Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

×


Praca marzeń to praca programisty? Przekonajmy się!

praca marzeń

fot. Unsplash

Praca marzeń często przedstawiana jest jako praca programisty, której pragnie każdy człowiek. Sprzyjające warunki, pokój gier, dobra wypłata, przyjazna atmosfera – czy taka posada jest w ogóle możliwa? 

Konfucjusz, jeden z najwybitniejszych i najbardziej znanych filozofów powiedział kiedyś: “wybierz pracę, którą kochasz, a wtedy nie przepracujesz ani jednego dnia”. Czy słowa chińskiego uczonego mogą w ogóle mieć miejsce w rzeczywistości? 

Praca marzeń – jak powinna wyglądać? 

Praca marzeń nie jest prosta do zdefiniowania, bowiem tak naprawdę zależy od indywidualnych preferencji każdego z nas. Dla jednego będzie ona pracą za biurkiem przy komputerze, w komfortowym biurze, dla innego praca zdalna ze wszystkimi profitami i dodatkami, a dla innego praca z ludźmi, spotkania zagraniczne, podróże itp. Jednak, niezależnie od upodobań – jak sama nazwa wskazuje – praca marzeń powinna być po prostu – spełnieniem wszystkich Twoich zawodowych oczekiwań.

Jeśli chcesz znaleźć swój zawodowy ideał, musisz odpowiedzieć sobie na kilka podstawowych pytań: 

  • Jaki tryb pracy najbardziej Ci odpowiada – zdalny, hybrydowy, stacjonarny? 
  • Lubisz pracę z ludźmi, a może wolisz pracować w samotności? 
  • Co jest Twoją największą, życiową pasją? Czy można ją połączyć z życiem zawodowym?
  • Co jest dla Ciebie najważniejsze w pracy? Zapisz kilka punktów, np: wynagrodzenie, dobra atmosfera, system premiowy, itp. 
  • Jaka jest Twoja motywacja do pracy? Zawodowe spełnienie, zaspokojenie podstawowych potrzeb, pasja, itp. 

Gdy już odpowiesz na powyższe pytania zrozumiesz, czego oczekujesz i jak wygląda Twoja praca marzeń. 

Zrób research!

Skoro już wiesz, czego wymagasz od swojego życia zawodowego, możesz przystąpić do poszukiwań. Marzenia są po to, aby je spełniać, dlatego nie zwlekaj i zrób wszystko, by dotrzeć do upragnionego celu – do pracy, którą pokochasz. 

W zależności, co jest Twoim zawodowym marzeniem, musisz zastanowić się, co zrobić, aby móc zdobyć pracę idealną dla siebie. Zrób porządny research, który pozwoli Ci dowiedzieć się więcej o tym, jakie kroki musisz podjąć, aby zdobyć niezbędną wiedzę i doświadczenie, by wymarzone stanowisko było w zasięgu Twoich możliwości. 

Pora na poszukiwania! 

Dowiedz się się, czy zawód, który wybrałeś wymaga ukończenia określonych studiów wyższych. Jeśli je ukończyłeś – wspaniale. Jeśli nie – dowiedz się, gdzie można rozpocząć studia w pożądanym przez Ciebie systemie. Natomiast, jeśli praca marzeń nie wymaga ukończenia wskazanych studiów wyższych – to wspaniale! Wówczas będziesz miał więcej możliwości. Możesz poszukać określonych kursów i szkoleń, dzięki którym zdobędziesz niezbędną wiedzę do rozpoczęcia swojej przygody w upragnionej posadzie.

Pamiętaj jednak, że wiedza to nie wszystko! Najważniejsze w każdym zawodzie jest doświadczenie, które możesz nabyć dwiema drogami. Pierwsza – poszukaj stażu lub bezpłatnych praktyk, dzięki którym nauczysz się dodatkowych umiejętności, których nie miałeś okazji poznać na kursie. Druga – wybierz taki kurs lub takie szkolenie, abyś świeżo zdobytą wiedzę teoretyczną mógł od razu przekuwać na praktykę. Wówczas szybciej zdobędziesz odpowiednie doświadczenie, które umożliwi Ci zdobycie pierwszej, wymarzonej posady.

A kiedy już zdobędziesz wystarczającą wiedzę i doświadczenie – pora na poszukiwania! Wyślij CV na wybrane oferty pracy, opracuj swój profil na Linkedin i czekaj na odpowiedź pracodawców. Następnie przejdź wszystkie etapy rekrutacji, a na końcu – ciesz się nową, wymarzoną posadą! 

Czy praca programisty to praca marzeń? 

Praca programisty niewątpliwie utożsamiana jest z najlepszą pracą, jaką można mieć w dzisiejszych czasach. Mówi się, że programista przychodzi do pracy (lub nie, jeśli pracuje zdalnie), wykonuje kilka zadań, a pozostały czas to chwile relaksu. Pokój gier, sauna w pracy, strefa chilloutu, praca z każdego zakątka na świecie – to tylko kilka z wielu udogodnień, które wyobrażamy sobie myśląc o posadzie w branży IT. Czy tak jest naprawdę? 

