Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

×


Nauka programowania – na co zwrócić uwagę wybierając studia programistyczne, stacjonarne szkolenie z programowania lub projekt online?

Nauka programowania dla osób z różnym wykształceniem, w różnym wieku i sytuacji prywatnej, w której się znajdują, na pewno będzie miała inny przebieg. Dla kogo polecane są studia programistyczne, szkolenia z programowania w trybie stacjonarnym a dla kogo szkolenie programowania online? Przed podjęciem decyzji, warto zwrócić uwagę na kilka rzeczy, które omówię poniżej.

Studia programistyczne, a Twoje wykształcenie

Jeżeli jesteś po liceum lub technikum, to masz dużo czasu, aby od początku ukierunkować się na programowanie. Studia programistyczne mogą być dla Ciebie opcją wartą do rozważenia. Możesz pójść na nie i już podczas nich poszukiwać firmy, która przyjmie Cię na praktyki. Pewnie będą to, praktyki bezpłatne, gdyż takie najszybciej znajdziesz, a najważniejsze będzie doświadczenie, które podczas nich nabędziesz. Poza tym, może okazać się, że dając z siebie 100%, Twój pracodawca będzie z Ciebie tak zadowolony, że zaproponuje Ci umowę o pracę. Bardzo dobrym pomysłem jest również uczestniczenie w tworzeniu projektów open source oraz oczywiście stałe tworzenie projektów dla siebie lub znajomych.

Natomiast, jeśli jesteś po studiach humanistycznych może stanowić dla Ciebie bardzo duży wysiłek, aby opanować programowanie. Studia bez nauki przedmiotów ścisłych i bez trenowania umysłu poprzez rozwiązywanie zagadek logicznych i robienie wymagających projektów inżynierskich, mogą być przyczyną tego, że będzie Ci bardzo ciężko. Oczywiście, jeśli jesteś odpowiednio zmotywowany, to wierzę, że dasz radę. Natomiast w takim wypadku poleciłbym Ci szkolenie stacjonarne, ponieważ tutaj będziesz miał nauczyciela, który będzie mógł od razu odpowiedzieć na Twoje pytania.

Natomiast jeśli jesteś po studiach ścisłych lub inżynierskich, to jesteś, powiedziałbym na najlepszej drodze, aby w dużo krótszym okresie (niż 5-cio letnie studia programistyczne) i w “przyjaźniejszy” sposób (porównując osoby po studiach humanistycznych, które przez okres studiów nie miały przedmiotów ścisłych) nauczyć się programowania i zostać programistą. Możesz bardzo sprawnie opanować programowanie. Studia, które ukończyłeś i nauka przedmiotów ścisłych, robienie projektów, przyczyniło się do “wytrenowania” Twojego umysłu, który przyzwyczaił się do intensywnej logicznej pracy. Polecam Ci szkolenia z programowania online lub stacjonarne kursy (w zależności od pozostałych czynników, które omówiłem).

studia programistyczne

Twój czas na studia programistyczne i szkolenia

Zastanów się, czy masz dużo, czy mało czasu, aby móc go poświęcić na naukę (i nie tylko). W przypadku wyboru szkolenia z programowania w trybie stacjonarnym lub studiów programistycznych, weź pod uwagę czas dojazdów oraz sztywne godziny “od do”, kiedy musisz być dostępny i gotowy do przyswajania wiedzy. Często będziesz też musiał po 8 godzinach spędzonych na sali lekcyjnej uczyć się kilka godzin w domu. Przy wyborze szkolenia programowania online, to Ty wybierasz w jakich godzinach chcesz się uczyć.

programowanie studia

“Zdolności” matematyczne

Jeśli na hasło “matematyka” czujesz dreszcze i na samą myśl o robieniu zadań masz ból głowy, to mocno się zastanów zanim podejmiesz decyzję o nauce programowania – może to być dla Ciebie “droga przez mękę”. Jeżeli jednak mimo niechęci do matematyki, stwierdzisz, że podejmujesz wyzwanie, to polecam Ci rozważyć stacjonarne szkolenia z programowania, gdzie w danej chwili mając problem, będziesz mógł zapytać nauczyciela jak coś zrobić. Jednak nie jest to dobre podejście, ponieważ praca programisty polega na ciągłym rozwiązywaniu problemów. Programista powinien być na tyle zmotywowany i samodzielny, aby sam potrafił znaleźć rozwiązaniewiedząc oczywiście jak i gdzie szukać – tego powinien dowiedzieć się od swojego nauczyciela/mentora prowadzącego szkolenie. Jeśli natomiast lubisz matematykę, to punkt dla Ciebie;)

szkolenia z programowania

Sposób nauki i motywacja

Jeżeli wolisz przyswajać wiedzę na zajęciach w grupie (jak w szkole), mając sztywno ustalone godziny, z góry określone miejsce i nauczyciela nad sobą, który wyznaczy Ci co masz w danym czasie robić, to warto rozważyć stacjonarne szkolenia z programowania.

