Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

×


Jak nauczyć się programować?

Jak nauczyć się programować od zera? Jeśli zadajesz sobie to pytanie, najpewniej pragniesz opanować tą przydatną umiejętność. Jak zatem rozpocząć przygodę z programowaniem?
W tym artykule opisujemy 3 sposoby, które pozwolą Ci ruszyć z miejsca. Wyjaśniamy również czego powinien na wstępie nauczyć się początkujący specjalista w tej dziedzinie. Zaczynamy!

Jak nauczyć się programowania? Idź na studia informatyczne

Jak nauczyć się programować? Studia informatyczne to najprostszy sposób. Nie oznacza to jednak, że bez takiego wykształcenia nie możesz pracować jako programista. Rzecz jasna, możesz! Chodzi o to, że studia dają solidne podstawy, które ułatwiają zdobycie pracy. Podczas nich poznaje się wiele języków programowania, m.in. C++, Javę, JavaScript, PHP itd. Ważne jest również, że dają możliwość rozwoju w wielu kierunkach. 

Ważne jest, aby wybrać studia dzienne, bo zaoczne wymagają ogromnej samodzielności, a ze względu na ograniczenia czasowe, wiele tematów porusza się „po łebkach”. A żeby edukacja przyniosła pożądane efekty, należy w pełni wykorzystać możliwości, które oferuje. Wiadomo również, że nie każdy może sobie pozwolić na pięcioletnie studia. Oznaczają one kilka lat codziennej pracy, a niektórzy muszą w tym czasie np. utrzymywać rodzinę. Nie oznacza to jednak, że drzwi do programowania wówczas bezpowrotnie się zamykają! Istnieją, na szczęście, alternatywy dla studiów, takie jak np. szkolenia online.

Jak się nauczyć programować? Zdecyduj się na szkolenia online

W kwestii tego jak nauczyć się programować jedną z najskuteczniejszych metod nauki są szkolenia online. Na rynku jest ich całkiem sporo. Jak zatem wybrać to najlepsze? Warto zwrócić uwagę na kursy zapewniające kompleksowe wykształcenie i fundamenty przydatne w każdym języku programowania. Warto wybrać szkolenie, które pozwoli uczyć się we własnym tempie. Pewne wydarzenia mogą spowodować, że w przypadku niektórych szkoleń zostaniesz w tyle, a nawet przestaniesz mieć dostęp do materiałów, za które zapłaciłeś, jeśli upłynie okres, w którym możesz korzystać z kursu.

Przed wyborem odpowiedniego kursu zapoznaj się z opiniami o nim. Zwróć uwagę, czy uczestnicy opowiadają jedynie o zdobytej wiedzy, czy również o tym, jak wzrosły ich szanse na rynku pracy. Przykładowo, w poniższym wywiadzie wideo, Bartosz Chodyła, uczestnik Projektu “Przyszły Programista”, opowiada o kursie, w którym wziął udział. Po jego ukończeniu były nim zainteresowane aż 3 firmy i mógł wybierać, gdzie chciałby pracować.

Wybierając szkolenie, sprawdź, czy w jego ramach uwzględniony jest program opieki nad początkującymi programistami. Na takich kursach uczestnicy mają własnego mentora, który odpowiada na potencjalne pytania. Komunikuje się z nimi poprzez e-maile lub Skype i dokładnie tłumaczy wybrane zagadnienie. Boisz się, że w pewnym momencie odkryjesz, iż programowanie nie jest dla Ciebie? Wybierz kurs, który możesz w każdej chwili przerwać i otrzymać zwrot za tę część szkolenia, z której już nie skorzystasz lub jeszcze lepiej taki, który oferuje jak największą ilość dni, kiedy możesz się uczyć i wycofać ze szkolenia otrzymując zwrot wszystkich zainwestowanych pieniędzy. W Projekcie “Przyszły Programista” masz na to, aż 77 dni!