Niewątpliwie coś w tym jest, choć trzeba zdać sobie sprawę, że praca programisty to także po prostu –  wymagająca praca umysłowa, która domaga się skupienia i dużego zaangażowania. Właśnie dlatego w biurach programistycznych są te wszystkie udogodnienia, aby zmęczony umysł mógł chwilę odsapnąć. Czasami, gdy trudno jest wypracować rozwiązanie problemu, trzeba nabrać do niego dystansu. Zmienić środowisko, zająć się czymś innym, a być może odpowiedź za chwilę przyjdzie. Gdy tak się stanie, można powrócić do rozwiązywania kolejnych zadań logicznych, które są codziennością w branży IT.  

Jak wygląda czas pracy w branży IT? 

Trzeba też podkreślić, że faktycznie w większości firm IT nie zmusza się pracowników do siedzenia cały czas przy biurku, a o nadgodzinach właściwie nie ma mowy. Wiele firm przenosi się na tryb zdalny, dzięki czemu zatrudnieni mogą pracować z każdego miejsca na świecie, byleby z dostępem do internetu. 

Jednakże zdarzają się sytuacje, że gonią terminy i trzeba przysiąść, by sfinalizować określone projekty. Wówczas pracownicy są zobowiązani, by wywiązać się ze wszystkich obowiązków i dopiąć wszystko na ostatni guzik. Jednakże w pozostałym czasie, programiści na bieżąco realizują swoje cele, a w wolnych chwilach uczą się – w końcu każdy programista musi cały czas doskonalić swoje umiejętności i uaktualniać swoją wiedzę. 

W IT dba się ponadto o tzw. “work life balance”, dzięki czemu będziesz czuł, że się nie przemęczasz, że cały czas masz energię i siłę do pracy, a przy okazji także chwile dla samego siebie i swojej rodziny. Zatem czy praca programisty to praca marzeń? Dla wielu może właśnie tak być! 

Praca programisty – jak ją zdobyć? 

Musimy Cię jednak zmartwić, ponieważ praca programisty nie jest dla każdego. Programistą może zostać osoba, która ma umysł ścisły, a także lubi i potrafi rozwiązywać różnego rodzaju zagadki logiczne. Zna i rozumie matematykę, a także dobrze posługuje się językiem angielskim w stopniu, który umożliwi posługiwanie się dokumentacją techniczną. Jeśli masz te wszystkie umiejętności, a nie skończyłeś studiów informatycznych – nic straconego! Jeśli ukończyłeś inne studia inżynierskie bądź ścisłe, mogą Ci zdecydowanie pomóc w późniejszej nauce. Jeśli włożysz w nią swój czas, poświęcenie i dużo pracy, naprawdę możesz zdobyć posadę, która okaże się spełnieniem marzeń. Jak to zrobić? Najlepiej od razu przejdź do działania! Nie analizuj, co może pójść nie tak, ale podejmij wyzwanie i próbuj swoich sił! 

Najlepszym rozwiązaniem na to, aby nauczyć się programowania, jest zapisanie się do szkoły programowania, na kurs lub szkolenie. Dzięki temu otrzymasz komplet niezbędnej wiedzy, której potrzebujesz, by znaleźć swoją pierwszą pracę w IT. To zaoszczędzi Ci bardzo dużą ilość czasu w porównaniu do tego, gdybyś próbował uczyć się na własną rękę. 

Szkoła Programowania “Przyszły Programista”

Musisz wiedzieć jednak, że najważniejsze w nauce programowania jest to, abyś nie uczył się tylko wybranego języka – jak proponuje wiele kursów – ale byś zdobył holistyczną wiedzę o programowaniu. Dzięki temu staniesz się bardziej atrakcyjnym pracownikiem na rynku pracy w branży IT. Dodatkowo tak ważnym jest, abyś świeżo zdobytą wiedzę od razu przekuwał na praktykę – napisane przez Ciebie programy. Jednakże samo ich napisanie nie gwarantuje sukcesu. Musisz mieć kogoś, kto jak prawdziwy przyjaciel, sprawdzi Twój kod, a następnie powie Ci, co zrobiłeś dobrze, a nad czym mógłbyś bardziej popracować. Dzięki takiemu systemowi masz gwarancję, że praca programisty będzie czekała na kandydatów dokładnie takich, jak Ty! 

Taka organizacja nauki funkcjonuje w Projekcie “Przyszły Programista”. To właśnie tutaj krok po kroku przeprowadzimy Cię przez wszystkie etapy nauki – od podstaw, aż do specjalizacji w wybranym przez Ciebie języku. Do Twojej dyspozycji oddajemy wyselekcjonowane materiały z różnych źródeł – książki, kursy i autorskie seminaria. Następnie do każdego z nich masz przypisane określone zadanie, które jest sprawdzane przez naszych mentorów. Nagrywają oni dla Ciebie indywidualny feedback, dzięki czemu uczysz się na własnych błędach. Gwarantujemy, że po takim przygotowaniu z pewnością znajdziesz pracę w branży IT! 

To jak, wchodzisz w to? Praca programisty to praca marzeń, która jest w zasięgu Twoich możliwości! Weź udział w niezobowiązującej rekrutacji do Projektu “Przyszły Programista” i już dziś zacznij swoją przygodę z programowaniem!

Rekrutacja do Projektu >>>

A jeśli na ten moment, nie jesteś jeszcze gotowy, by złożyć CV i spróbować swoich sił w Projekcie „Przyszły Programista”, pobierz RAPORT i sprawdź, jak dobrym programistą mógłbyś być! 🙂