Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

×


Stereotyp programisty

Stereotyp programisty jako zarośniętego i zaniedbanego faceta powoli staje się przeszłością

Stereotyp, jaki większość osób ma przed oczami, myśląc o tym jak wygląda programista i jego praca, widzi „zarośniętego” samotnika, który nie dba o siebie czy swój rozwój osobisty, tylko siedzi i „klepie kod”. Ale tak, jak wspomniałem, jest to stereotyp.

Czasy hejterów

Skąd w ogóle biorą się stereotypy? Jak w każdej bajce i w nich musi być coś z prawdy. Z pewnością znajdą się również i tacy stereotypowi programiści. Jednak popatrzymy na siebie uczciwie. Tak naprawdę, jesteśmy bardziej skłonni do oceniania innych źle niż dobrze. Niestety wiele osób wyznaje zasadę „czemu ma być Tobie lepiej niż mnie”. Ja wyznaję inną „żyj i pozwól żyć innym”.

Przykro to stwierdzić, ale jak powszechnie wiadomo, mamy czasy hejterów. Ludzi, którzy negują wszystko (szczególnie w Internecie, choć nie tylko). Programiści przez niektórych są postrzegani jako Ci, którzy „leniuchują i zarabiają mnóstwo pieniędzy”. A z czego wynika takie podejście? „Czemu tak jest, że ja pracuję ciężko na etacie i mam marne 1500 zł, a tacy siedzą cały dzień przed komputerem, nic nie robią i mają mnóstwo pieniędzy?”.

Mówią tak szczególnie osoby, które nie mają wystarczająco dużo odwagi lub chęci do tego, by zaryzykować i coś zmienić w swoim życiu lub nie chce im się pracować na sobą. Siedzą na swoich stanowiskach, wbijając pazurki w swój fotel i boją się, by ktoś inny im go nie zabrał. Dlatego negują wszystko i wszystkich (jedni na żywo – oczywiście za plecami, drudzy w Internecie, gdyż tam są anonimowi). Strach ich ogarnia przed tym co może się stać i zamiast pokazać pracodawcy, że się rozwijają, dokształcają i zasługują na to stanowisko, wolą obgadywać każdego kto jest nowy, młodszy, przystojniejszy czy zarabiający więcej od nich.

Hejterzy w akcji

Rozwój osobisty

Na szczęście czasy się zmieniają, a wraz z nimi, zmienia się postrzeganie siebie i innych. Mnóstwo osób zaczyna coraz większą uwagę przykładać do rozwoju osobistego. Nawet pasjonaci w danej dziedzinie, jakimi bez dwóch zdań, są dobrzy programiści, nie zatrzymują się tylko na zdobywaniu nowej wiedzy i umiejętności z zakresu programowania. Chcą zadbać o swoją sprawność fizyczną (wykorzystując do tego różnego rodzaju sporty, siłownię, itd.). Ale również dbają mocno o swój rozwój osobisty, intelektualny. Pracują oni nad sobą, swoimi wadami, chcą wiedzieć więcej i cały czas się rozwijać. Dobrzy programiści wiedzą, że kto się nie rozwija, ten się cofa (i dotyczy to nie tylko sfery zawodowej).

Słyszałem kiedyś anegdotę: „Dlaczego programiści są najlepsi w sportach ekstremalnych? Bo stać ich na sprzęt i muszą się wyżyć po całym dniu programowania”. Z pewnością mają więcej funduszy na rozwijanie się również pod tym względem. Zdarza się również, że dużo podróżują korzystając na wyjazdach w delegację do różnych ciekawych krajów. Obecnie programiści mają świadomość, że muszą o siebie zadbać. Wiedzą również, że nie da się całe życie siedzieć przed monitorem 24 godziny na dobę.

Programiści często uprawiają sporty ekstremalne, gdyż stać ich na chwile szaleństwa i dobrej zabawy

Z resztą pracodawcy zwracają dużą uwagę nie tylko na to czy programista jest dobry w tym co robi, ale również czy szanuje siebie i potrafi w owocny sposób zarządzać czasem. Przedsiębiorca wie, że solidni pracownicy są podstawą firmy. A po co miałby inwestować w osobę, która potrafi przeżyć cały dzień, jedząc tylko pizze i pijąc hektolitry kofeiny? Dodatkowo jeśli nie potrafi odpowiednio wykorzystać czasu wolnego, by naprawdę wypocząć i się zrelaksować, to taki pracownik szybko mu się wypali. W związku z tym nie rokuje to dobrze na dalszą współpracę.

Sprawdź się

Zastanawiasz się jakie cechy powinien posiadać idealny programista? Chciałbyś zyskać pewność, że podejmując się wejścia do branży IT dokonujesz wyboru właściwej ścieżki kariery zawodowej? Ciekawi Cię w jaki sposób zweryfikować, czy faktycznie nadajesz się na programistę? Jeśli tak, to pobierz najpierw darmowy raport ze strony: https://raport.przyszlyprogramista.pl/ i sprawdź, jak dobrym programistą mógłbyś być.