Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

×


Na czym polega praca programisty?

W pracy programisty jedną z najważniejszych rzeczy jest kreatywność

Jeśli zastanawiasz się na czym polega praca programisty, to odpowiedź można podsumować ogólnie w dwóch słowach: na myśleniu. Ten, kto nie lubi myśleć, nie nadaje się na programistę. Codziennym kompanem w jego pracy są nowe wyzwania. A głównym zadaniem programisty jest ich podejmowanie i pokonywanie. Jeśli cieszy Cię rozwiązywanie łamigłówek i masz zdolność logicznego myślenia, są to podstawy do zastanowienia się czy nie pójść tą ścieżką zawodową.
Jak już wspomniałem, ciągłe wyzwania to nieodłączny aspekt programowania. W związku z tym trzeba być bardzo wytrwałym. w ich pokonywaniu. Jest to kolejna cecha określająca dobrych programistów.

Jak wygląda dzień pracy programisty?

Dzień programisty wygląda różnie, w zależności od tego w jakiej firmie się pracuje. Firmy, które poważnie podchodzą do tego co robią, nie nakazują pracownikowi zaraz po przyjściu do pracy usiąść i „klepać kod” przez cały dzień.

Przeważnie wygląda to tak, że jak otrzymujecie nowy projekt, dzień zaczyna się od wspólnego ustalenia celów. Następnie odbywa się podział zadań i ich wykonywanie. Obecnie praca programisty w większości firmach opiera się na komunikacji między pracownikami (programista – programista, programista – grafik, czy programista – klient).

Przeważnie praca programisty podzielona jest na dwa okresy. Pierwszy z nich następuje, kiedy jest projekt do zrobienia i gonią terminy. Wtedy trzeba przysiąść i solidnie pracować, czasem zostawać dłużej lub zabierać pracę do domu. Później przychodzi okres tzw. „luzu”, gdzie nie trzeba się tak mocno spinać i ten czas należy odpowiednio wykorzystać, aby się zregenerować.

Co to jest Code-review i dlaczego się go wdraża?

W wielu firmach, szczególnie tych, które stawiają na pierwszym miejscu jakość oprogramowania, wprowadza się tzw. Code-review. Co to jest i w jakim celu się go wdraża? Tłumacząc po polsku można powiedzieć, że jest to sprawdzanie, przegląd czy inspekcja kodu. Polega na tym, że jeden programista sprawdza kod drugiego w poszukiwaniu błędów. W pierwszej chwili można stwierdzić, że nie jest to potrzebne, bo przecież kod i tak zostanie oddany do systemu kontroli wersji i testowania. Jednak tak naprawdę jest to bardzo ważne z kilku powodów.

Code review jest jednym z etapów pracy podczas programowania

Po pierwsze system kontroli wersji nie zawsze wychwytuje wszystkie błędy, szczególnie gdy problem nie tkwi w samym działaniu kodu, tylko w tym, że nie został on porządnie przemyślany. Zdarza się również, że programiści zostawiają jakiś stary zakomentowany, niepotrzebny kod, wprowadzający zamieszanie lub podczas wielogodzinnej pracy nie zwrócą uwagi na to, że nawias znalazł się nie tam gdzie trzeba, itd. To wszystko może wyłapać nasz kolega programista, który przeglądnie nasz kod. W taki sposób wyłapana zostaje spora ilość błędów.

Kolejny powód, dla którego warto wprowadzać Code-review, jest taki, że dzięki niemu programiści muszą się ze sobą komunikować. Muszą zwracać większą uwagę na staranność i czytelność kodu, pamiętając o tym, że nie piszą go dla siebie. Ważne, by ten kod mógł zostać bez problemu odczytany przez drugiego programistę.

Code-review jest bardzo pomocny, głównie w firmach, gdzie pracują osoby z różnym stażem. Dzięki temu, że doświadczony programista wskaże błędy młodszemu, ten się więcej nauczy. Dodatkowo programiści również o dłuższym stażu mogą się dowiedzieć czegoś nowego przeglądając kod swojego równie doświadczonego kolegi. Oczywiście zajmuje to sporo czasu, ale jednak warto. Dlatego na Code-review stawiają firmy nastawione na jakość.

Co daje bycie dobrym programistą?

Jak widzisz, praca dobrego programisty nie polega tylko na „klepaniu kodu” przez cały dzień. Świat się zmienia, a razem z nim branża IT. Coraz więcej firm na całym świecie, widząc jak bardzo brakuje dobrych programistów, chce różnymi sposobami ich do siebie przyciągnąć. Oczywiście wielkie korporacje w stylu Google, wygrywają z małymi firmami, oferując programistom nie tylko „godne” zarobki i satysfakcję z tworzenia wspaniałych projektów, które pomogą lub ułatwią życie milionom osób na całym świecie, ale również udostępniając sale do relaksu, gier, „pokoje drzemek”, darmowe śniadania, obiady czy przekąski, itd.

Jednak codziennie do Google składanych jest setki podań o pracę. Dlatego pamiętaj, że jeśli chcesz wymagać od swojej firmy, musisz wymagać od siebie. Na chwilę obecną pracodawca nie ma możliwości wielkiego wyboru. Programistów jest mało na rynku. Można powiedzieć, że coraz mniej (w stosunku do zapotrzebowania). Dlatego będąc dobrym programistą, masz spore pole manewru. Nie musisz bać się, tak jak to jest w innych zawodach, gdzie nie możesz powiedzieć szefowi, że coś Ci się nie podoba, bo wyrzuci Cię z pracy. O cennych pracowników się dba szczególnie. Dlatego pamiętaj, aby wymagać od innych, najpierw wymagaj od siebie.

Chcąc zostać dobrym programistą, nie możesz po prostu „klepać kodu”. Musisz stać się jak dziecko, które małymi kroczkami chłonie wiedzę i cały otaczający świat, bez przymusu. To wynika z jego natury. Ono ciągle pyta: co to jest, po co i do czego służy. Ty musisz pytać siebie i szukać odpowiedzi. Dokształcać się, być żądnym wiedzy i zdobywać nowe umiejętności. Poczuj radość z tego co robisz. Podstawa to codzienna, regularna praca. Czytaj o nowych technologiach, ucz się, ucz i jeszcze raz ucz. Wystarczy godzinka dziennie. Ale codziennie. Nie odpuszczaj. Tylko Twoja wytrwałość, solidność i regularna nauka może zaprowadzić Cię tam, gdzie sobie wymarzysz.

Pracę programisty można porównać do ciągłego rozwoju dziecka, które zdobywając nowe umiejętności uparcie podążą do celu

Jeśli masz zdolność logicznego myślenia, lubisz rozwiązywać łamigłówki, jesteś wytrwały w dążeniu do celu, a napotykane problemy Cię motywują do jeszcze solidniejszej pracy, zapraszam Cię do potężnego i wspaniałego świata branży IT. Wejdź na stronę: Rekrutacja.PrzyszlyProgramista.pl i weź udział w szkoleniu „Przyszły Programista”.

Satysfakcjonujących Wyzwań!
Artur Nowakowski z Zespołem Projektu „Przyszły Programista”

P.S.
Jeśli natomiast chcesz sprawdzić jak dobrym programistą mógłbyś być, to przejdź na stronę: raport.przyszlyprogramista.pl i pobierz darmowy raport, który dla Ciebie przygotowałem.
Sprawdź – Jak dobrym programistą mógłbyś być!