Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

×


Praca po fizyce w IT? Czy fizyk jest odpowiednim kandydatem na programistę?

Do naszego Projektu zgłaszają się m.in. absolwenci fizyki. Z rozmów z nimi wiemy, że programowanie jest dla nich ciekawą opcją rozwoju zawodowego. Zdarza się, że perspektywa pracy po fizyce jako programista wynika u nich z bardzo silnej potrzeby spróbowania czegoś nowego. Czy absolwent fizyki jest zatem odpowiednim kandydatem na programistę?

praca po fizyce

Jaką możesz mieć pracę po fizyce i czy fizyk może zostać programistą?

Gdy przypominamy sobie lekcje fizyki ze szkoły może wydawać się, że ma ona niewiele wspólnego z programowaniem. Jednak na studiach sytuacja wygląda już inaczej. Studenci fizyki, (np. fizyki technicznej) uczą się podstaw programowania. Zdobywają niezbędną wiedzę teoretyczną oraz mają okazję napisać swoje pierwsze programy.

Uczelnie najczęściej zapoznają ich z językiem C lub C++ oraz kładą nacisk na twórcze myślenie. Dzięki opanowaniu tych umiejętności łatwiej można nauczyć się bardziej zaawansowanych technik programowania.

Ponadto nauka fizyki pomaga w kształtowaniu umiejętności, które są potrzebne w pracy programisty. Obecność matematyki, statystyki i chemii na studiach trenuje umysł pod kątem logicznego i analitycznego myślenia.

Natomiast przeprowadzanie eksperymentów rozwija umiejętność logicznego wnioskowania. Programista, który posiada takie zdolności może w krótszym czasie namierzyć błędy, które pojawiają się w analizowanym przez niego programie.

praca po fizyce

Absolwenci fizyki zgłaszają się do Projektu „Przyszły Programista” przeważnie z dwóch powodów. Chcą wykorzystać nowe umiejętności w swojej branży lub w celu znalezienia pracy jako programista

Od Mateusza Paczwy – doktora nauk fizycznych oraz uczestnika Projektu „Przyszły Programista” – wiemy, że udział w szkoleniu spełnia jego oczekiwania:

„Długo zastanawiałem się czy wziąć udział w szkoleniu, ale jak już się zdecydowałem i przystąpiłem do kursu to nie żałuję swojej decyzji. Bez wątpienia na przestrzeni kilku miesięcy moja wiedza i umiejętności z zakresu programowania znacząco zwiększyły się. Bardzo cenię sobie Wasze podejście oraz sposób prowadzenia kursu dostosowany do możliwości czasowych studenta. Na pochwałę również zasługują materiały jakie oferujecie w kursie, które są dobrze przygotowane i za każdym razem dowiaduję się czegoś nowego i poznaję coraz to nowsze narzędzia pracy. Mam nadzieję, że kurs programowania pozytywnie wpłynie na moją dalszą przyszłość.”

Wypowiedź Mateusza oraz opinie pozostałych uczestników Projektu znajdują się na stronie:  https://przyszlyprogramista.pl/opinie

praca fizyka

Do Projektu „Przyszły Programista” zgłaszają się m.in. absolwenci fizyki, fizyki technicznej i fizyki medycznej. W naszym szkoleniu radzą sobie całkiem dobrze. Pokazuje to, że są odpowiednio przygotowani, żeby uczyć się programowania na wysokim poziomie, a w przyszłości zostać profesjonalnymi programistami.

Mateusz Walewski – mgr Fizyki oraz absolwent Projektu – napisał, że po ukończeniu szkolenia:

„ (…) zostałem zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną i od obydwu firm dostałem propozycje pracy. Wybrałem tą, która wydaje mi się być najciekawsza i od początku miesiąca rozpoczynam pracę na stanowisku Młodszy Programista C/C++.” (fragment opinii Mateusza ze strony: http://przyszlyprogramista.pl/opinie).

Zdobyte na studiach wykształcenie wsparte odpowiednimi  cechami,  o  których  mowa  jest  w  wymaganiach  na stronie:  https://rekrutacja.przyszlyprogramista.pl dają szansę na zdobycie pracy po fizyce jako programista oraz na zostanie naprawdę dobrym specjalistą.

