Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

×


Jak się przebranżowić? Czyli zmiana pracy bez stresu i nerwów

jak się przebranżowić

fot. Pexels

Jak się przebranżowić bez nerwów, a przede wszystkim tak, by zmiana pracy wyszła Ci na dobre? 

Wypaliłeś się w swojej pracy? Twoje zawodowe obowiązki nie sprawiają Ci już żadnej przyjemności? Nie jesteś zadowolony ze swoich zarobków? Nie widzisz perspektyw na rozwój? Ciężko Ci znaleźć motywację do pracy? Jeśli na któreś z tych pytań odpowiedziałeś “tak” to oznacza tylko jedno… zmiana pracy, a może nawet zawodu, dobrze Ci zrobi! Jak się przebranżowić bez stresu i nerwów? 

Zmiana pracy – czy aby na pewno chcesz to zrobić? 

Zanim podejmiesz decyzję o zmianie pracy, warto dobrze to przemyśleć. To proces, który wymaga czasu. Z pewnością nie zrezygnujesz z obecnej posady z dnia na dzień. Właśnie dlatego spróbuj odpowiedzieć na jedno podstawowe pytanie: dlaczego chcesz zmienić pracę? Spisz na kartce przynajmniej 5 powodów, dla których ta myśl już jakiś czas chodzi Ci po głowie. Kiedy już to zrobisz, przeczytaj zapisane punkty. Zastanów się, czy są to kwestie, na które możesz mieć wpływ lub które mogą się zmienić w przyszłości.

Posłużmy się przykładem – na Twojej liście znalazł się punkt: “zmiana pracy to dobry moment, ponieważ nie mogę dogadać się z szefem”. Niewątpliwie relacja z przełożonym to jeden z istotniejszych aspektów zadowolenia z pracy. Jednakże w tym przypadku musisz się zastanowić, czy jest to sytuacja chwilowa, uzależniona od innych czynników, a może permanentna? Jeśli to tylko tymczasowe, nie działaj pod wpływem emocji i daj sobie czas na przemyślenia. Natomiast, jeśli powodem są tylko i wyłącznie warunki finansowe, być może warto najpierw zapytać szefa o podwyżkę lub zmianę warunków.

Jak zmienić pracę? 

Kiedy jesteś na tyle sfrustrowany, głodny nowych doświadczeń i upewniłeś się, że nie lubisz swojej posady i nie widzisz szans na podwyżkę i rozwój – czas na zmianę. Jak to zrobić bezpiecznie i bez niepotrzebnego stresu? Przede wszystkim pamiętaj, aby nie rzucać pracy przed tym, aż znajdziesz nową. Nie daj Boże znajdziesz się w sytuacji, kiedy w pracy skończy ci się okres wypowiedzenia, a ty wciąż będziesz bez nowej posady. Wtedy możesz ulec presji czasu i przyjąć stanowisko na gorszych warunkach. 

Szukaj pracy na własną rękę na portalach do tego przeznaczonych, ale także popytaj przyjaciół i znajomych o pracodawców godnych polecenia. Daj także szansę specjalistom ds. HR aby sami mogli Cię znaleźć. W tym celu dopracuj swój profil na Linkedin, gdzie aż roi się od rekruterów poszukujących takich pracowników, jak Ty. Abyś stał się atrakcyjnym kandydatem na rynku pracy dopracuj swoje CV i dobrze przygotuj się do rozmowy kwalifikacyjnej, jeśli zostaniesz na nią zaproszony.

Kiedy znajdziesz nową posadę, złożysz wypowiedzenie pamiętaj, aby nie palić po sobie mostów. Zostań z pracodawcą i współpracownikami w dobrych relacjach. Zmiana pracy nie zwalnia Cię z dobrych manier i z tego, że nigdy nie wiesz, jakie znajomości przydadzą Ci się na dalszych ścieżkach kariery. 

Jak się przebranżowić?

Bywają sytuacje, w których zmiana pracy nie wystarczy. Wówcza frustracja nie wynika jedynie ze złych warunków w firmie, ale po prostu – z wykonywanego zawodu. Zatem być może to ostatni moment by w końcu czerpać satysfakcję z zawodowych obowiązków. Przedstawiamy Wam kilka rad, jak się przebranżowić. Jakich? 