Jak uczyć się programowania? Postaw na samodzielną naukę

jak nauczyć się programować

Jak nauczyć się programować od zera? Możesz to zrobić również samodzielnie, bez pomocy mentora. W internecie znajdziesz masę bezpłatnych materiałów. Teoretycznie wystarczy więc zakasać rękawy, odpalić laptopa i wziąć się do roboty. W praktyce nie wygląda to już tak różowo. Co zrobisz, gdy utkniesz w miejscu i nie będziesz wiedział, jak rozwiązać dany problem? W takich sytuacjach wiele osób się zniechęca i kończy swoją przygodę z programowaniem. Tym bardziej, że nie ma jednej drogi, którą powinno się przejść, aby zostać programistą – w każdym artykule czy filmiku możesz usłyszeć coś innego o tym jak uczyć się programowania i poznać np. wiele języków programowania jedynie „po łebkach”, podczas gdy chodzi o to, by na wstępie dobrze poznać jeden język, najlepiej C++ z którego pozostałe języki czerpały garściami, a dopiero później warto poznawać kolejne. Podczas samodzielnej nauki nie masz co liczyć również na jakikolwiek feedback, a jest on bardzo ważny zwłaszcza na tym początkowym etapie, gdzie najczęściej tworzy się brudny kod typu “spaghetti”.

Jesteś na początku programistycznej drogi i od niedawna rozważasz jak nauczyć się programowania? Jeśli tak, bardzo ważne jest uporządkowanie wiedzy pochodzącej z darmowych materiałów. Jest ich w sieci mnóstwo, ale sztuką jest umiejętne korzystanie z nich – łatwo jest się w tym pogubić, bez doświadczonego mentora, który pokaże Ci z czego warto korzystać na początku Twojej drogi, a z czego później. Jeśli zamierzasz kierować się opiniami programistów na forach, musisz przygotować się na to, że każdy z nich może mieć inne zdanie o tym jak uczyć się programowania, przy czym wielu z nich nie ma żadnego doświadczenia w nauczaniu. Jeśli więc zastanawiasz się, jak nauczyć się programować od zera samodzielnie, musisz przygotować plan działania i własny program nauki, a następnie skrupulatnie się go trzymać. Jeżeli jesteś w stanie to zrobić, chapeau bas! Warto jednak zaznaczyć, że dostępne w internecie materiały mają różną jakość, a na początku nie jesteś w stanie zweryfikować, które są dobre, a które zupełnie nieprzydatne. Układanie własnego programu nauki stanowi również – bądź co bądź – pewien eksperyment i nie wiesz, jakie będą jego finalne rezultaty.

W wielu firmach można spotkać specjalistów samouków, którzy nieraz pracują na wysokich stanowiskach. Prawda jest jednak taka, że większość z nich otrzymała pracę 5 lat temu albo i jeszcze wcześniej, kiedy to rekruterzy mieli wobec Junior Developerów o wiele mniejsze wymagania. Dzisiaj na jedno stanowisko aplikuje czasem nawet 100 osób (mówimy tu o stanowiskach dla juniorów), co sprawia, że wybierani są głównie ci najlepsi – trzeba umieć zatem bardzo dużo, a trudno jest zdobyć taką wiedzę podczas samodzielnej nauki. Warto też zaznaczyć, że po rozważaniach jak nauczyć się programowania osoby, które zaczynają uczyć się samodzielnie, wybierają jeden z trzech najpopularniejszych języków: Java, JavaScript lub Python – to błąd, ponieważ konkurują wówczas z setkami innych osób. Tymczasem warto nauczyć się języka, który jest mniej popularny wśród juniorów, aby konkurencja była dużo mniejsza. Przykładowo, może to być PHP, C#, Ruby – jeśli wyspecjalizujesz się w jednym z nich, o wiele łatwiej Ci będzie dostać pracę.

