Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

×


Praca dla geologa w IT? Czy po górnictwie i geologii można zostać programistą?

Do Projektu “PrzyszłyProgramista.pl” zgłaszają się inżynierowie zainteresowani nowymi technologiami. Chcą dobrze zrozumieć programowanie, aby czuć się swobodnie pracując jako programista. Wśród nich znajdują się osoby, które studiowały górnictwo i geologię. Praca dla geologa w branży IT jest dla niego atrakcyjną perspektywą dającą szansę na rozwój, stabilizację oraz komfort.

praca dla geologa

Praca dla geologa po studiach? Co robią świeżo upieczeni absolwenci tego kierunku?

Sukcesem jest już samo ukończenie studiów na kierunku górnictwo i geologia. Praca dla geologa jest jednak kolejnym bardzo ważnym celem. Po studiach przychodzi moment, gdy bierzesz się na poważnie za swoje życie. A zatem szukasz pracy zgodnej z obraną na studiach specjalizacją lub zastanawiasz się nad zatrudnieniem w innej branży.

Praca dla geologa możliwa jest np. na stanowisku młodszego górnika lub asystenta doświadczonego geologa. Praca czasem jednak nie przynosi satysfakcji  lub zdarza się, że jesteś niezadowolony z powodu niskich zarobków i braku możliwości rozwoju. Co zrobić w takiej sytuacji?

Wtedy warto jest pomyśleć o nabyciu nowych umiejętności. Takich, dzięki którym możliwe będzie rozpoczęcie pracy w innej branży.

Jeden z naszych absolwentów, który ukończył górnictwo i geologię – Jakub Krajniewski – zdecydował, żeby zaraz po studiach uczyć się programowania. Miał na celu zostać profesjonalnym programistą, a następnie rozwijać się w branży IT. Chciał otrzymać usystematyzowaną wiedzę oraz być odpowiednio wprowadzonym w programowanie. Właśnie z tych powodów zgłosił się do Projektu “PrzyszłyProgramista.pl”.

Czy osiągnął sukces? O tym będzie w dalszej części artykułu.

Czy dla geologa Projekt “Przyszły Programista” jest odpowiednim miejscem?

Projekt został stworzony przez inż. Artura Nowakowskiego z pasji do programowania i z myślą o inżynierach i absolwentach kierunków ścisłych, którzy chcą po pracy w wolnym czasie zdobyć nowy zawód. Artur stworzył program nauki dla osób, które nie posiadają ani wykształcenia informatycznego ani doświadczenia w programowaniu. Nasi studenci uczą się programowania zazwyczaj z dwóch powodów. W celu przebranżowienia się lub wykorzystania programowania w swojej pracy. Natomiast my pomagamy im w realizacji tych celów

Czy geolog jest odpowiednim kandydatem na programistę?

Patrząc na to jak układa się nasza współpraca z absolwentami górnictwa i geologii uważamy, że inżynierowie po tym kierunku są dobrymi kandydatami na programistów. Dzięki studiom technicznym, na których mieli takie przedmioty jak matematyka i fizyka trenowali logiczne myślenie. A umiejętność logicznego myślenia w zawodzie programisty to podstawa. Właśnie z tego powodu nauka programowania inżynierom górnictwa i geologii przychodzi dużo łatwiej.

Co zyskasz biorąc udział w Projekcie “Przyszły Programista”?

Biorąc udział w Projekcie możesz zostać programistą i rozpocząć karierę w branży IT. Podczas rekrutacji do Projektu możesz napisać swój pierwszy prosty program. A po ukończeniu rekrutacji z wynikiem pozytywnym i dołączeniu do Projektu naukę rozpoczniesz od poznawania bardzo ważnego języka C++. Udostępnimy Ci wartościowe i bogate w treść materiały szkoleniowe oraz konkretny plan działania. 

Nauczymy Cię tworzenia kodu w taki sposób, aby był on łatwy do zrozumienia dla innych. Razem z nami poznasz też wzorce projektowe, dzięki czemu napiszesz aplikacje zgodne z najlepszymi praktykami. Postawimy przed Tobą również praktyczne, ciekawe i życiowe wyzwania, w których wykorzystasz zdobywaną wiedzę.

Pokażemy Ci jak samodzielnie radzić sobie z pojawiającymi się podczas kodowania problemami. Dzięki temu poczujesz ogromną satysfakcję i radość, gdy pokonasz przeszkody do napisania w pełni działającego programu.

praca dla geologa

Pod koniec szkolenia wybierzesz interesującą Cię specjalizację dostosowaną do rynku pracy w Twojej miejscowości. Może to być np. tworzenie stron internetowych lub aplikacji mobilnych. Na specjalizacji stworzysz wymyślony przez siebie projekt np. sklep internetowy z e-bookami, stronę wypożyczalni samochodów lub aplikację mobilną do obsługi kawiarni. Nauczymy Cię również słownictwa anglojęzycznego używanego w programowaniu. Udostępnimy Ci listę 500 najważniejszych słówek używanych w branży IT.

