Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

×


Jak szybko się uczyć? Poznaj sprawdzone sposoby na naukę!

Jak szybko się uczyć? Chcielibyśmy, aby odpowiedź na to pytanie była prosta, a nauka przychodziła bez większych trudów. Jednak brak sprawdzonych metod zdobywania wiedzy może prowadzić do frustracji i ograniczenia motywacji. Poznaj nasze sposoby na naukę, które szybko przyniosą upragnione efekty! 

jak szybko sie uczyc

Nauka zdecydowanie przychodzi łatwiej, gdy ma się kilka lub kilkanaście lat. Wtedy nasz umysł zdecydowanie szybciej przyswaja wiedzę i jest przyzwyczajony do regularności – w końcu codziennie (poza wakacjami) trzeba było iść do szkoły. Tymczasem gdy dorosłeś, skończyłeś studia, zapewne chciałeś jak najszybciej zapomnieć o nauce, pracować i mieć tzw. “święty spokój”. 

Okazuje się jednak, że w pracy nie zawsze ten “święty spokój” przychodzi, a wręcz przeciwnie – mogą pojawić się trudne momenty, Dlaczego? Z wielu powodów – ten stan powodują na przykład: brak satysfakcjonującego wynagrodzenia, brak możliwości awansu czy rozwoju, a może po prostu – niekomfortowe warunki. Wtedy z pewnością pojawi się pomysł o tym, aby poszukać nowych kompetencji, które sprawią, że będziesz mógł zmienić pracę na lepszą, a nawet się przebranżowić. 

Jak szybko się uczyć? 

Gdy w Twojej pracy przyszedł kryzys i zaczęła pojawiać się myśl o przebranżowieniu lub zdobywaniu nowych kompetencji, zapewne poczułeś strach, czy sobie poradzisz, czy dasz radę znów się uczyć? Nie wyobrażasz sobie, jak Twój zmęczony latami zdobywania wiedzy mózg, poradzi sobie z nowym wyzwaniem. Przychodzimy Ci dziś z pomocą i przedstawiamy Ci nasze sposoby na naukę. 

Motywacja – postaw sobie cel

W procesie nauki niezwykle istotna jest motywacja. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak szybko się uczyć, musisz określić swój cel – co właściwie chcesz osiągnąć. Dzięki temu będziesz cieszył się z każdego kroku, który będzie przybliżał Cię do jego osiągnięcia. Widząc swoje postępy, będziesz czuł, że idziesz dobrą drogą, że słusznie podjąłeś się nowego wyzwania!

Do wyznaczonego przez siebie celu idź… małymi krokami. Co to oznacza? Mamy na myśli to, że aby nauka przychodziła Ci z łatwością i przyjemnością, musisz mierzyć siły na zamiary. W dwie godziny nie nauczysz się całego podręcznika do nauki języka programowania, czy określonej profesji. Określając plan działania, weź pod uwagę aspekty takie jak: ile masz czasu, jak wygląda Twoja sytuacja życiowa, jak długo jesteś w stanie się skupić, jak bardzo jesteś zmęczony po pracy, itp. Jeśli realnie określisz swój program, to skrupulatnie będziesz go realizował. Natomiast, jeśli wybierzesz cel naprawdę trudny do osiągnięcia, możesz się sfrustrować, stracić motywację, a w końcu… zrezygnować.

Dlatego, abyś mógł skutecznie się uczyć, musisz odpowiednio podzielić materiał do nauki. Oznacza to, że cały proces musi przebiegać według logicznie usystematyzowanego schematu, a poszczególne etapy nie mogą być ani zbyt długie ani zbyt krótkie. Dostosowany i uporządkowany program nauki to jeden z gwarantów ostatecznego sukcesu.

