Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

×


Zarządzanie i inżynieria produkcji – praca dla inżynierów produkcji w IT? Czy inżynier produkcji może zostać programistą?

Po ukończeniu studiów warto jest sprawdzić ile zarabia inżynier produkcji. Jest to istotne zwłaszcza wtedy, gdy jest się przed rozmową o pracę. Mając wiedzę na temat zarobków wiemy, czy kwota wynagrodzenia proponowana przez rekrutera jest niska bądź wysoka. Z tego artykułu dowiesz się zatem jak wygląda sytuacja zawodowa absolwentów zarządzania i inżynierii produkcji. Praca na jaką mogą liczyć po studiach będzie jednym z głównych elementów, na którym się skupimy. Pokażemy także jakie stoją przed nimi perspektywy zawodowe, uwzględniając zarobki pracowników szczebla kierowniczego.

Kierownik produkcji zarobki może mieć na przyzwoitym poziomie. Zobaczmy jednak jak jest na pozostałych stanowiskach.

zarządzanie i inżynieria produkcji praca

Zarządzanie i inżynieria produkcji – praca i zarobki inżynierów na różnych stanowiskach

Poniższa tabelka zawiera informacje mówiące na jakich stanowiskach po zarządzaniu i inżynierii produkcji pracę ma inżynier oraz ile zarabia na siedmiu stanowiskach: specjalisty ds. jakości, specjalisty ds. planowania produkcji, inżyniera ds. zapewnienia jakości, inżyniera produkcji, inżyniera procesu,  kierownika ds. jakości oraz kierownika produkcji. Zarobki przedstawiamy w kwotach brutto i netto. Dane pochodzą z raportu o zarobkach firmy Sedlak & Sedlak.

kierownik produkcji praca

Z powyższych danych wynika, że najsłabiej zarabiają specjaliści ds. jakości, a najlepiej kierownicy produkcji. Co jednak zrobić, kiedy chciałoby się mieć wyższe zarobki lub gdy praca nie przynosi satysfakcji? Można pomyśleć o nabyciu dodatkowych umiejętności, które podniosą nasze kwalifikacje lub o zmianie branży.

Czy inżynier produkcji może zostać programistą?

Może wydawać się, że programowanie ma niewiele wspólnego z zarządzaniem i inżynierią produkcji. Jednak, gdy przyjrzymy się temu kierunkowi bliżej zobaczymy, że studiowanie go pomaga wykształcić pewne umiejętności potrzebne programiście.

Nauka matematyki, fizyki, statystyki, ekonomii i rachunkowości pomaga w trenowaniu umysłu pod kątem analitycznego i logicznego myślenia. W pracy programisty są to niezbędne umiejętności, ponieważ w dużym stopniu polega ona na tworzeniu algorytmów i programów do czego potrzebne jest logiczne myślenie.

W dodatku na studiach zarządzanie i inżynieria produkcji obecny jest taki przedmiot jak technologie informacyjne. Studiowanie go może być dobrym wstępem do nauki programowania, gdyż to dzięki niemu inżynier produkcji może nabyć podstawową wiedzę na temat, algorytmiki, tworzenia oprogramowania oraz budowy stron internetowych.

kierownik produkcji praca

Absolwenci zarządzania i inżynierii produkcji mają dwie możliwości wykorzystania umiejętności informatycznych. Mogą przebranżowić się na programistę, albo wykorzystać programowanie w obecnej pracy.

Dzięki umiejętności programowania inżynier produkcji mógłby wykazać się inicjatywą opracowania programu usprawniającego pracę swoich kolegów w firmie, w której jest zatrudniony. Natomiast znajomość branży mogłaby pozwolić mu napisać bardziej efektywną i pomocną aplikację niż te już wykorzystywane w firmie. Mógłby również stworzyć nowe programy których nie ma, a przydałyby się zespołowi. Jeśli program pozwoliłby skrócić czas potrzebny na wykonanie konkretnej pracy, to firma zaoszczędziłaby konkretne pieniądze. Wówczas część zysku mogłaby zostać wypłacona innowacyjnemu pracownikowi w formie premii lub stałego dodatku do wynagrodzenia. Następnie ten przedsiębiorczy inżynier produkcji zarobki mógłby zwiększyć poprzez sprzedawanie swojego programu innym firmom produkcyjnym.