Ocenimy Twoje postępy w nauce. Będziemy systematycznie przekazywać Ci wartościowy, opisowy feedback. Dzięki temu nauczysz się mentalności profesjonalnych programistów, czyli sposobu myślenia i działania. Natomiast po ukończeniu Projektu świetnie odnajdziesz się w pracy programisty oraz unikniesz złych nawyków na przyszłość.

Damy Ci również pisemną gwarancję znalezienia pracy po ukończeniu Projektu, albo zwrot połowy zainwestowanych w Projekt środków. Jesteśmy jednak pewni, że nie będziesz musiał z niej korzystać, ponieważ ponad 90% naszych absolwentów znajduje pracę w branży IT jeszcze w trakcie szkolenia-specjalizacji. Więcej na ten temat dowiesz się w dalszej części artykułu.

Dlaczego warto nam zaufać? Co nas wyróżnia?

Czy zdarzyło Ci się kiedyś spotkać nauczyciela, który kocha swoją dziedzinę oraz potrafi ją jasno, prosto i zrozumiale wytłumaczyć? Jeśli tak, to przekonałeś się zapewne, że nieistotne wtedy było to, jak trudny był przedmiot, gdyż nauczyciel potrafił go tak wyłożyć, że wręcz go pokochałeś. Właśnie takim nauczycielem jest Artur Nowakowski.

Kochamy programować, kochamy uczyć programowania oraz kochamy dostawać wiadomości o tym, że nasi studenci otrzymali pracę w branży IT.  Jesteśmy pasjonatami. Dla nas programowanie to nie tylko praca, ale także niekończące się źródło radości i satysfakcji. Ogromną satysfakcję i radość daje nam fakt, że pomagamy w spełnianiu marzeń naszych studentów.

Na poniższej fotografii widać jak stoimy na Trzech Koronach, najwyższym szczycie Pienin Środkowych. Jeśli do nas dołączysz zabierzemy Cię w podróż, w której naszym wspólnym celem będzie wejście na programistyczny szczyt. Razem z nami pokonasz dystans od początkującego programisty do doświadczonego specjalisty. Wystartujemy od nauki podstaw programowania, a w połowie trasy przejdziemy do zdobywania zaawansowanej wiedzy, dzięki czemu nauczysz się tworzyć użyteczne programy. Wierzymy, że w świecie programowania z naszą pomocą staniesz na najwyższych szczytach

górnictwo i geologia praca

Mamy wiedzę oraz doświadczenie w pracy z inżynierami i nie zawahamy się go wykorzystać. Wszystko z myślą o Tobie. Jeśli weźmiesz udział w Projekcie pomożemy Ci zdobyć solidne podstawy programowania oraz pokażemy Ci jak efektywnie uczyć się programowania. Jesteś osobą silnie skoncentrowaną na realizowaniu wyznaczonych sobie celów? Jeśli tak, to dobrze, ponieważ my jesteśmy mocno skupieni na tym, aby pomóc zrealizować Twój celWierzymy, że pasja i indywidualne podejście do każdego z naszych studentów jest kluczem do sukcesu. 

Czy dołączając do Projektu ryzykujesz?

Wszyscy znamy powiedzenie – „Kto nie ryzykuje ten nie pije szampana”. Byłoby nieprawdą, gdybyśmy napisali, że udział w naszym Projekcie automatycznie da Ci szczęście i radość, a droga do zostania programistą jest łatwa i przyjemna.

Ryzyko zawsze jest. Aby je nieco zmniejszyć przygotowaliśmy całkowicie darmową, zaawansowaną rekrutację do Projektu. Biorąc w niej udział przekonasz się, czy jest odpowiednim kandydatem na programistę. My natomiast dowiemy się, czy jesteśmy w stanie nauczyć Cię programowania. Na dwuetapowej rekrutacji sprawdzimy Twoje umiejętności analityczne oraz znajomość języka angielskiego. Będziesz miał również okazję do napisania swojego pierwszego prostego programu, który następnie sprawdzi Artur, Dominik albo Kamil. Rekrutacja to nie tylko świetna okazja do przekonania się, czy jesteś odpowiednim kandydatem na programistę, ale także możliwość lepszego poznania Artura oraz członków Zespołu Projektu „Przyszły Programista”.

Wspomniany już – Jakub Krajniewski  – powiedział o swoim postanowieniu rozpoczęcia nauki programowania, że “była to najlepsza decyzja jaką mogłem podjąć”. A studia, które ukończył były “dobrą droga jeśli chodzi o samodzielność co później zaowocowało podczas nauki w domu podczas kursu Przyszły Programista. Inna sprawa to taka, że AGH to uczelnia techniczna, która kształtuje zdolności myślenia w tymże kierunku – pomimo, iż są kierunki bardziej techniczne od górnictwa.”

Czy praca dla geologa w IT jest do zdobycia?