Chcesz rozpocząć przygodę z programowaniem? Dołącz do Projektu “Przyszły Programista” >>> 

Pozbądź się rozpraszaczy 

Bez wątpienia, rozproszenie uwagi, brak koncentracji to zmora naszych czasów. Gdy tylko mamy wolną chwilę – sięgamy po telefon. Najczęściej tracimy czas przeglądając relacje na Instagramie, sprawdzając co nowego w świecie YouTube i co w danej chwili robią nasi znajomi. Lubimy wiedzieć, co dzieje się w świecie, nie chcemy, by cokolwiek nas ominęło. Smartfon, który jest pod ręką, kusi. A szczególnie, gdy jest konkretna praca lub nauka do wykonania. 

Dlatego, jeśli wiesz, że danego dnia, w danych godzinach chcesz się uczyć – odłóż telefon na bok. Wycisz dźwięk, aby nie rozpraszały Cię żadne powiadomienia i zostaw go w innym pokoju. Wyciągniesz z tego dwie podstawowe korzyści. Pierwsza – być może nauczysz się żyć bez smartfona w pobliżu (przynajmniej przez określony czas). Druga – choć na początku myśli mogą krążyć wokół poszukiwania telefonu, później zapomnisz o nim i na czas nauki będziesz mógł 100 % swojej uwagi poświęcić na omawiane przez Ciebie zagadnienie.  

Oczywiście nie musi rozpraszać Cię tylko telefon. Może to być bałagan w pokoju, nieposprzątane biurko, telewizor, hałasujący współdomownicy i inne czynniki. Pamiętaj jednak, że aby proces nauki przebiegał naprawdę skutecznie, musisz usunąć lub ograniczyć to, co nie pozwala Ci się skupić. Jeśli jest to bałagan, zanim zaczniesz się uczyć – posprzątaj. Jeśli to hałas – poproś bliskich, by na czas Twojej nauki byli nieco ciszej. Jeśli to telewizor – wyłącz go. Proste, prawda? 

Regularność 

Podstawą sukcesu, gdy chcesz szybko i efektywnie się uczyć jest regularność. Pewnie nie odkryliśmy Ameryki, ale bez tego…ani rusz! Nie bez powodów nauczyciele w szkole i na studiach mówili nam, byśmy nie odwlekali nauki na wieczór przed sprawdzianem czy kolokwium. Dlaczego? 

Przede wszystkim dlatego, że im częściej się uczysz, tym bardziej wzrasta poziom Twojej koncentracji, a proces nauki przychodzi o wiele sprawniej. To tak, jak w sporcie – im więcej trenujesz – tym lepiej wykonujesz określone ćwiczenia. Tak samo w zdobywaniu wiedzy – im więcej czasu poświęcasz, im częściej ćwiczysz pamięć – tym szybciej zapamiętujesz i skuteczniej się uczysz. Proste, prawda?

Jest to szczególnie ważne, jeśli już jakiś czas nie miałeś styczności z nauką. To oznacza, że Twój mózg najpierw musi przyzwyczaić się do wysiłku, by potem wejść na tryb 100 % efektywności. Zatem, jak szybko się uczyć? Postaw na systematyczność i małe kroki. 

Rozgrzewka umysłu 

Wspomnieliśmy o treningu… Zanim przejdziesz do konkretnych ćwiczeń np. na siłowni, najpierw musisz zrobić porządną rozgrzewkę. Robisz to po to, aby zbytnio nie obciążyć mięśni, by były przygotowane do intensywnego wysiłku. Dzięki odpowiedniej przebieżce, Twoje mięśnie będą przygotowane do wzmożonej pracy, a na drugi dzień nie powinieneś odczuwać skutków wczorajszego treningu. Podobnie jest w nauce. 

Jeśli chcesz, by Twój umysł był gotowy na intensywną pracę, by zbytnio go nie przeciążyć – musisz porządnie się rozgrzać. Jak to zrobić? Artur Nowakowski – założyciel Projektu “Przyszły Programista” radzi, by pomiędzy nauką programowania znaleźć czas na przykład na to, aby grać w gry logiczne. Szachy, mahjong czy inne – to rewelacyjna opcja. Poza dobrym działaniem na funkcjonowanie Twojego mózgu, to przede wszystkim ciekawa i wartościowa forma spędzania wolnego czasu. 

