Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

×


Praca po energetyce jako programista? Czy jest dla energetyka praca w branży IT?

Jeśli jesteś inżynierem energetyki otwartym na nowe perspektywy zawodowe to przeczytanie tego artykułu będzie dla Ciebie pomocne. Dla energetyka praca jako programista może okazać się świetną decyzją, ponieważ możesz wykorzystać programowanie w przemyśle energetycznym lub zmienić swoją branżę na IT. Natomiast pod koniec tekstu znajdziesz wywiad wideo z absolwentem energetyki, który został spełnionym programistą aplikacji mobilnych.

energetyka praca

Czy dla energetyka praca w IT to dobry pomysł?

Oczywiście każdy przypadek jest inny. Jedni inżynierowie odnajdują się w swojej branży i nie mają potrzeby jej zmieniać. Jeszcze inni dochodzą do wniosku, że programowanie nie jest dla nich. Ale są też tacy, dla których przedmioty oparte na pracy z komputerem okazały się ciekawsze niż praca energetyka związana z wytwarzaniem, przetwarzaniem oraz dystrybucją energii. Właśnie tak było w przypadku Iwony, absolwentki energetyki na AGH, która świetnie poradziła sobie na naszym szkoleniu – więcej o niej w dalszej części artykułu.

Studiowanie energetyki daje szanse na zdobycie podstaw programowania, ponieważ studenci tego kierunku mają m.in. takie przedmioty jak podstawy informatyki, programowanie oraz nauka obsługi programu Matlab. Dzięki nim zdobywają umiejętność tworzenia prostych aplikacji, a także podstawową wiedzę na temat bardzo ważnego języka C++, najpopularniejszych komend i pętli, algorytmiki, czy też budowy stron internetowych

Karol Sołek (https://karolsolek.it/) – mgr inż. kierunku energetyka na Politechnice Krakowskiej oraz PHP i React Developer w firmie NETIGEN – napisał, że „studia z energetyki pomogły mi w nauce programowania w zakresie przyswajania i zrozumienia materiału z kursu. Wynika to z technicznego profilu energetyki. Z tego co pamiętam, to do przedmiotów ze studiów, które w jakiś sposób mogą być pokrewne, zaliczyłbym automatykę, modelowanie(ANSYS), zajęcia z MATLABem.”

Czy energetyk może zostać programistą?

Studiowanie energetyki daje możliwość poznania podstaw programowania, a także wykształca pewne niezbędne umiejętności, potrzebne do pracy programisty. Obecność matematyki, fizyki i chemii na studiach umożliwia trenowanie umysłu pod kątem logicznego i analitycznego myślenia. Posiadanie takich umiejętności u programisty jest niezbędne, ponieważ w jego pracy niezbędne jest rozumienie.

Zdarza się jednak, że przed zgłoszeniem się do naszego Projektu inżynierowie energetyki mają wątpliwości, czy są odpowiednimi kandydatami na programistów. Nad udziałem w szkoleniu zastanawiała się również Iwona, absolwentka Projektu „Przyszły Programista”:

„Podczas każdej ważniejszej decyzji nękają nas wątpliwości, jednak najlepszym sposobem by się przekonać czy to, aby na pewno dla Ciebie, jest podjęcie próby, jakiegoś wysiłku. Nasz czas jest bezcenny, dlatego właśnie tak ważnym jest, aby go dobrze wykorzystać i tym właśnie jest dla mnie ten projekt. Największym atutem tego programu, który mnie przekonał, jest indywidualne i profesjonalne podejście do uczestnika. Na pewno jest to projekt godny polecenia, zawiera mnóstwo praktycznych porad jak efektywnie uczyć się programowania, których nie znajdziemy na żadnym forum.” – Iwona Ligenzowska z d. Gaweł, mgr inż Energetyki oraz Junior Java Developer w firmie Solid MCG sp. z o.o.

Iwona i Karol udowodnili, że dla energetyka praca w IT jest możliwym do osiągnięcia celem. Ich śladami idą również inni absolwenci energetyki, którzy uczą się w ramach naszego Projektu.

Jakie zarobki daje praca po energetyce?

Przyjrzyjmy się zatem jak kształtują się średnie zarobki inżynierów energetyki według portalu wynagrodzenia.pl:

praca po energetyce

Praca w energetyce pozwala na otrzymywanie przyzwoitego wynagrodzenia. Powyższy wykres mówi, że przeciętne wynagrodzenie energetyka wynosi 6 210 zł brutto. Natomiast zarobki powyżej średniej dotyczą 25% najlepszych specjalistów danej dziedziny. 

