Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

×


Kurs PHP w Projekcie „Przyszły Programista” – wywiad z programistą PHP

Kurs PHP w Projekcie „Przyszły Programista” to główny temat wywiadu z Adamem Gołubem. Opinia naszego absolwenta o szkoleniu PHP oraz języku PHP pomoże Ci podjąć decyzję rozpoczęcia nauki programowania i dowiedzieć się na czym polega praca programisty PHP.

kurs PHP

Zapoznaj się z opinią Adama i zobacz jak kurs PHP wygląda w Projekcie „Przyszły Programista” oraz czy łatwo jest opanować język PHP. Opinie o języku PHP znajdziesz również czytając wywiad z Moniką Burek, programistką PHP i absolwentką Projektu „Przyszły Programista”.

Adam Gołub (https://www.linkedin.com/in/adam-golub/) studiował inżynierię środowiska na Politechnice Białostockiej zanim ukończył kurs PHP w Projekcie „Przyszły Programista”. W Projekcie podczas nauki języka PHP jeszcze przed rozpoczęciem specjalizacji, znalazł pracę w firmie Glosel Sp. z o. o. jako programista PHP.

Z wywiadu z Adamem dowiesz się o szczegółach kursu PHP. Nasz absolwent opowiedział też jak to się stało, że zainteresował się językiem PHP i dlaczego przed ukończeniem szkolenia postanowił szukać pracy w branży IT. Opowiedział o procesie rekrutacji do jego pierwszej pracy jako programista PHP. Udzielił też wskazówek jak radzić sobie z błędami podczas tworzenia programów.

Rozmowa z programistą PHP i absolwentem Projektu „Przyszły Programista”

Artur Nowakowski: Czy po ukończeniu studiów starałeś się znaleźć pracę na stanowiskach z zakresu inżynierii środowiska?

Adam Gołub: Tak, po ukończeniu studiów pracowałem w zawodzie około 4 lat.

Czy według Ciebie studiowanie inżynierii środowiska pomaga w nauce programowania? 

Studiowanie kierunku technicznego moim zdaniem ułatwia naukę programowania, stanowi bazę logicznego myślenia i analizowania problemu.

Czy do Projektu aplikowałeś z myślą, żeby ukończyć kurs PHP, czy zainteresowałeś się językiem PHP w trakcie szkolenia? Co spowodowało, że skupiłeś się na tej technologii? 

Przed kursem PHP nie nastawiałem się na żadną ze ścieżek kariery. Postanowiłem najpierw poznać różne technologie, potem zdecydować. Język PHP jest dość intuicyjny i widziałem dużo ofert pracy związanych z językiem PHP, dlatego mnie zainteresował.

W jakich okolicznościach poznałeś język PHP i co sprawiło, że się nim bardziej zainteresowałeś? 

Język PHP poznałem w ramach kursu PHP Przyszły Programista. Jest dość intuicyjny i widziałem dużo ofert pracy związanych z PHP, dlatego mnie zainteresował.

W ramach kursu PHP na Fundamencie Projektu studenci tworzą własny nowoczesny framework oparty o wzorzec MVC. Następnie wykorzystując ten framework tworzą profesjonalną aplikację internetową do zarządzania budżetem osobistym. Czego nauczyłeś się wykonując to zadanie? 

Przede wszystkim myślenia wieloaspektowego, był to projekt bardzo duży, zahaczający o wiele języków programowania. Trzeba było przewidywać, planować, analizować po to, by stworzyć wartościowy produkt.

Jak przebiegał kurs PHP w Projekcie oraz jakie widzisz zalety i wady programowania w języku PHP? 

Nauka języka PHP była całkiem przyjemna. zalety to intuicyjność (moim zdaniem, choć często ludzie się ze mną nie zgadzają) i dużo ofert pracy dla programistów PHP i znających frameworki.

Jesteś jednym z moich studentów, którzy po ukończeniu Fundamentu Szkolenia i kursu PHP znaleźli pracę bez udoskonalenia swoich umiejętności w ramach Specjalizacji. Jak to się stało, że uświadomiłeś sobie, że znasz język PHP na tyle dobrze, że możesz starać się o pierwszą pracę na stanowisku juniorskim? 

Postanowiłem spróbować swoich sił i wysłać CV. Wysłałem je w kilka miejsc, dostałem zaproszenia na rozmowę. Rozmowa w mojej ocenie oraz, jak się później dowiedziałem od przełożonego, poszła mi bardzo dobrze. Tak oto dostałem pierwszą pracę.

Na pierwszym etapie szkolenia na Fundamencie szkolenia zrealizowałeś kursy takich języków jak C++, JAVA, HTML, CSS, JavaScript, PHP, MySQL. Skupmy się na kursie PHP.  Powiedz proszę jakie wyzwania wiążą się z nauką języka PHP i czy po ukończeniu kursu PHP w pełni spełniałeś wymagania pracodawców na stanowisko programisty PHP? 