Atutem pracy programisty jest to, że nie musi on pracować na pełen etat. Może traktować programowanie jako możliwość zdobycia dodatkowego zarobku dzięki pracy jako programista-freelancer. W takiej sytuacji nie musi wiązać się na długi czas z jedną firmą. Jest to ważne, gdy inżynier produkcji lubi swoją pracę i nie zamierza z niej rezygnować, ale potrzebuje dodatkowych środków na realizację swoich celów.

Ile zarabia programista?

Obecnie programiści są w bardzo dobrej sytuacji na rynku pracy. Przyczyną tego jest ogromny rozwój branży IT. Z tego powodu umiejętność programowania stała się bardzo cenna. Zarobki początkującego programisty sięgają od 4 000 do  5 000  brutto. Jednak po krótkim czasie może on zarabiać znacznie więcej, gdy nabędzie większego doświadczenia i rozwinie swoje umiejętności. Jest to możliwe, ponieważ ścieżka awansu zawodowego programisty w porównaniu z innymi zawodami jest znacznie krótsza. Zakładając intensywną naukę w ciągu pięciu lat może on uzyskać stanowisko Senior Developera i zarobki w okolicach 12 000 zł brutto. W dodatku na rynku pracy pojawia się dużo ofert dla programistów. Dzieje się tak z powodu informatyzacji kolejnych branż (Przemysł 4.0, inteligentne budynki, motoryzacja). Kolejnym tego powodem jest to, że coraz więcej firm otwiera swoje oddziały IT w Polsce. Firmy zagraniczne chętnie korzystają z usług polskich programistów, gdyż są oni jednymi z najlepszych na świecie, a do tego są znacznie tańsi niż ich koledzy z Zachodu.

W pierwszej tabeli przedstawiam ile zarabiają programiści w zależności od specjalności i lat doświadczenia.

Mediana zarobków całkowitych [brutto] programistów w zależności od specjalności i lat doświadczenia

Specjalność0-2 lat doświadczenia
średnia
2-5 lat doświadczenia
średnia
ponad 5 lat doświadczenia
średnia
Backend 5 000 8 000 13 000
Frontend 4 000 6 000 12 000
Fullstack 5 000 9 000 13 000
Testing 4 000 8 000 11 000
Dane pochodzą ze strony www.nofluffjobs.com

Programista może znacznie zwiększyć swoje dochody jeśli przejdzie na umowę B2B. Wówczas jego wynagrodzenie  netto na fakturze może być wyższe niż, gdy jest zatrudniony na umowie o pracę. Potwierdzają to dane z poniższej tabeli, która pokazuje ile zarabiają programiści w zależności od specjalności i formy zatrudnienia.

Mediana zarobków wszystkich programistów (junior, regular, senior) w zależności od specjalności i formy zatrudnienia

SpecjalnośćUmowa B2B/kwota netto
średnia
Umowa o pracę/kwota brutto
średnia
Backend 11 000 8 000
Frontend 10 000 6 000
Fullstack 11 000 8 000
Testing 10 000 6 000
Dane pochodzą ze strony www.nofluffjobs.com

Jak pogodzić pracę inżyniera produkcji z nauką programowania?