Z racji, że rozpoczęcie nauki programowania jest poważną decyzją przedstawiam także zarobki programisty. Po pierwsze dlatego, że wokół tego tematu jest mnóstwo różnych opinii. A po drugie, warto przed przebranżowieniem się przeanalizować również tę kwestię, mimo tego, że zarobki nie są kwestią najważniejszą.

Ile zarabia programista?

Początkujący programista może liczyć na zarobki od 4 000 do 7 000 brutto. Jednak po dość krótkim czasie jego wynagrodzenie staje się znacznie wyższe, gdy zdobędzie większe doświadczenie i umiejętności. Jest to związane z tym, że ścieżka awansu zawodowego w branży IT jest krótsza niż w innych branżach. Zakładając intensywną naukę w ciągu pięciu lat może on uzyskać stanowisko Senior Developera i zarobki w okolicach 12 000 zł brutto.

W pierwszej tabeli przedstawiam ile zarabiają programiści w zależności od specjalności i lat doświadczenia.

Mediana zarobków całkowitych [brutto] programistów w zależności od specjalności i lat doświadczenia

Specjalność0-2 lat doświadczenia
średnia
2-5 lat doświadczenia
średnia
ponad 5 lat doświadczenia
średnia
Backend 5 000 8 000 13 000
Frontend 4 000 6 000 12 000
Fullstack 5 000 9 000 13 000
Testing 4 000 8 000 11 000
Dane pochodzą ze strony www.nofluffjobs.com

W ciągu ostatnich lat coraz więcej programistów w Polsce zdecydowało się pracować na umowie B2B. Dzięki niej programista może jeszcze bardziej zwiększyć swoje dochody w porównaniu z zarobkami które otrzymuje na umowie o pracę. Potwierdzają to dane z poniższej tabeli, która pokazuje ile zarabiają programiści w zależności od specjalności i formy zatrudnienia.

Mediana zarobków wszystkich programistów (junior, regular, senior) w zależności od specjalności i formy zatrudnienia

SpecjalnośćUmowa B2B/kwota netto
średnia
Umowa o pracę/kwota brutto
średnia
Backend 11 000 8 000
Frontend 10 000 6 000
Fullstack 11 000 8 000
Testing 10 000 6 000
Dane pochodzą ze strony www.nofluffjobs.com

Dane z powyższej tabeli pokazują, że najwięcej mogą zarobić programiści Fullstack oraz Backend. Ponadto jeśli pracują oni na umowie B2B mogą średnio zarobić o 3000 zł więcej w porównaniu z zatrudnieniem na podstawie umowy o pracę.

Oczywiście pieniądze nie są najważniejszą kwestią jednak jeśli chcesz podnieść poziom swoich zarobków możesz to zrobić rozpoczynając karierę w prężnie rozwijającej się branży IT.

Natomiast poniżej możesz obejrzeć bardzo ciekawy wywiad wideo z Jędrzejem Graczykowskim, który studiował fizykę techniczną i uczył się w Projekcie „Przyszły Programista”. Bardzo polecam Ci obejrzeć ten wartościowy materiał, który pomoże Ci dowiedzieć się, czy branża IT jest odpowiednim miejscem dla Ciebie.

Dołącz i Ty do fascynującego świata IT!

Spodobał Ci się powyższy artykuł? Chciałbyś zostać programistą i dołączyć do branży IT? Jesteś inżynierem lub absolwentem studiów ścisłych? Jeśli odpowiedziałeś 3xTAK, to możesz wziąć udział w rekrutacji do Projektu „Przyszły Programista”!

Jeśli przejdziesz wymagającą rekrutację, a następnie ambitne szkolenie, to droga do świata IT stanie przed Tobą otworem! Wejdź teraz na stronę https://rekrutacja.przyszlyprogramista.pl a następnie wyślij swoje CV na dole strony w formularzu i przekonaj się czy nadajesz się na programistę!

Satysfakcjonujących Wyzwań!

Artur Nowakowski z Zespołem Projektu „Przyszły Programista”

P.S.

Jeśli natomiast chcesz sprawdzić jak dobrym programistą mógłbyś być, to przejdź na stronę: raport.przyszlyprogramista.pl i pobierz darmowy raport, który dla Ciebie przygotowałem.
Sprawdź – Jak dobrym programistą mógłbyś być!