Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

×


Jak ciekawa może być praca po Inżynierii Środowiska? Czy po Inżynierii Środowiska można zostać programistą?

Jeśli zastanawiasz się jak ciekawa może być praca po inżynierii środowiska, na jakie zarobki mogą liczyć absolwenci tytułowego kierunku oraz jakie perspektywy kariery się dla nich otwierają to gorąco zachęcam Cię do poświęcenia 3 minut i przeczytania poniższego tekstu. Podpowiem Ci jak zwiększyć swoje szanse na lepsze zarobki w zależności czy chcesz zostać w swojej branży czy chciałbyś zostać programistą. Natomiast pod koniec artykułu znajdziesz wywiad wideo z inżynierem środowiska, który opowiedział jak zmienił swoją branżę na IT.

Praca inżyniera środowiska

Studia i co dalej? Gdzie możliwa jest praca po inżynierii środowiska?

W życiu wszystkich studentów przychodzi moment, w którym muszą pożegnać swoją uczelnię i skonfrontować się z rynkiem pracy. Jej znalezienie dla absolwentów tytułowego kierunku nie musi być aż takie trudne. Mają oni kilka naprawdę ciekawych perspektyw. Zestawienie siedmiu wybranych stanowisk, które mogą objąć osoby po inżynierii środowiska, znajduje się w poniższej tabeli. Podałem tam również szacowane zarobki na podstawie raportu firmy Sedlak & Sedlak..

inżynieria środowiska praca

Trzeba przyznać, że siedem różnych stanowisk to dobra perspektywa. Oczywiście nie wszystkie są dostępne od razu dla absolwentów. Żeby objąć stanowisko kierownicze czy specjalisty trzeba mieć za sobą kilka lat doświadczenia oraz solidną wiedzę. Niemniej po zakorzenieniu się w branży można awansować na tę pozycję, która dla absolwenta jest najbardziej kusząca.

Oprócz wybranych stanowisk powyższa tabela przedstawia również szacowane zarobki. Przyjrzyjmy się kwotom podanym w netto dla najliczniejszej grupy pracowników (kolumna mediana). Najmniejsze dochody przynosi posada kosztorysanta budowlanego – może on liczyć na zarobki w okolicach 3000 zł miesięcznie. Natomiast najwięcej pieniędzy statystycznie zarabia kierownik robót sanitarnych. Może on liczyć na ok 5000 zł na rękę.

Wyższe zarobki po inżynierii środowiska?

Jednym ze sposobów na zwiększenie swojej atrakcyjności na rynku pracy jest poszerzenie swoich kompetencji. Obecnie coraz bardziej popularną i pożądaną umiejętnością jest umiejętność programowania Natomiast co wspólnego z programowaniem ma praca w inżynierii środowiska o tym poniżej.

 praca po inżynierii środowiska

Praktycznie we wszystkich inżynierskich gałęziach studiów są poruszone podstawy programowania. Studenci uczą się podstawowych składni jakiegoś języka programistycznego, wykonują obliczenia i piszą proste programy. Niestety na tych podstawowych zagadnieniach przygoda z programowaniem często się kończy a przekazana, lecz nieutrwalona wiedza, szybko ulatuje z głowy.

Natomiast mając solidne podstawy programowania można je wykorzystać w swojej branży. Wszędzie tam, gdzie można wspomóc się komputerem praca przebiega dużo szybciej. Oczywiście w czasach postępującej automatyzacji wiele programów jest już dostępnych i nie trzeba wymyślać koła na nowo. Natomiast z pewnością nie raz zadałeś sobie w pracy pytanie: czy nie możnaby tego usprawnić? Osoba, która ma rozległą wiedzę z danej dziedziny i potrafi programować będzie mogła niejednokrotnie napisać program w sposób lepszy niż programista, który kończył tylko informatykę, ponieważ doskonale wie, jak ten program ma się zachowywać. To trochę jak z dziennikarzami. Najlepszym dziennikarzem sportowym niekoniecznie jest osoba, która ukończyła dziennikarstwo ale osoba zafascynowana sportem, która poszła na uzupełniające studia dziennikarskie.

Napisanie takiego programu nie tylko sprawi Ci ogromną satysfakcję, ale przyniesie realne zyski dla firmy w której pracujesz. Będzie ona mogła działać sprawniej za co z pewnością odwdzięczy Ci się finansowo.

A może się przebranżowić? Praca i zarobki programisty

Przejdę jeszcze do kwestii całkowitej zmiany branży. Może się bowiem zdarzyć, że praca po inżynierii środowiska nie jest dla kogoś atrakcyjna. Jednym z rozwiązań może być wtedy zostanie programistą.

