Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

×


Jak zacząć programować – porady od twórcy strony javadevmatt

Ostatnio na naszym blogu zamieściliśmy artykuł z poradami na temat tego jak zacząć programować, od Jerzego Grębosza, autora książek: „Symfonia C++” i „Opus magnum C++11”. Znajdziesz go na naszym blogu:
http://przyszlyprogramista.pl/blog/jak-programowac-podpowiada-jerzy-grebosz-autor-ksiazki-symfonia-c

Teraz mamy dla Ciebie wskazówki i przestrogi dotyczące nauki programowania od twórcy stron javadevmatt.pl, kupilas.pl, kanału na YouTube „JavaDevMatt – Mateusz Kupilas” oraz książki „Junior Developer”. Blog i kanał na YouTube zyskały swą popularność po wydaniu serii „Programista Na Emigracji”, która obecnie jest kontynuowana w odcinkach „Programista Po Emigracji”.

Jak widać po rzeczach, które stworzył, Mateusz lubi się rozwijać i pracować przy ciekawych projektach.

Jak zacząć programować radzi twórca javadevmatt

Wskazówki na temat tego jak zacząć programować od autora javadevmatt

A poniżej obiecane porady na temat tego jak zacząć programować i w jaki sposób się uczyć od Mateusza Kupilasa:

  • Staraj się poświęcać więcej czasu na programowanie niż „czytanie o nauce programowania i oglądanie filmów na YT w temacie”. To popularna pułapka, którą kiedyś opisałem u siebie jako „siedzenie w jaskini”: http://www.javadevmatt.pl/o-problemie-siedzenia-w-jaskini-jako-programista-i-nie-tylko/
  • Done is better than perfect. Perfekcjonizm często blokuje w nauce. Pogódź się z tym, że zawsze coś można zrobić lepiej. Musisz wypisać odpowiednio dużo kodu, by robić postępy. Taki kod później pokazuj: na grupach facebookowych, albo forach internetowych. Znajdzie się wtedy trochę „dziwnych ludzi z internetu”, którzy lubią wyładowywać swoje frustracje przez rzucanie błotem w początkujących, ale jednak większość ludzi jest pomocnych. Dodatkowo nie musisz się przecież podpisywać prawdziwymi danymi pokazując taki kod w procesie nauki.
  • Naucz się Gita i stosuj go w każdym projekcie. Bardzo ułatwia życie.
  • Nie marnuj czasu, jeśli masz możliwość skorzystania z doświadczenia kolegów. W pierwszej kolejności staraj się oczywiście samodzielnie szukać rozwiązania, ale gdy zablokujesz się przy czymś na dłużej (pół dnia, albo cały dzień), to korzystaj z pomocy otoczenia. Nie wstydź się zadawania pytań.
  • Nie nastawiaj się na szybkie efekty i łatwą kasę. To odpowiedzialna praca i ciągła nauka. Niestety w mediach często przedstawia się naukę programowania jako „rozwiązanie wszystkich problemów życiowych”.
  • Nie siedź bez końca nad jednym problemem. Gdy się zablokujesz i nie możesz ruszyć z miejsca, to zajmij się czymś innym, idź na spacer, odpocznij. Do problemu możesz wrócić innym razem.

Spacer - gdy nie wiesz jak zacząć programować

Co zrobić jeśli nadal nie wiesz jak zacząć programować?

Jeżeli czujesz, że samodzielna nauka nie jest dla Ciebie lub trwa zbyt długo (musisz wybierać czego się uczyć, nie wiesz z jakich źródeł, jakie programy tworzyć, nie ma kto sprawdzić Twoich postępów, poprawności algorytmów, ani przekazać Ci dobrych nawyków oraz sposobu myślenia i działania najlepszych programistów), to możliwe, że Projekt, który prowadzimy będzie dla Ciebie odpowiednim rozwiązaniem.

Warunkiem jest to, że ukończyłeś studia na kierunku inżynierskim lub ścisłym, Twój angielski jest na poziomie pozwalającym na rozumienie tekstu oraz jesteś dokładny, cierpliwy i wytrwały. Jeżeli spełniasz te wymagania, to możesz wziąć udział w rekrutacji do Projektu „Przyszły Programista”. Szczegóły dotyczące tego szkolenia, znajdziesz na stronie: http://rekrutacja.przyszlyprogramista.pl

Satysfakcjonujących Wyzwań!
Artur Nowakowski z Zespołem Projektu „Przyszły Programista”

P.S.
Jeśli natomiast chcesz sprawdzić jak dobrym programistą mógłbyś być, to przejdź na stronę: raport.przyszlyprogramista.pl i pobierz darmowy raport, który dla Ciebie przygotowałem.
Sprawdź – Jak dobrym programistą mógłbyś być!