Wyzwaniem jest po prostu sama nauka języka PHP, nie wiem, czy jest to język trudniejszy niż inne, więc trudno mówić o wyzwaniach w nauce tego konkretnego języka. Na rozmowie wypadłem dobrze, aczkolwiek oczywiście dużo nauki było i jest przede mną nadal już po rozpoczęciu pracy.

Jak dobrze do programowania w języku PHP przygotował Cię kurs PHP w ramach Fundamentu Projektu „Przyszły Programista”? 

Myślę, że całkiem dobrze. Oczywiście przed rozmową powtarzałem sobie wszystkie konstrukcje i składnię, ale bazą na pewno był kurs Przyszły Programista.

Na swoim blogu napisałeś, że programowanie to dla Ciebie przepustka do budowania narzędzi dostosowanych do konkretnych potrzeb. Jakie widzisz możliwości wykorzystania programowania na stanowiskach związanych z Twoim kierunkiem studiów lub w innych dziedzinach?

Najważniejsze to znaleźć problem i wiedzieć, jakie rozwiązanie nas będzie satysfakcjonowało. Wtedy możemy przystąpić do programowania rozwiązania dowolnego tak naprawdę problemu. We wszystkich dziedzinach można wdrażać programy, które potrafią nieraz pracować efektywniej, szybciej i dokładniej niż ludzie.

Ile czasu dziennie przeznaczałeś na naukę programowania?
W jaki sposób motywowałeś się do nauki?

4 godziny dziennie. Motywacją było dla mnie to, że lubiłem programować, a szczególnie lubiłem zaczynać pracę z nowym językiem lub tematem.

Jakie tematy poruszane w Projekcie były łatwe do opanowania oraz czy były jakieś zagadnienia, które były dla Ciebie dużym wyzwaniem? 

Wszystko było na swój sposób trudne. Najtrudniejsze były początki, kiedy dopiero dowiadywałem się, czym właściwie jest programowanie i poznawałem podstawy. Potem myślę że już było nieco łatwiej. Tam już częściej pojawiała się kwestia wyćwiczenia, a nie zrozumienia idei.

Jak godziłeś naukę programowania z życiem prywatnym i pracą zawodową? 

Najważniejsza była praca, dopiero potem programowanie, któremu się poświęcałem w wolnej chwili. Jeśli wolnej chwili nie było, niestety odkładałem programowanie na kolejny dzień.

Jak współpracowało Ci się z zespołem Projektu „Przyszły Programista”? 

Dobrze, kontakt był szybki, miły, feedback szczegółowy.

Jak oceniasz swoją wiedzę i umiejętności po ukończeniu Projektu w porównaniu do osób o podobnym stażu, które są absolwentami informatyki?

Myślę, że studenci informatyki mają znacznie większą wiedzę. Nie ma w tym nic dziwnego. Ukończyć studia w 5 lat, a nie rok lub półtora. Uczyć się o znacznie większej ilości aspektów związanych z komputerem i programowaniem musi dać efekt lepszy. Jednak nie każdy absolwent chciałby rozpocząć studia informatyczne, dlatego Wasz kurs jak najbardziej zdaje egzamin.

[Uwaga od Artura: Adam dostał pracę będąc jeszcze w trakcie szkolenia. Po ukończeniu całego szkolenia zdobywa się wiedzę odnośnie programowania zbliżoną do absolwentów uczelni wyższych.]

kurs PHP

Jak wyglądał proces rekrutacji do firmy, w której aktualnie pracujesz? Na ilu byłeś rozmowach rekrutacyjnych, jak rekruterzy ocenili Twoją wiedzę oraz podaj proszę przykłady pytań jakie otrzymałeś od rekruterów?

Jeden etap rozmowy, pytania o mnie, kod do napisania na kartce, pytania o znajomość języka PHP i SQL. Po rozesłaniu CV w kilka miejsc odezwały się do mnie 3 firmy. Jedna poszukiwała junior Salesforce developera, dwie pozostałe programisty PHP na stanowisko juniorskie. Jeśli chodzi o Salesforca, po pierwszej rozmowie z HRami zaproszono mnie na test do firmy. Dostałem pytania z HTML, CSS, JavaScript, MySQL i Javy. Zadania zamknięte rozwiązałem bez problemu. Były też dwa zadania otwarte, nieco dłuższe. Miałem opisany problem i musiałem napisać na kartce papieru cały kod od podstaw. Miałem tablicę liczb i musiałem napisać kod, który zwróci wartość osiągniętą po naprzemiennym zsumowaniu i przemnożeniu kolejnych liczb, czyli z przykładowej tablicy [2,6,7,3,3] zrobi 2+6*7+3*3 i da wynik 53. 

Trudnością był brak komputera i przypominanie sobie wszystkich metod w najgłębszych zakamarkach mózgu oraz brak możliwości sprawdzenia, czy kod działa. Zaproszono mnie do ostatniego etapu, czyli rozmowy technicznej. Stwierdzili po niej, że mam dobre podstawy teoretyczne i jak na osobę bez ukończonych studiów informatycznych radzę sobie bardzo dobrze. Powiedzieli, że spełniam prawie wszystkie wymagania na stanowisko programisty PHP, ale brakuje mi praktyki i to stanowi dość poważny problem. Ostatecznie dali mi dodatkowe zadania, ale podziękowałem. Dlatego, że niestety musiałbym poświęcić na nie dużo czasu, którego mi już trochę brakowało.