jak nauczyć się programowania

Pandemia spowodowała, że wymagania wobec Junior Developerów wzrosły – wynika to m.in. z tego, że większa liczba początkujących programistów pracuje dziś zdalnie. Dla porównania, kiedyś przyjmowano takie osoby głównie do pracy stacjonarnej, gdzie towarzyszył im starszy programista. Pomagał on Junior Developerom we wdrażaniu się oraz w nauce systemu, w ramach którego mieli programować. Obecnie, z powodu pandemii, więcej Junior Developerów pracuje zdalnie, ale od takich osób wymaga się jeszcze więcej – muszą wykazać się bowiem dużą samodzielnością. Często na rekrutacjach oczekuje się od nich, że stworzą już jakąś konkretną aplikację – dawniej, aby dostać się na takie stanowisko, wystarczyło mieć jedynie pewne pojęcie o programowaniu. Można powiedzieć, że wymagania w stosunku do Junior Developera są dziś takie, jak jeszcze kilka lat temu wobec Regular Developera. Dlatego tym bardziej ważne jest, aby zdobywać wiedzę od osób, które doskonale wiedzą jak się nauczyć programować.

Jak więc widzisz, samodzielna nauka nie będzie łatwa, jeśli chcesz wejść aż na tak wysoki poziom. Wymaga ogromnej determinacji i wielkiego zaangażowania, ale jeżeli chcesz nauczyć się programowania w taki sposób, jak najbardziej możesz to zrobić (powyżej opisaliśmy jak). W takiej sytuacji będziesz jednak musiał poświęcić więcej czasu niż na naukę w ramach szkoleń, gdzie cały materiał jest uporządkowany i dopasowany do Twojego aktualnego stanu wiedzy. Naszym zdaniem samodzielna nauka sprawdza się głównie wtedy, gdy traktuje się programowanie jako hobby. Zamierzasz znaleźć pracę w tym zawodzie? Jeśli tak, skorzystaj raczej z pomocy profesjonalisty, który wie jak się nauczyć programować i poprowadzi Cię we właściwym kierunku. 

Naucz się programowania od najlepszych!

Spodobał Ci się artykuł oraz historia jak nauczyć się programowania na przykładzie Bartosza?
Zależy Ci, aby skorzystać z maksymalnie skutecznego programu nauki, a przede wszystkim – aby po szkoleniu otrzymać wymarzoną pracę?
Dołącz do szkolenia „Przyszły Programista”. Na naszych absolwentów czeka z otwartymi ramionami mnóstwo firm. I nic dziwnego, są oni wszak świetnie wyedukowani. Część z nich otrzymuje pracę już w połowie szkolenia!

Doskonale wiemy jak się nauczyć programować. Stawiamy nacisk na praktykę, dlatego podczas kursu nauczysz się tworzenia pierwszych programów. Nie musisz się martwić, że sobie nie poradzisz – zadania będą idealnie dopasowywane do poziomu Twojej wiedzy. Co więcej, przez cały proces nauki będzie Cię prowadził nasz mentor, a jeśli w pewnym momencie utkniesz, zawsze będziesz mógł poprosić go o pomoc i cenne wskazówki. Ponadto, uzyskasz dostęp do forum, gdzie będziesz mógł korzystać z rad innych uczestników szkolenia. Przy okazji „wejdziesz” w ten  sposób w programistyczną społeczność, a przy okazji – jeśli będziesz miał ochotę – wypróbujesz programowanie w parach! 

Wejdź teraz na stronę https://rekrutacja.przyszlyprogramista.pl a następnie wyślij swoje CV na dole strony w formularzu i przekonaj się czy nadajesz się na programistę! Czekamy na Ciebie!

Satysfakcjonujących Wyzwań!

Artur Nowakowski z zespołem Projektu „Przyszły Programista”

P.S.

Jeśli natomiast chcesz sprawdzić jak dobrym programistą mógłbyś być, to przejdź na stronę: raport.przyszlyprogramista.pl i pobierz darmowy raport, który dla Ciebie przygotowaliśmy.

Sprawdź – Jak dobrym programistą mógłbyś być!