja, która pomoga poruszać się komunikacją miejską po większych miastach Polski), Uber (aplikacja do błyskawicznego zamawiania samochodu bez udziału telefonistki), ifiszki (aplikacja przyśpieszająca naukę słówek języków obcych), Nozbe (polska aplikacja do zarządzania czasem i projektami) usprawniają życie ludzi, dzięki czemu ich twórcy osiągają satysfakcję i korzyści finansowe. Inżynierowie budownictwa zgłaszający się do Projektu „Przyszły Programista” mają pomysły na własne aplikacje i strony internetowe, które chcieliby stworzyć.

Wysokie wynagrodzenie ‒ osoby rozpoczynające naukę programowania nie ukrywają, że kwestia finansowa motywuje ich do przebranżowienia się zwłaszcza, gdy porównują zarobki w branży budowlanej z zarobkami osób pracujących w branży IT. Część z nich zaznacza, że dzięki dobrej pensji ich rodziny zyskają stabilizację finansową.

Nauka języka obcego ‒ niektóre osoby po budownictwie zwracają uwagę, że nauka programowania jest dobrą okazją do „podszlifowania” języka angielskiego. Angielski jest istotny w branży programistycznej, ponieważ w każdym języku programowania słowa kluczowe pochodzą z języka angielskiego, do tego wiele materiałów do nauki jest właśnie anglojęzyczna.

Rozwojowa praca ‒ absolwenci uczelni technicznych postanawiają uczyć się programowania ze względu na to, że zaangażowanie własnego czasu i wysiłku w pracy jako programista realnie przełoży się na jego awans zawodowy oraz da im poczucie satysfakcji z wykonywanej pracy. Niektórzy mówią, że pracując w budownictwie czują, że się nie rozwijają, a wręcz odczuwają regres. Bywa, że brakuje im tego czego doświadczyli na studiach, czyli uczestnictwa w tworzeniu zaawansowanych projektów. Nauka programowania, a następnie praca jako programista będzie dla nich powrotem do zaangażowania się w ciekawą, wymagającą i satysfakcjonującą pracę.

Tworzenie oprogramowania dla inżynierów budownictwa – część inżynierów chce połączyć programowanie z budownictwem poprzez wykorzystanie swojego doświadczenia w firmie tworzącej programy dla branży budowlanej. Natomiast Ci którzy pracują w biurach konstrukcyjnych, chcą nauczyć się programowania, aby móc tworzyć aplikacje które ułatwią im oraz kolegom z zespołu wykonywanie wielu skomplikowanych wyliczeń.

Dobre warunki pracy ‒ osoby, które pracowały w branży budowlanej mówią, że atmosfera w pracy programisty jest przyjaźniejsza w porównaniu do tej w budownictwie. Mają w tym dużo racji, ponieważ wiele firm z branży IT stara się stworzyć jak najbardziej sprzyjające warunki pracy dla swoich pracowników. Odpowiednia organizacja biura wpływa na lepsze samopoczucie oraz pozwala wyeliminować niepotrzebny hałas. Pracodawcom  zależy na tym, aby ich pracownicy mogli pracować w skupieniu. Dlatego zdarza się, że biura w firmach programistycznych podzielone są na różne strefy aktywności. W strefie komunikacji można porozmawiać z innymi programistami. Strefa ciszy służy do pracy przy biurku. W części socjalnej można zjeść posiłek. Natomiast w strefie odpoczynku i relaksu programiści mogą np. zagrać na konsoli lub w piłkarzyki. Strefy relaksu przyczyniają się do zwiększenia produktywności pracowników. Bywa, że dzięki spędzeniu w nich kilkunastu minut programiści odświeżają swój umysł i znajdują rozwiązanie problemu, z którym wcześniej utknęli w miejscu. Pracując w biurze mogą oni umilać sobie czas także wtedy, gdy pracują przed komputerem przy biurku. Wielu programistów lubi w czasie pisania kodu włączać swoją ulubioną muzykę, której  słuchają przez słuchawki.

Ile zarabia inżynier budowy?

Możliwość pracy zdalnej ‒ inżynierowie budownictwa zwracają uwagę na zalety pracy w domu. Podoba im się, że programiści mogą pracować wszędzie, gdzie tylko mają dostęp do komputera i internetu. Zdalne wykonywanie pracy nie wymaga poświęcania czasu i pieniędzy na dojazd do firmy. Każda z godzin, która przeznaczona jest na podróż i stanie w korku może być wykorzystana jako czas spędzony z rodziną lub na wykonanie prac domowych. Pracując w domu można realizować obowiązki w wybranych przez siebie godzinach oraz robić sobie przerwy w dowolnym czasie.

Czy inżynier budownictwa jest dobrym kandydatem na programistę?

Inżynierowie budownictwa, którzy uczestniczyli w Projekcie „Przyszły Programista” byli w stanie poradzić sobie z wyzwaniami, przed którymi stawali w trakcie szkolenia. Studia na uczelniach technicznych były świetnym przygotowaniem intelektualnym do nauki programowania. Uczęszczanie na takie przedmioty jak: matematyka, fizyka, geometria, mechanika ogólna, geologia inżynierska, chemia budowlana i inne zmuszało ich do intensywnego myślenia, aby rozwiązać pojawiające się problemy. Dzięki temu podczas nauki programowania inżynierowie łatwo opanowują wiedzę oraz wykonują zadania. Są dobrze przygotowani do wykonywania zawodu wymagającego intensywnego myślenia i rozwiązywania złożonych logicznych wyzwań.

Sprawdź się

Zastanawiasz się jakie cechy powinien posiadać idealny programista? Chciałbyś zyskać pewność, że podejmując się wejścia do branży IT dokonujesz wyboru właściwej ścieżki kariery zawodowej? Ciekawi Cię w jaki sposób zweryfikować, czy faktycznie nadajesz się na programistę? Jeśli tak, to pobierz najpierw darmowy raport ze strony: https://raport.przyszlyprogramista.pl/ i sprawdź, jak dobrym programistą mógłbyś być. 

Satysfakcjonujących Wyzwań!
Artur Nowakowski z Zespołem Projektu „Przyszły Programista”

P.S.
Jeśli natomiast chcesz sprawdzić jak dobrym programistą mógłbyś być, to przejdź na stronę: raport.przyszlyprogramista.pl i pobierz darmowy raport, który dla Ciebie przygotowałem.
Sprawdź – Jak dobrym programistą mógłbyś być!