Było ciężko, do każdej z tych rozmów długo się przygotowywałem, powtarzałem języki, które były w wymaganiach. Przypominałem sobie swój kod z GitHuba, długie dni. Wspaniałym uczuciem jest jednak ten krótki i ledwo dostrzegalny błysk w oku rekrutera podczas rozmowy technicznej, który zadając trudne według siebie pytanie, otrzymuje na nie odpowiedź. Oczywiście pytania są na poziomie juniora. Nie śmiem twierdzić, że odpowiedziałbym na pytanie na wyższym poziomie. Jednak satysfakcja jest ogromna, gdy idziesz na rozmowę, na której oczekuje się od Ciebie pewnej wiedzy wraz z konkretnymi umiejętnościami i po wielu miesiącach ciężkiej pracy jesteś w stanie to zaprezentować! Kawał dobrej roboty i to jest ten moment, kiedy w końcu ten jeden dzień nie musisz być skromny i możesz śmiało powiedzieć, że jesteś z siebie dumny! Dzięki pomocy nauczycieli i swojej pracy osiągnąłem coś, czego nie osiąga każdy, a to duża rzecz. 

Na czym polega praca junior developera oraz jak wyglądały Twoje pierwsze dni pracy jako programista PHP w firmie Glosel? Czy łatwo było Ci się wdrożyć w obowiązki w Twojej nowej pracy? 

Junior dev zajmuje się utrzymaniem stron internetowych, poprawianiem tego, co działa źle bazując na html, js i css, pisaniem nowych funkcjonalności (typu integracje z księgarniami internetowymi), rozwiązywaniem bieżących problemów serwisowych.

Jak teraz wygląda Twój dzień w pracy?

Otrzymuję zadania spośród wyżej wymienionych, które staram się rozwiązać. Nie ma daily, nie muszę też brać udziału w większości spotkań. Czasami omawiam funkcjonowanie czegoś z osobami zlecającymi, jeśli nie do końca rozumiem, w jaki sposób to ma działać.

Nad jakim projektem aktualnie pracujesz i czy zadania, które wykonujesz sprawiają Ci satysfakcję? Powiedz też proszę, czy do wykonywania tych zadań posługujesz się głównie językiem PHP, czy też przydaje Ci się wiedza na temat innych języków? 

Nie mam dużego projektu, nad którym pracuję. Zadania raczej nie zajmują więcej czasu niż 2-3 dni, często zajmują kilka godzin. Wykorzystane technologie to język PHP, SQL, JS, CSS, HTML – takimi posługuję się na co dzień.

Ile czasu po pracy początkujący programista powinien poświęcać na rozwój swoich umiejętności? Jak szlifowanie własnej wiedzy w wolnym czasie wygląda u Ciebie? 

Najlepiej przynajmniej 1-2 godziny codziennie po pracy. Ostatnio mam niewiele czasu na szlifowanie umiejętności, ale na ogół uczę się z tutoriali np. na youtubie lub na udemy.

Jak radzisz sobie z błędami podczas tworzenia programów? 

Często gdy nie widzę błędu lub nie wiem, jak go rozwiązać, robię sobie krótką przerwę, wychodzę na zewnątrz na 5 minut lub po kawę. Chwila relaksu ma doskonały wpływ na pracę mózgu i po prostu to się sprawdza. Zdarza się, że proszę kogoś obok o spojrzenie na kod i wyrażenie opinii.

Jakie dałbyś wskazówki dla osób, które rozpoczynają naukę języka PHP?

Dużo determinacji i od razu nauka frameworków (u mnie nie są wymagane, ale większośc ofert pracy dotyczny właśnie frameworków języka PHP).

Dołącz i Ty do fascynującego świata IT!

Interesujesz się językiem PHP? Zastanawiasz się jaki wybrać kurs PHP? Jesteś inżynierem lub absolwentem studiów ścisłych? Jeśli odpowiedziałeś 3xTAK, to możesz wziąć udział w rekrutacji do Projektu „Przyszły Programista”!

Jeśli przejdziesz wymagającą rekrutację, a następnie ambitne szkolenie, to droga do nauki języka PHP oraz świata IT stanie przed Tobą otworem! Wejdź teraz na stronę https://rekrutacja.przyszlyprogramista.pl a następnie wyślij swoje CV na dole strony w formularzu i przekonaj się czy nadajesz się na programistę!

Satysfakcjonujących Wyzwań!

Artur Nowakowski z Zespołem Projektu „Przyszły Programista”

P.S.

Jeśli natomiast chcesz sprawdzić jak dobrym programistą mógłbyś być, to przejdź na stronę: raport.przyszlyprogramista.pl i pobierz darmowy raport, który dla Ciebie przygotowałem.

Sprawdź – Jak dobrym programistą mógłbyś być!