Dobrym sposobem na to, jak szybko się uczyć jest to, by rozgrzać umysł np. poprzez rozwiązywanie sudoku, czy nauka żonglowania. Dzięki tym umiejętnościom w mózgu następuje przyrost substancji szarej i białej, co powoduje stymulację kory wzrokowej. Oznacza to, że żonglowanie zwiększa liczbę neuronów i wpływa na synchronizację obu półkul mózgowych, dzięki czemu będziesz lepiej zapamiętywał, a procesy myślowe będą zachodziły szybciej.  

jak szybko się uczyć

Czas na odpoczynek 

Znów odniesiemy się do sportu. Dokładnie tak, jak przy intensywnym wysiłku fizycznym, aby nie przeciążyć organizmu, musisz znaleźć czas na regenerację. Tak samo jest w przypadku aktywnego okresu nauki. Kiedy codziennie przyswajasz wiedzę, Twój mózg może przeciążyć się ilością materiału, a przez to stać się mniej produktywny niż byś chciał. Dlatego, gdy czujesz się zmęczony, gdy nie masz motywacji i wiesz, że to nie Twój dzień na naukę – postaw na relaks. 

Jeśli chcesz sprawdzić, jak szybko się uczyć – zacznij od odłożenia komputera na bok. Gdy uczysz się np. biorąc udział w kursie online, bardzo wiele czasu spędzasz przed ekranem. Twoje oczy i umysł muszą od tego odpocząć! W zamian za czas przed laptopem czy telefonen, postaw na sport – wybierz taką dziedzinę, która sprawia Ci satysfakcję, którą lubisz, a nie do której się zmuszasz. Spędź czas ze swoimi bliskimi – zagrajcie w gry planszowe, obejrzycie wspólnie film, serial lub po prostu – rozmawiajcie w nieskończoność. Czas spędzony z przyjaciółmi i rodziną z pewnością pozwoli Ci zregenerować obciążony nauką umysł.

Rozbudź w sobie pasję! 

Odpowiedź na to jak szybko się uczyć jest prosta. Jeśli uczysz się tego, co sprawia Ci satysfakcję, przyjemność – wiedza przyswaja się sama. Zatem, gdy chcesz doszlifować swoje umiejętności, zdobyć nowe kwalifikacje, przebranżowić się… Spróbuj rozbudzić w sobie pasję. Wtedy nauka nie będzie dla Ciebie tylko przykrym obowiązkiem, ale przede wszystkim przyjemnością. 

Brzmi nierealnie? A jednak! Zdobywanie nowych umiejętności naprawdę może dać Ci frajdę, jeśli tylko odpowiednio do tego podejdziesz. Weźmy na tapet przykład, byś lepiej mógł zrozumieć, co mamy na myśli – chcesz nauczyć się programowania. Wówczas musisz odkryć, jak niezwykle fascynujący jest świat IT. Gdy poszerzasz swoją wiedzę, wkrótce odkryjesz, jak wiele elementów łączy się w jedną całość. Gdy zaczniesz pisać własny kod, pewnie niejednokrotnie się sfrustrujesz, że program nie działa, że coś Ci nie wychodzi.

I wtedy, jeśli podejdziesz do tego tak, jak do ekscytującej zagadki, a nie jak do problemu, rozwiązanie wkrótce przyjdzie i nauka będzie przychodziła Ci sprawniej. Gdy samodzielnie lub ze wskazówką mentora uda Ci się dotrzeć do przyczyny niedziałającego programu, poczujesz dziką satysfakcję. Po jednym sukcesie będziesz chciał więcej i więcej. To tak, jak z łamigłówkami, nie da się poprzestać na jednej. Tak właśnie rozbudzisz swoją pasję, a kolejne zadania domowe nie będą dla Ciebie przykrym obowiązkiem, ale kolejnym, niesamowitym wyzwaniem. Zatem…jak szybko się uczyć? Rozbudź w sobie pasję! 

Sposoby na naukę… programowania!

