Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

×


Jaki język programowania wybrać i jak zdobyć podstawy programowania?

Jeśli zastanawiasz się jaki język programowania wybrać i jak zdobyć solidne podstawy programowania to przeczytanie tego artykułu będzie dla Ciebie bardzo pomocne. Przygotowaliśmy go, aby pokazać jaki najlepiej język programowania wybrać na początku nauki programowania.

jaki język programowania wybrać

Jaki język programowania wybrać, aby zdobyć solidne podstawy programowania i pierwszą pracę w branży IT?

Do Projektu „Przyszły Programista” zgłaszają się osoby, które chcą zdobyć podstawy programowania i pracować jako programiści. Z naszą pomocą zdobywają solidny fundament programistyczny oraz ugruntowują swoją wiedzę na Specjalizacji, dzięki czemu po ukończeniu szkolenia lub czasem jeszcze w jego trakcie zostają zatrudnieni na stanowisku juniorskim. Powody, którymi się kierują przy wyborze ścieżki kształcenia są odmienne. Można podzielić przyszłych programistów na dwie grupy. Część z nich ma na celu uczyć się kilku języków programowania. Natomiast druga część kandydatów samodzielnie powzięła postanowienie jaki język programowania wybrać. Takie osoby skupiają się na jednej technologii i chcą uczyć się tylko jednego języka programowania. Ale czy jest to właściwe podejście?

Niewykluczone, że za sprawą samodzielnego wyboru języka programowania osiągniesz zamierzony cel. Jednak może być też tak, że nie spełnisz rosnących wymagań pracodawców, ponieważ Twoja wiedza okaże się za mała. Właśnie dlatego zbudowaliśmy nasz program nauczania tak, aby nasi absolwenci nie mieli kłopotów z otrzymaniem pracy. Cechuje nas holistyczne podejście do nauki programowania i dlatego nasi studenci zdobywają wykształcenie podobne do tego jakie mają absolwenci najlepszych uczelni technicznych.
W Projekcie „Przyszły Programista” tak samo jak na studiach informatycznych zaczyna się naukę programowania od C++ i ten
język programowania polecamy Ci na początek, ponieważ wiele nowszych języków, które powstały po nim czerpało inspirację właśnie z niego. Dlatego po dobrym poznaniu C++ znacznie łatwiej jest opanować inne języki. 

podstawy programowania

Czy to jaki język programowania wybierasz wpływa na jakość Twoich podstaw programowania?

Podstawy programowania możesz uzyskać ucząc się jednego języka np. popularnej Javy lub Pythona. Jednak może to nie wystarczyć, aby zdobyć pracę w branży IT, ponieważ wymagania pracodawców wobec początkujących programistów wzrastają. Dlatego trzeba mieć bardzo dobre podstawy programowania i solidne portfolio, aby zostać zatrudnionym jako programista. Nasz Projekt wychodzi naprzeciw wysokim oczekiwaniom względem juniorów. Obecnie nie tylko ważne jest to, aby program działał, ale również sprawdzana jest jakość kodu. Na naszym szkoleniu studenci poznają, więc zasady czystego kodu, wzorce projektowe, a nawet budują własny framework MVC. Dzięki temu doskonale rozumieją, jak kod powinien wyglądać. Aby nasi studenci z łatwością zdobywali pracę uczymy ich rzemieślniczej umiejętności kodowania oraz sztuki tworzenia poprawnego i pięknego kodu.

Na podstawy programowania zdobywane przez naszych studentów składają się: uniwersalny fundament dla każdego języka programowania oraz specjalizacja dostosowana do preferencji oraz zapotrzebowania na programistów w miejscowości studenta. Na Fundamencie szkolenia nasi studenci poznają kilka języków programowania oraz opanowują algorytmikę. Dzięki temu potrafią implementować zaawansowane algorytmy i tworzyć bardziej rozbudowane programy. Twoje podstawy programowania, po ukończeniu udziału w Projekcie, będą więc bardzo rozbudowane. Wiedza, którą opanujesz, wyróżni Cię na tle programistów szukających zatrudnienia na stanowiskach juniorskich.

Czy, aby zdobyć podstawy programowania powinno się skupić na nauce jednego języka?