Jeśli jednak lubisz uczyć się samemu, w miejscu, które Ci najbardziej odpowiada (dom, kawiarnia, park), w godzinach, które Tobie pasują (jedni lubią uczyć się z rana, inni w nocy, jeszcze inni nie mają zbyt dużej możliwości wyboru ze względu na swoje obowiązki i w każdy dzień mogą o innej godzinie) oraz co ważne, posiadasz motywację do nauki programowania, to lepszy będzie dla Ciebie projekt online.

Dlaczego motywacja jest tutaj ważna? Ponieważ niektóre osoby mają “słomiany zapał”. Zaczynają coś i nie kończą. Aby dostać się do Projektu online “Przyszły Programista”, należy przejść pozytywnie całą rekrutację. Jedno z wyzwań rekrutacyjnych brzmi: “Podaj min. 3 powody, dla których chcesz zostać programistą.” Ważne, jest, żeby te powody mieć, ponieważ one są motywacją do wytężonej pracy, szczególnie w chwilach, kiedy coś nam nie wychodzi. A praca programisty polega właśnie na podejmowaniu nowych wyzwań i wyłapywaniu “dlaczego coś nie działa”;)

szkolenie z programowania

Studia programistyczne i szkolenia – koszty

Przeważnie najdroższe są studia informatyczne (biorąc pod uwagę system zaoczny), później stacjonarne szkolenia z programowania i na końcu szkolenia programowania online. Jest to dosyć zrozumiałe, studia trwają 3,5-5 lat i należy za nie zapłacić jakieś kilka tysięcy złotych za semestr (pomnożyć przez 7-10 semestrów…) + dojazdy, czas i inne koszty. Następnie szkolenia stacjonarne – tutaj ceny są różne, zazwyczaj kilkanaście tysięcy złotych + dojazdy, czas, itp. Na koniec szkolenia online wychodzą najkorzystniej i nie ma co się dziwić, ponieważ koszty utrzymania są niższe niż przy organizacji studiów lub szkoleń stacjonarnych, gdzie organizatorzy muszą płacić za wynajęcie sali, zakup komputerów dla studentów do pracy, dodatkowo mają “ograniczone moce przerobowe” – ograniczona ilość miejsc oraz profesorów, itd. Jeśli nadal zastanawia Cię różnica w cenie projektów online a szkoleń stacjonarnych to, wystarczy spojrzeć na ceny produktów w sklepie stacjonarnym, a sklepie internetowym (tej samej firmy) – ten sam produkt zamawiając przez Internet można kupić taniej.

szkolenia programowania online

Studia programistyczne czy szkolenia z programowania – podsumowanie

Podsumowując, każdy z nas ma odmiene obowiązki, znajduje się w innej sytuacji zawodowej i prywatnej, ma inny poziom wiedzy i umiejętności programistycznych (jedni nigdy nie uczyli się programowania, inni mają już podstawy), dysponuje różną ilością czasu, finansów, ma inne priorytety. Rozwijając Projekt “Przyszły Programista”, mam tego coraz większą świadomość. Dlatego stawiam na indywidualne dopasowanie szkolenia do każdego z uczestników. Rozmawiając z moimi studentami, widzę coraz bardziej, jak jest to dla nich ważne.

Sprawdź się

Chciałbyś uczyć się programowania w indywidualnym tempie pod okiem mentora, który będzie dbał o Twój rozwój? Szukasz szkolenia programowania online, które bardzo dobrze przygotuje Cię do pracy w IT i zapewni Ci gwarancję zatrudnienia? Jeśli tak, to wejdź teraz na stronę https://rekrutacja.przyszlyprogramista.pl, a następnie wyślij swoje CV na dole strony w formularzu i przekonaj się czy nadajesz się na programistę!

Satysfakcjonujących Wyzwań!
Artur Nowakowski z Zespołem Projektu „Przyszły Programista”

P.S.

Jeśli natomiast chcesz sprawdzić jak dobrym programistą mógłbyś być, to przejdź na stronę: raport.przyszlyprogramista.pl i pobierz darmowy raport, który dla Ciebie przygotowaliśmy.

Życzę Ci powodzenia w wyborze najlepszego dla Ciebie sposobu nauki oraz satysfakcjonujących wyzwań. Trzymam za Ciebie kciuki, ponieważ naprawdę warto uczyć się programowania!