Ile może zarabiać energetyk jako programista Java?

Przekonajmy się jakie zarobki może mieć energetyk, jeśli decydując się na pracę w branży IT pójdzie w ślady naszej absolwentki Iwony i wybierze programowanie w języku Java.

praca po energetyce

Jak widać średnie zarobki energetyka i programisty Java nie są małe. Natomiast z perspektywy energetyka decyzja o zmianie branży na IT może przynieść wzrost zarobków o około 1/3. Podany wykres przedstawia również zarobki dla grona specjalistów w danej dziedzinie. Rozwijając się systematycznie w swoim zawodzie można po kilku latach praktyki do nich dołączyć i jeszcze bardziej zwiększyć swoje wynagrodzenie. 

Można również w ramach dodatkowego zarobku, jako freelancer, wykonywać zlecenia, nie wiążąc się na dłużej z żadną firmą. Dla osób, które lubią swoją dotychczasową pracę (np. energetyka) i nie chcą z niej rezygnować, ale ich zarobki nie pozwalają na spełnienie marzeń (podróże zagraniczne, kupno samochodu czy mieszkania) może to być doskonałe rozwiązanie.

Znajdź swoje miejsce w życiu zawodowym i pokochaj swoją pracę

Oczywiście zarobki, to nie wszystko i najważniejsze jest, aby nie być „męczennikiem swojego fachu”, lecz wykonywać takie zajęcie, które nie tylko będzie Twoją pracą, ale także stanie się Twoją prawdziwą pasją :). Zatem jeśli chcesz z wykorzystaniem programowania wymyślać rozwiązania usprawniające zarówno codzienne życie jak i pracę, a masz przy tym zdolność analitycznego myślenia, to nasz Projekt jest dla Ciebie odpowiednim miejscem.

Inżynierowie energetyki, którzy zgłaszają się do naszego Projektu chcieliby wrócić do programowania, które  zapadło im w pamięci, dzięki studiom podczas których poznali język C++.  Uważają, że dzięki nauczeniu się programowania na wysokim poziomie otworzą sobie wiele drzwi i wzbogacą swoje CV. Mają pomysły, które chcieliby umieć przekształcić w program, który będzie można wykorzystać do ich pracy. W naszym Projekcie energetycy startują od nauki języka C++, ponieważ jest to język, z którego czerpali twórcy kolejnych języków. Uważamy, że dopiero po solidnym zrozumieniu i nauczeniu się jego podstaw, powinno się przechodzić do nauki kolejnych języków, ponieważ każdy inny wtedy jest łatwiej zrozumieć. 

Wspomniany już Karol napisał również, że „jestem zadowolony z mojej decyzji. Kurs poza tym, że jest dobrze przemyślany i dopracowany przekazuje unikalne wartości: mentalność i dobre źródła wiedzy.” Nasi studenci uczą się mentalności profesjonalnych programistów, czyli sposobu myślenia i działania dzięki czemu po ukończeniu szkolenia świetnie odnajdują się w pracy programisty.

Natomiast poniżej możesz obejrzeć bardzo ciekawy wywiad wideo z Karolem, który pomoże Ci dowiedzieć się, czy branża IT jest odpowiednim miejscem dla Ciebie.

Dołącz i Ty do fascynującego świata IT!

Spodobał Ci się powyższy artykuł? Chciałbyś zostać programistą i dołączyć do branży IT? Jesteś inżynierem lub absolwentem studiów ścisłych? Jeśli odpowiedziałeś 3xTAK, to możesz wziąć udział w rekrutacji do Projektu „Przyszły Programista”!

Jeśli przejdziesz wymagającą rekrutację, a następnie ambitne szkolenie, to droga do świata IT stanie przed Tobą otworem! Wejdź teraz na stronę https://rekrutacja.przyszlyprogramista.pl a następnie wyślij swoje CV na dole strony w formularzu i przekonaj się czy nadajesz się na programistę!

Satysfakcjonujących Wyzwań!

Artur Nowakowski z Zespołem Projektu „Przyszły Programista”

P.S.

Jeśli natomiast chcesz sprawdzić jak dobrym programistą mógłbyś być, to przejdź na stronę: raport.przyszlyprogramista.pl i pobierz darmowy raport, który dla Ciebie przygotowałem.
Sprawdź – Jak dobrym programistą mógłbyś być!