Absolwenci Twojego kierunku biorący udział w Projekcie udowadniają, że może mieć geolog pracę w branży IT. Jakub Krajniewski po ukończeniu Projektu dostał pierwszą pracę w branży IT, w której zajmuje się pisaniem aplikacji opartych o PHP oraz MySQL. Na temat szukania pracy powiedział:

“Za ofertami rozglądałem się od kilku miesięcy. Z uwagi na czas wakacyjny było dosyć mało ofert pracy. We wrześniu pokazało się kilka ciekawych ofert, z których znalazłem tę dla siebie. Tak naprawdę, intensywne szukanie zajęło mi 2-3 tygodnie :).”

Dlaczego Jakub szukał pracy tak krótko w sytuacji, gdy branża IT jest szturmowana przez wiele osób, które chcą się do niej dostać, a na jedno stanowisko jest wysyłane kilkadziesiąt CV?

Dzieje się tak, ponieważ nasi studenci zdobywają holistyczne wykształcenie podobne do tego jakie mają absolwenci najlepszych uczelni technicznych. Składa się na nie uniwersalny fundament dla każdego języka programowania oraz specjalizacja. Jest ona dopasowana do ich preferencji i zapotrzebowania na programistów w ich konkretnej miejscowości.

Natomiast poniżej możesz obejrzeć bardzo ciekawy wywiad wideo z Jakubem Krajniewskim, który pomoże Ci dowiedzieć się, czy branża IT jest odpowiednim miejscem dla Ciebie.

[Opinie ciekawych programistów, którzy uczyli się w naszym Projekcie oraz informacje na temat programu nauczania Projektu „Przyszły Programista” znajdziesz oglądając wywiad z Andrzejem Guzowskim oraz czytając artykuł na temat wyboru języka programowania w celu zdobycia solidnych podstawy programowania i zostania kompletnym programistą.]

Ile możesz zarabiać jako programista?

Uważamy, że kwestia zarobków nie jest najważniejsza przy decyzji o nauce programowania. Jednak warto jest się im przyjrzeć. Poniżej przedstawiamy Ci cztery najpopularniejsze specjalizacje programistów. W pierwszej tabeli znajdziesz wynagrodzenie programistów w kwotach brutto w zależności od ich stażu.

Mediana zarobków całkowitych [brutto] programistów w zależności od specjalności i lat doświadczenia

Specjalność0-2 lat doświadczenia
średnia
2-5 lat doświadczenia
średnia
ponad 5 lat doświadczenia
średnia
Backend 5 000 8 000 13 000
Frontend 4 000 6 000 12 000
Fullstack 5 000 9 000 13 000
Testing 4 000 8 000 11 000
Dane pochodzą ze strony www.nofluffjobs.com

Jak widać droga awansu zawodowego programisty jest o wiele krótsza niż w innych branżach. Programista już po 5 pięciu latach stażu w zawodzie może liczyć na zarobi rzędu 10 000 brutto. Dodatkowo jeśli zdecydujesz się pracować na umowie B2B możesz zarabiać więcej niż będąc zatrudnionym w oparciu o umowę o pracę. Poniżej przedstawiamy różnicę w zarobkach w zależności od formy prawnej zatrudnienia.

Mediana zarobków wszystkich programistów (junior, regular, senior) w zależności od specjalności i formy zatrudnienia

SpecjalnośćUmowa B2B/kwota netto
średnia
Umowa o pracę/kwota brutto
średnia
Backend 11 000 8 000
Frontend 10 000 6 000
Fullstack 11 000 8 000
Testing 10 000 6 000
Dane pochodzą ze strony www.nofluffjobs.com

Możesz zatem pracując na B2B zarabiać o kilka tysięcy więcej. Dodatkowo zaletą zatrudnienia w tej formie jest możliwość dodatkowej pracy jako programista freelancer, czyli wykonywania dodatkowych zleceń, nie wiążąc się na dłużej z żadną firmą. Jeśli zatem lubisz swoją dotychczasową pracę (np. geologa) i nie chcesz z niej całkowicie zrezygnować, to może to być dla Ciebie doskonałe rozwiązanie.

Dołącz i Ty do fascynującego świata IT!

Spodobał Ci się powyższy artykuł? Chciałbyś zostać programistą i dołączyć do branży IT? Jesteś inżynierem lub absolwentem studiów ścisłych? Jeśli odpowiedziałeś 3xTAK, to możesz wziąć udział w rekrutacji do Projektu „Przyszły Programista”!

Jeśli przejdziesz wymagającą rekrutację, a następnie ambitne szkolenie, to droga do świata IT stanie przed Tobą otworem! Wejdź teraz na stronę https://rekrutacja.przyszlyprogramista.pl a następnie wyślij swoje CV na dole strony w formularzu i przekonaj się czy nadajesz się na programistę!

Satysfakcjonujących Wyzwań!

Artur Nowakowski z Zespołem Projektu „Przyszły Programista”

P.S.

Jeśli natomiast chcesz sprawdzić jak dobrym programistą mógłbyś być, to przejdź na stronę: raport.przyszlyprogramista.pl i pobierz darmowy raport, który dla Ciebie przygotowałem.
Sprawdź – Jak dobrym programistą mógłbyś być!