Wiele osób przed podjęciem decyzji o solidnym rozpoczęciu nauki programowania (np. na kursach, szkoleniach), zastanawia się czy będzie w stanie pogodzić ją z pracą, studiami i obowiązkami rodzinnymi. Czasem są również w życiu sytuacje, w których nie jest łatwo znaleźć wolny czas na naukę. Wtedy ważne jest, aby w odpowiedni sposób zorganizować swój harmonogram dnia. W takiej sytuacji znalazł się Krzysztof – inż. zarządzania i inżynierii produkcji – biorący udział w Projekcie “Przyszły Programista”. Krzysztof o tym szkoleniu napisał:

Własne tempo nauki – dla osób takich jak ja, które pracują na etacie oraz posiadają dwójkę dzieciaków biegających po mieszkaniu – jest rozwiązaniem idealnym, ale trzeba zaznaczyć, że nie łatwym. Jedną z największych zalet Projektu jest prezentowanie nowej wiedzy w przystępnych porcjach i z różnych źródeł dla lepszego zrozumienia poszczególnych zagadnień. Kolejną – możliwość samodzielnej pracy nad swoim kodem mając dużo czasu na rozwiązanie problemu (nie na zasadzie szybko-szybko i jedziemy dalej z materiałem), dzięki czemu nauka jest dużo bardziej efektywniejsza. Bardzo ważne jest również pokazanie toku postępowania programisty przy tworzeniu kodu i rozwiązywania wszystkich łamigłówek pojawiających się podczas jego tworzenia. Z perspektywy czasu uważam, że kurs idealnie pasuje do moich oczekiwań spośród wszystkich ofert.”

Opinie pozostałych uczestników Projektu, a także wskazówki na temat efektywnej nauki programowania znajdują się na stronie: http://przyszlyprogramista.pl/opinie

Co zrobić, aby nauczyć się programowania i otrzymać pracę w branży IT?

Aby móc tworzyć własne aplikacje na początku trzeba się do tego dobrze przygotować. W tym celu absolwenci różnych kierunków studiów wybierają naukę w ramach Projektu “PrzyszlyProgramista.pl”, który jest skierowany i dopasowany do inżynierów chcących w wolnym czasie po pracy zdobyć nowy, cenny zawód.

Z doświadczenia wiemy, że programowanie bardzo wciąga uczestników szkolenia. Łukasz – mgr inż. zarządzania i inżynierii produkcji oraz uczestnik Projektu – napisał, że w programowaniu “tworzenie czegoś nowego, wykonywanie całości od podstaw to coś co pozytywnie nakręca, dodaje sił do działania, a efekt końcowy i wielka satysfakcja to uwieńczenie niejednokrotnie ciężkiej, ale twórczej pracy i za każdym razem innej, nie pozwalającej popaść w efekt wypalenia”.

Natomiast poniżej możesz obejrzeć bardzo ciekawy wywiad wideo z inż. Bartoszem Chodyłą, który uczył się w Projekcie „Przyszły Programista”. Bardzo polecam Ci obejrzeć ten wartościowy materiał, który pomoże Ci dowiedzieć się, czy branża IT jest odpowiednim miejscem dla Ciebie.

Dołącz i Ty do fascynującego świata IT!

Spodobał Ci się powyższy artykuł? Chciałbyś zostać programistą i dołączyć do branży IT? Jesteś inżynierem lub absolwentem studiów ścisłych? Jeśli odpowiedziałeś 3xTAK, to możesz wziąć udział w rekrutacji do Projektu „Przyszły Programista”!

Jeśli przejdziesz wymagającą rekrutację, a następnie ambitne szkolenie, to droga do świata IT stanie przed Tobą otworem! Wejdź teraz na stronę https://rekrutacja.przyszlyprogramista.pl a następnie wyślij swoje CV na dole strony w formularzu i przekonaj się czy nadajesz się na programistę!

Satysfakcjonujących Wyzwań!
Artur Nowakowski z Zespołem Projektu „Przyszły Programista”

P.S.
Jeśli natomiast chcesz sprawdzić jak dobrym programistą mógłbyś być, to przejdź na stronę: raport.przyszlyprogramista.pl i pobierz darmowy raport, który dla Ciebie przygotowałem.
Sprawdź – Jak dobrym programistą mógłbyś być!