Rynek programistów na poziomie juniora jest dosyć nasycony. Dlatego trzeba być dobrym już od samego początku, żeby wejść do branży IT. Podczas poszukiwań pracy na stanowisku juniorskim ma znaczenie jaki język programowania wybrało się na początku nauki. Dlatego staramy się uczyć naszych studentów kilku języków. Dzięki nauce C++, Javy, PHP, Javascript, HTML, CSS i SQL’a nasi studenci zdobywają solidne podstawy programowania. Z taką wiedzą i bagażem doświadczeń po pierwsze wiedzą jaki język programowania im leży i w którym chcieliby się rozwijać dalej. A ponadto mogą w łatwy sposób nauczyć się kolejnego na Specjalizacji (np. C#, Python, R, Ruby, Swift) jeśli akurat chcieliby szukać pracy w tym kierunku.

jaki język programowania wybrać

Co o tym jaki język programowania wybrać myślą programiści, którzy ukończyli Projekt „Przyszły Programista”?

Monika Burek (monikaburek.it), która pracuje jako Junior PHP Developer powiedziała, że „mąż, który jest programistą zaproponował, abym sama również się z tym zapoznała. Programowanie zaciekawiło mnie bardzo i podjęłam wyzwanie. Uczyłam się z podarowanego przez męża podręcznika ze studiów C++. Zastanawiałam się czego chciałabym się nauczyć, jakie języki programowania wybrać. Zdecydowałam się na technologie webowe. Pierwszym szkoleniem, które znalazłam przez “przypadek” był Projekt “Przyszły Programista”, następnie przejrzałam kilka innych ofert szkoleń dotyczących tego zakresu. Projekt, w którym wzięłam udział wybrał mój mąż, ponieważ uważał że program zapewnia dobre podstawy, a to one są najważniejsze, żeby zrozumieć i dalej rozwijać się w programowaniu.”

Podobną opinię wyraził Oskar Białek (oskarbialek.it), inny z naszych absolwentów, który pracuje jako C# Developer. Według niego, dzięki temu, że uczył się takich języków jak C++, Java oraz PHP łatwiej było mu rozpocząć naukę C#. Oskar powiedział, że „ucząc się różnych języków programowania można zauważyć, że mają one wiele cech wspólnych. Po opanowaniu jednego z nich, nauka kolejnego jest już zdecydowanie prostsza„.

Więcej na temat nauki w Projekcie dowiesz się czytając wywiady z naszymi studentami,  Moniką i Oskarem.

Natomiast wywiad wideo z Bartoszem Chodyłą, absolwentem mechaniki i budowy maszyn, pomoże Ci poznać branżę programistów i zobaczyć jak ona wygląda z perspektywy junior developera, którego mentorem był Artur Nowakowski. Po obejrzeniu wywiadu doskonale będziesz rozumiał nasz program nauczania i poznasz zalety rozpoczęcia nauki programowania od C++ oraz uczenia się kilku języków programowania. Przekonasz się również do kogo adresowany jest Projekt „Przyszły Programista”. Dowiesz się jakie zadania Bartosz wykonuje w swojej pracy jako początkujący developer. Usłyszysz jak wygląda wdrożenia nowego pracownika do firmy. Zobaczysz jak wygląda dzień pracy programisty. Otrzymasz opinie, czy po naszym kursie łatwo jest znaleźć pracę junior developerowi. Poznasz również Artura, czyli Twojego potencjalnego mentora, który poprowadzi Cię w nauce, jeśli zdecydujesz dołączyć do naszego Projektu.

Podsumowując, jeżeli sam jesteś pewien jaki język programowania wybrać i planujesz zdobyć podstawy programowania po to, aby wykorzystać zdobytą wiedzę dla siebie, to polecamy Ci przeszukanie Internetu w celu znalezienia bezpłatnych materiałów. Natomiast, jeśli myślisz nad zmianą zawodu, by zostać kompletnym i cenionym w branży programistą, to wybierz Projekt „Przyszły Programista”.

Dołącz do nas, jeśli chcesz zdobyć holistyczne wykształcenie programistyczne pod okiem naszych mentorów. Program nauki oraz pozostałe niezbędne informacje znajdziesz na stronie: rekrutacja.przyszlyprogramista.pl

Natomiast, jeśli chciałbyś się przekonać, czy byłby dobrym programistą to pobierz najpierw darmowy raport ze strony: raport.przyszlyprogramista.pl i sprawdź jak dobrym programistą mógłbyś być!