Oto nasze sposoby na naukę! Ale, skoro już jesteśmy przy programowaniu… Może chciałbyś zdobyć tę wyjątkową, niezwykle cenioną dziś umiejętność? Chcesz dowiedzieć się, jak szybko się uczyć w praktyce? Dołącz do Projektu “Przyszły Programista”, który krok po kroku przeprowadzi Cię przez zdobywanie wiedzy z zakresu różnych języków i technologii. Świat dynamicznie się zmienia, mamy do czynienia z coraz to nowymi technologiami. Nastała era komputerów i internetu, co powoduje, że wiele zawodów już właściwie nie istnieje. Niemało inżynierów tuż po ukończeniu studiów wyższych, nie miało pracy w swoim zawodzie lub posada, którą zdobyli nie była satysfakcjonująca. Dlatego… zostań kowalem swojego losu i zrób wszystko, by stać się jednym z najlepiej opłacanych i poszukiwanych pracowników na rynku pracy. 

Czego nauczysz się w Projekcie?

W naszej szkole programowania “Przyszły Programista”, krok po kroku przeprowadzimy Cię przez cały program nauki, który udoskonalamy i rozwijamy od 2014 r., co sprawia, że jesteśmy prawdziwymi ekspertami. Każdego studenta traktujemy indywidualnie, dzięki czemu zyskujesz pewność, że na drodze do zawodu marzeń nie zostaniesz sam. Dajemy Ci najlepsze materiały do nauki, a dodatkowo dostaniesz od nas szczegółowy feedback do napisanych przez Ciebie programów. Dzięki temu robisz postępy i ulepszasz swój kod! Ponadto, w naszej szkole uczysz się online – możesz w każdej chwili, w każdym miejscu zasiąść przy biurku i uczyć się w tempie dostosowanym do Twoich możliwości – pół godziny dziennie, godzinę, dwie, albo osiem. Jeśli będziesz potrzebował, możesz także zrobić sobie przerwę 

W Projekcie “Przyszły Programista” podobnie jak na studiach, nauczymy Cię programować w wielu językach – rozpoczniemy od C++, przejdziemy przez Javę, JavaScript, PHP i wiele innych. W Projekcie poznasz fundament programistyczny, uniwersalny dla każdego języka programowania. To sprawi, że w kolejnych etapach będziesz mógł wyspecjalizować się w wybranej przez Ciebie technologii. Zdobędziesz wiedzę dokładnie taką, jak absolwenci dobrych studiów informatycznych, a na zakończenie kursu będziesz pisał kod tak, jak profesjonalni programiści. Nasza szkoła programowania to absolutnie unikatowa przestrzeń w internecie, gdzie zdobędziesz wiedzę, doświadczenie, a także… gwarancję znalezienia pracy w IT. Wszyscy nasi absolwenci szybko rozpoczęli swoją karierę jako programiści. Gdyby zdarzyło się jednak, że z jakichś powodów do pół roku od zakończenia kursu, nie udałoby Ci się zdobyć posady w branży – zwrócimy Ci 50 % zainwestowanych w Projekt pieniędzy. 

Podejmij wyzwanie!

Jeśli chcesz poznać sposoby na naukę programowania, odkryć w sobie nową pasję i mieć szansę na zdobycie zawodu przyszłości w branży IT – dołącz do Projektu “Przyszły Programista! Jeśli jesteś zdeterminowany, dokładny i cierpliwy, a w dodatku skończyłeś studia na kierunku inżynierskim lub ścisłym – spróbuj swoich sił. Weź udział w niezobowiązującej rekrutacji do Projektu lub napisz do nas na adres:  rekrutacja@przyszlyprogramista.pl. Jak szybko się uczyć – dowiedz się już dziś razem z nami!

Gdyby jednak wciąż pozostawała w Tobie nutka niepewności, czy programowanie to dobra droga dla Ciebie… Pobierz raport, z którego dowiesz się, czy posiadasz cechy, aby zostać dobrym programistą.

Raport do pobrania tutaj >>>

 

Satysfakcjonujących wyzwań!

Zespół Projektu „Przyszły Programista”