Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

×


Praca dla matematyka oraz zarobki matematyków na różnych stanowiskach. Czy matematyk może zarabiać więcej wybierając pracę w branży IT?

matematyka praca

W tym artykule pokazujemy jaką można mieć pracę po matematyce oraz ile zarabia matematyk na wybranych stanowiskach. Podpowiadamy także co matematyk może zrobić, aby zwiększyć swoje dochody. Dostępne dane pokazują, że matematyk zarobki może mieć na różnym poziomie, ponieważ wysokość wynagrodzenia zależy od zajmowanego stanowiska.

Praca dla matematyka – ile zarabia matematyk na różnych stanowiskach?

Poniższa tabelka mówi jaką można mieć pracę po matematyce oraz ile zarabia matematyk na dziewięciu stanowiskach: statystyka, nauczyciela matematyki, specjalisty ds. finansów i controllingu, analityka bankowego, analityka sprzedaży, analityka rynku, analityka finansowego,  danologa i aktuariusza. Zarobki przedstawiamy w kwotach brutto i netto. Dane pochodzą z raportu o zarobkach firmy Sedlak & Sedlak.

praca dla matematyka

Z powyższych danych wynika, że najsłabiej zarabiają statystycy, a najlepiej matematycy pracujący jako data scientist i aktuariusz. Co jednak zrobić, jeśli chciałoby się więcej zarabiać lub gdy praca nie przynosi satysfakcji? W takiej sytuacji można pomyśleć o nabyciu dodatkowych umiejętności, które podniosą nasze kwalifikacje lub o zmianie branży.

Czy matematyk może zostać programistą?

Gdy przyjrzymy się matematyce bliżej zobaczymy, że studiowanie jej sprzyja kształceniu umiejętności potrzebnych programiście. Ponadto studenci matematyki uczą się informatyki, dzięki czemu poznają podstawy programowania. 

Żaden kierunek nie łączy się z informatyką i programowaniem tak jak matematyka, ponieważ początkowo jednym z działów matematyki była informatyka. Jednak rozwinęła się ona na tyle, że stała się odrębną dyscypliną. Dziś na studiach informatycznych matematyka wykładana jest głównie na pierwszym roku. Natomiast matematycy uczą się różnych dyscyplin matematyki przez pięć lat. Zatem dzięki specjalistycznej wiedzy matematyk pracujący jako programista będzie pracował lepiej nad tworzeniem zaawansowanego oprogramowania niż informatyk, który matematykę miał tylko na pierwszym roku.

Katarzyna Królikowska – absolwentka matematyki na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie oraz nasza studentka – napisała:

studia matematyczne miały duży wpływ na podjęcie decyzji o nauce programowania – miałam kilka przedmiotów mniej lub bardziej związanych z informatyką, czy też samym programowaniem – to dało mi pewną podstawową wiedzę (choćby o pętlach bądź instrukcjach warunkowych), dzięki której czułam się nieco pewniej na początku kursu :)”.

praca po matematyce

Na studiach matematycy trenują umysł pod kątem analitycznego i logicznego myślenia. W pracy programisty są to niezbędne umiejętności, ponieważ w dużym stopniu polega ona na tworzeniu algorytmów i programów do czego niezbędne jest logiczne myślenie.

Generalnie programista potrzebuje wiedzy z matematyki na poziomie podstawowym. Jednak w pracy nad zaawansowanym oprogramowaniem, jak np. przy tworzeniu sztucznej inteligencji, silników fizycznych w grach komputerowych i programów graficznych konieczne jest sięganie do bardziej zaawansowanej matematyki. Wówczas przydaje się wiedza z analizy matematycznej, algebry, statystyki, rachunku prawdopodobieństwa i matematyki dyskretnej.

Programowanie jest zatem odpowiednią pracą dla matematyka. Pod względem merytorycznym oraz dzięki zdolności do analitycznego myślenia matematycy są bardzo dobrymi kandydatami na programistów i to tych najlepszych i najlepiej opłacanych.

Matematycy mogą przebranżowić się na programistę, albo wykorzystać programowanie w obecnej pracy. Przykładowo nauczyciel matematyki starający się zwiększyć zarobki pracując dodatkowo jako korepetytor może również uzyskiwać dochód, dzięki pracy jako programista freelancer. Matematyk w czasie wolnym od obowiązków szkolnych mógłby realizować przyjmowane zlecenia.

Atutem pracy programisty jest to, że nie musi pracować na pełen etat. Matematyk może więc pozostać w swojej pracy, jeśli ją lubi, a programowanie może traktować  jako źródło dodatkowego dochodu

Ile zarabia programista?

Obecnie programiści są w bardzo dobrej sytuacji na rynku pracy. Przyczyną tego jest ogromny rozwój branży IT. Z tego powodu umiejętność programowania stała się bardzo cenna. Zarobki początkującego programisty sięgają od 4 000 do  5 000  brutto.

Programista może zarabiać znacznie więcej, gdy nabędzie większego doświadczenia i rozwinie swoje umiejętności. Jest to osiągalne, ponieważ ścieżka awansu zawodowego programisty w porównaniu z innymi zawodami jest znacznie krótsza. Zakładając intensywną naukę w ciągu pięciu lat może on uzyskać stanowisko Senior Developera i zarobki w okolicach 12 000 zł brutto.