Przede wszystkim zastanów się, co chciałbyś robić, w czym jesteś dobry, jakie masz marzenia zawodowe do spełnienia. Najlepiej, gdybyś nie zmieniał swojej profesji o 180 stopni. Jeśli skończyłeś studia techniczne, warto abyś pozostał w tym obszarze zainteresowań. Wówczas Twoje dotychczasowe doświadczenie zawodowe może się przydać w dalszym rozwoju. 

Najważniejszą kwestią w przypadku zmiany zawodu jest zdobywanie wiedzy i nowych umiejętności niezbędnych do wykonywania nowej pracy. Zatem jeśli zastanawiasz się, jak się przebranżowić w wybranym kierunku, podejmij konkretne kroki by osiągnąć cel. Zapisz się na kurs lub szkolenie, które poszerzą Twoje kompetencje w określonej dziedzinie. Możesz także szukać w internecie, w książkach nowych informacji i uczyć się na własną rękę. Warto także, abyś szukał praktyk i wolontariatu, które pomogą Ci w zdobywaniu niezbędnego doświadczenia. A kiedy będziesz gotowy – rozpocznij poszukiwania pierwszej pracy w nowym zawodzie! 

Jak się przebranżowić do IT? 

Ze względu na wysokie zarobki, bardzo komfortowe warunki pracy, stabilność oraz wizję przyszłościowego zawodu, coraz więcej osób myśli o tym, jak się przebranżowić do IT. Kiedyś odpowiedź na to pytanie była bardzo prosta. Wystarczyła podstawowa wiedza z zakresu programowania, by starać się o posadę junior developera. Tymczasem dziś sprawa jest nieco trudniejsza…

O jedno stanowisko młodszego programisty najczęściej ubiega się kilkadziesiąt osób, dlatego konkurencja jest ogromna. Wobec tego kandydaci, aby dostać pierwszą pracę w IT muszą wykazać się dużą wiedzą i umiejętnościami. Jak to zrobić? 

Zmiana pracy przy udziale Projektu “Przyszły Programista” 

Dołącz do Projektu “Przyszły Programista”, gdzie krok po kroku zostaniesz przeprowadzony przez wszystkie dziedziny programowania od algorytmiki, przez programistyczne podstawy aż do specjalizacji, którą sam wybierzesz. Zdobędziesz solidną wiedzę, umiejętności i doświadczenie takie, jakie mają absolwenci dobrych studiów informatycznych. Dzięki temu zyskasz gwarancję, że po ukończeniu szkolenia znajdziesz pierwszą pracę w IT. 

W Projekcie uczysz się w swoim tempie dostosowanym do sytuacji życiowej. Możesz zdobywać wiedzę godzinę dziennie, dwie, a nawet osiem – dokładnie tyle, ile możesz w danej chwili. Jeśli potrzebujesz, możesz zrobić sobie dłuższą przerwę od nauki i wrócić, gdy będziesz miał możliwości i chęci. 

Co więcej, w Projekcie “Przyszły Programista” świeżo zdobytą wiedzę teoretyczną będziesz od razu przekuwał na praktykę w postaci napisanych przez Ciebie programów. Nad Twoją pracą nad zadaniami domowymi zawsze będzie czuwał mentor, na którego możesz liczyć na każdym etapie nauki. Sprawdzi  każdy, napisany przez Ciebie kod. Dostaniesz od niego szczegółowy feedback w postaci wideo, w którym opowie Ci on, co zrobiłeś dobrze, jakie popełniłeś błędy, a co możesz zrobić, by Twoje programy stawały się jeszcze lepsze. Nasi mentorzy ponadto odpowiedzą na każdą Twoją wątpliwość i zmotywują Cię do działania, jeśli będzie taka potrzeba. 

Brzmi świetnie, prawda? 

Zatem, jeśli chcesz się przebranżowić, dołącz do Projektu “Przyszły Programista”. Dzięki niemu zmiana pracy będzie na wyciągnięcie ręki, wystarczy sięgnąć! Weź udział w niezobowiązującej rekrutacji i rozpocznij swoją przygodę z programowaniem. 

Rekrutacja do Projektu tutaj >>> 

Jeśli jeszcze nie jesteś gotowy do wzięcia udziału w rekrutacji, a zastanawiasz jak dobrym programistą mógłbyś być… Pobierz darmowy RAPORT, skąd dowiesz się, czy programowanie to droga dla Ciebie. Dodatkowo otrzymasz od nas wiele wartościowych materiałów o tym, jak wygląda codzienność w branży IT i praca junior developera. Poznasz także moich wspaniałych absolwentów, którzy dziś pracują jako wykwalifikowani programiści.