Nie jest łatwo ująć pracę programisty w jakieś ramy. Jako programista można pracować na naprawdę różnych stanowiskach. Podejmując się jednak tej próby przedstawiam w poniższej tabeli zarobki dla 4 najbardziej popularnych specjalizacji w IT. Podaję kwoty w brutto w zależności od stażu pracy programistów:

Mediana zarobków całkowitych [brutto] programistów w zależności od specjalności i lat doświadczenia

Specjalność0-2 lat doświadczenia
średnia
2-5 lat doświadczenia
średnia
ponad 5 lat doświadczenia
średnia
Backend 5 000 8 000 13 000
Frontend 4 000 6 000 12 000
Fullstack 5 000 9 000 13 000
Testing 4 000 8 000 11 000
Dane pochodzą ze strony www.nofluffjobs.com

Widać, że na największe zarobki może liczyć fullstack i backend developer. Przeliczając powyższe kwoty na netto backend i fulllstack mogą liczyć na ponad 9 100 na rękę po 5 latach. Zastanawiasz się czy i jak to jest możliwe? Po pierwsze trzeba intensywnie uczyć się programowania w ciągu tych początkowych lat. Natomiast jeśli kto ma chęci do rozwoju to może takie zarobki osiągnąć, ponieważ awans w branży IT jest z reguły szybszy niż w innych branżachPoza tym ostatnio coraz więcej programistów przechodzi na umowę B2B. Dzięki niej mogą oni jeszcze bardziej zwiększyć swoje dochody. Obrazują to dane z poniższej tabeli:

Mediana zarobków wszystkich programistów (junior, regular, senior) w zależności od specjalności i formy zatrudnienia

SpecjalnośćUmowa B2B/kwota netto
średnia
Umowa o pracę/kwota brutto
średnia
Backend 11 000 8 000
Frontend 10 000 6 000
Fullstack 11 000 8 000
Testing 10 000 6 000
Dane pochodzą ze strony www.nofluffjobs.com

Dzięki podjęciu takiej formy zatrudnienia można realnie zwiększyć swoje zarobki o kilka tysięcy złotych oraz być szefem dla samego siebie. Kolejnym plusem pracy programisty jest często możliwość pracy zdalnej. Po osiągnięciu wprawy w programowaniu można mniejszą lub większą część pracy wykonywać z dowolnego miejsca, np. własnego mieszkania. Umożliwia to większą swobodę i elastyczność w układaniu swojego planu dnia.

Praca po inżynierii środowiska w IT? Czy ktoś przetarł przede mną ślady?

Jeśli wszystko co do tej pory napisałem wydaje Ci się tylko mniej lub bardziej ciekawą teorią to zachęcam Cię do zapoznania się z opinią Adama (https://www.linkedin.com/in/adam-golub/). Jest on jednym z absolwentów naszego szkolenia, wcześniej uzyskał tytuł magistra inżynierii środowiska na Politechnice Białostockiej. W trakcie szkolenia radził sobie bardzo dobrze. Napisał m.in. aplikację do zarządzania finansami. Dzięki niej możliwe jest kontrolowanie wydatków swoich bądź własnej firmy. Klikając tutaj możesz zobaczyć, co Adam powiedział na temat swojej aplikacji.

praca inżynieria środowiska

Oto co powiedział Adam jak czuje się jako początkujący programista:

Najfajniejsze uczucie jest wtedy, kiedy patrzę na kod dowolnej strony internetowej i jestem w stanie go zrozumieć, co byłoby nie do pomyślenia jeszcze rok temu, kiedy moje umiejętności koderskie były równe ZERO. Przed kursem nigdy wcześniej nie uczyłem się programować, nie miałem o tym pojęcia.

Natomiast poniżej możesz obejrzeć bardzo ciekawy wywiad wideo z Adamem, który pomoże Ci dowiedzieć się, czy branża IT jest odpowiednim miejscem dla Ciebie.

Dzięki nabytej umiejętności programowania Adam zwiększył swoją atrakcyjność na rynku pracy, a także swoje szanse na otrzymanie wymarzonej posady. Po ukończeniu Projektu „Przyszły Programista” rozpoczął prace w Białymstoku w firmie Glosel Sp. z o. o. jako Junior PHP Developer. Natomiast po roku pracy w tej firmie postanowił pozostać w branży IT. Jednak na odmiennym stanowisku, ponieważ obecnie pracuje jako analityk IT o czym opowiedział w wywiadzie wideo.

Dołącz i Ty do fascynującego świata IT!

Spodobał Ci się powyższy artykuł? Chciałbyś zostać programistą i dołączyć do branży IT? Jesteś inżynierem lub absolwentem studiów ścisłych? Jeśli odpowiedziałeś 3xTAK, to możesz wziąć udział w rekrutacji do Projektu „Przyszły Programista”!

Jeśli przejdziesz wymagającą rekrutację, a następnie ambitne szkolenie, to droga do świata IT stanie przed Tobą otworem! Wejdź teraz na stronę https://rekrutacja.przyszlyprogramista.pl a następnie wyślij swoje CV na dole strony w formularzu i przekonaj się czy nadajesz się na programistę!

Satysfakcjonujących Wyzwań!

Artur Nowakowski z Zespołem Projektu „Przyszły Programista”

P.S.

Jeśli natomiast chcesz sprawdzić jak dobrym programistą mógłbyś być, to przejdź na stronę: raport.przyszlyprogramista.pl i pobierz darmowy raport, który dla Ciebie przygotowałem.
Sprawdź – Jak dobrym programistą mógłbyś być!