Ponadto na rynku pracy pojawia się dużo ofert dla programistów. Powodem tego jest informatyzacja kolejnych branż (Przemysł 4.0, inteligentne budynki, motoryzacja) oraz to, że coraz więcej firm otwiera swoje oddziały IT w Polsce. Firmy zagraniczne chętnie korzystają z usług polskich programistów, ponieważ są oni jednymi z najlepszych na świecie, a do tego są znacznie tańsi niż ich koledzy z Zachodu.

W poniższej tabeli przedstawiam ile zarabiają programiści w zależności od specjalności i lat doświadczenia.

Mediana zarobków całkowitych [brutto] programistów w zależności od specjalności i lat doświadczenia

Specjalność0-2 lat doświadczenia
średnia
2-5 lat doświadczenia
średnia
ponad 5 lat doświadczenia
średnia
Backend 5 000 8 000 13 000
Frontend 4 000 6 000 12 000
Fullstack 5 000 9 000 13 000
Testing 4 000 8 000 11 000
Dane pochodzą ze strony www.nofluffjobs.com

Programista może zarabiać więcej jeśli przejdzie na umowę B2B. Wówczas jego wynagrodzenie  netto na fakturze może być wyższe niż, gdy jest zatrudniony na umowie o pracę. Potwierdzają to dane z poniższej tabeli, która pokazuje ile zarabiają programiści w zależności od specjalności i formy zatrudnienia.

Mediana zarobków wszystkich programistów (junior, regular, senior) w zależności od specjalności i formy zatrudnienia

SpecjalnośćUmowa B2B/kwota netto
średnia
Umowa o pracę/kwota brutto
średnia
Backend 11 000 8 000
Frontend 10 000 6 000
Fullstack 11 000 8 000
Testing 10 000 6 000
Dane pochodzą ze strony www.nofluffjobs.com

Co zrobić, aby nauczyć się programowania i otrzymać pracę w branży IT?

Wiesz już, że programowanie jest odpowiednią pracą dla matematyka. Kolejnym krokiem do zdobycia zawodu programisty jest do tego odpowiednie przygotowanie się. W tym celu absolwenci różnych kierunków studiów wybierają naukę w ramach Projektu “PrzyszlyProgramista.pl”, który jest skierowany i dopasowany do inżynierów i absolwentów kierunków ścisłych, którzy chcą w wolnym czasie po pracy zdobyć nowy, cenny zawód.

Z doświadczenia wiemy, że programowanie bardzo wciąga uczestników szkolenia  oraz, że cenią oni sobie możliwość indywidualnego tempa nauki. Wspomniana już Katarzyna napisała:

“(…) na plus zdecydowanie zasługuje indywidualny tryb nauki – mam tyle czasu, ile potrzebuję. Fajne jest również to, że pracuję nad danym seminarium samodzielnie. Owszem, nauka nie jest wtedy łatwa, ale jest za to efektywna. Oczywiście, w razie problemu ktoś z Zespołu Projektu zawsze pomoże, wykazując przy tym dużą cierpliwość. Na obecnym etapie szkolenia mogę śmiało powiedzieć, że uczestnictwo w Projekcie nie tylko znacznie poszerzyło moją wiedzę o programowaniu, ale również zwróciło uwagę na aspekty nie związane bezpośrednio z programowaniem, ale wpływające na prawidłowy rozwój człowieka w każdej dziedzinie :).”

Natomiast Agata Rachańska (https://agatarachanska.pl/), która pracuje jako nauczyciel matematyki i szkoli się w naszym Projekcie, po ukończeniu etapu nauki C++ powiedziała:
“Jestem zaskoczona, że tyle udało mi się osiągnąć aczkolwiek zdaje sobie sprawę z tego, że muszę jeszcze poćwiczyć. Na studiach te tematy wydawały się bardzo skomplikowane. Jestem wdzięczna, że podjęliście się uczenia kogoś takiego jak ja. Mało tego jestem z siebie dumna, że dotrwałam do tego momentu choć nie zawsze było kolorowo.”

Podsumowując, nie tylko wierzę w to, ale moi studenci, którzy są absolwentami matematyki i biorą udział w Projekcie „Przyszły Programista” pokazują mi dowody (w postaci gotowych programów – poniżej film naszej studentki z aplikacją służącą do prowadzenia budżetu osobistego , autorstwa Katarzyny Królikowskiej) na to, że mają wielki potencjał. Na szkoleniu pokazują, że z powodzeniem mogą się przebranżowić i zostać programistami.

Dołącz i Ty do fascynującego świata IT!

Spodobał Ci się powyższy artykuł? Chciałbyś zostać programistą i dołączyć do branży IT? Jesteś inżynierem lub absolwentem studiów ścisłych? Jeśli odpowiedziałeś 3xTAK, to możesz wziąć udział w rekrutacji do Projektu „Przyszły Programista”!

Jeśli przejdziesz wymagającą rekrutację, a następnie ambitne szkolenie, to droga do świata IT stanie przed Tobą otworem! Wejdź teraz na stronę https://rekrutacja.przyszlyprogramista.pl a następnie wyślij swoje CV na dole strony w formularzu i przekonaj się czy nadajesz się na programistę!

Satysfakcjonujących Wyzwań!

Artur Nowakowski z Zespołem Projektu „Przyszły Programista”

P.S.

Jeśli natomiast chcesz sprawdzić jak dobrym programistą mógłbyś być, to przejdź na stronę: raport.przyszlyprogramista.pl i pobierz darmowy raport, który dla Ciebie przygotowałem.
Sprawdź – Jak dobrym programistą mógłbyś być!